Formularz umożliwiający wprowadzanie danych do systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w którym jest prowadzony rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 29 sierpnia 2018 r.
w sprawie formularza umożliwiającego wprowadzanie danych do systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w którym jest prowadzony rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych

Na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 2001 oraz z 2021 r. poz. 36) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe wymagania, jakie powinien spełniać formularz umieszczany na stronie internetowej administrowanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwaną dalej "Agencją", umożliwiający wprowadzanie danych do systemu teleinformatycznego Agencji, w którym jest prowadzony rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych, zwanego dalej "systemem teleinformatycznym IRZ";
2)
szczegółowe warunki i sposób przekazywania do systemu teleinformatycznego IRZ danych na formularzu, o którym mowa w pkt 1.
§  2. 
Formularz, o którym mowa w § 1 pkt 1, powinien umożliwiać dokonanie:
1)
zgłoszenia:
a)
siedziby stada, rzeźni, miejsca gromadzenia zwierząt, zakładu przetwórczego lub spalarni,
b)
miejsca prowadzenia działalności, o której mowa w art. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421),
c)
miejsca prowadzenia działalności, o której mowa w art. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt,
d)
o którym mowa w art. 7 ust. 1 tiret drugim rozporządzenia (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. ustanawiającego system identyfikacji i rejestracji bydła i dotyczącego etykietowania wołowiny i produktów z wołowiny oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 820/97 (Dz. Urz. WE L 204 z 11.08.2000, str. 1, z późn. zm. - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 30, str. 248, z późn. zm.) - w przypadku bydła,
e)
informacji, o których mowa w art. 8 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 21/2004 z dnia 17 grudnia 2003 r. ustanawiającego system identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 i dyrektywy 92/102/EWG i 64/432/EWG (Dz. Urz. UE L 5 z 09.01.2004, str. 8, z późn. zm. - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 42, str. 56, z późn. zm.) - w przypadku owiec albo kóz,
f)
zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada świń,
g)
unieszkodliwienia zwłok zwierzęcia gospodarskiego,
h)
oznakowania zwierzęcia gospodarskiego,
i)
padnięcia, uboju lub zabicia zwierzęcia gospodarskiego,
j)
indywidualnego numeru identyfikacyjnego lochy, jeżeli został nadany, oraz daty oznakowania tym numerem, a w przypadku jego zmiany także poprzedniego indywidualnego numeru identyfikacyjnego lochy,
k)
datę padnięcia, uboju lub zabicia w siedzibie stada lochy oznakowanej indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy;
2)
przekazania informacji uzyskanych w wyniku spisu, o którym mowa w art. 20a ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;
3)
złożenia wniosku o:
a)
przydzielenie puli numerów identyfikacyjnych dla bydła, owiec albo kóz,
b)
przydzielenie puli numerów duplikatów kolczyków bydła, owiec albo kóz,
c)
wydanie duplikatu paszportu bydła.
§  3. 
1. 
Posiadacz zwierzęcia gospodarskiego, podmiot prowadzący rzeźnię, podmiot prowadzący miejsce gromadzenia zwierząt, podmiot prowadzący zakład przetwórczy lub spalarnię, podmiot prowadzący działalność w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt, podmiot prowadzący obrót, pośrednictwo w tym obrocie lub skup zwierząt, zwani dalej "zgłaszającymi", uzyskują dostęp do formularza, o którym mowa w § 1 pkt 1, po nadaniu loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego IRZ.
2. 
Login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego IRZ jest nadawany po złożeniu przez zgłaszającego wniosku o ich nadanie bezpośrednio w biurze powiatowym Agencji lub przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru.
3. 
Formularz wniosku o nadanie loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego IRZ jest sporządzony i udostępniony przez Agencję na stronie internetowej przez nią administrowanej.
4. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres zgłaszającego;
2)
numer telefonu i adres poczty elektronicznej zgłaszającego, o ile je posiada;
3)
numer identyfikacyjny zgłaszającego nadany na podstawie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
4)
numer powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (numer PESEL), a w przypadku gdy zgłaszający będący osobą fizyczną nie posiada obywatelstwa polskiego - kod kraju, numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, lub numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON).
5. 
Login lub kod dostępu do systemu teleinformatycznego IRZ:
1)
zgłaszający odbiera bezpośrednio od kierownika biura powiatowego Agencji albo
2)
Agencja przesyła zgłaszającemu:
a)
przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru na adres wskazany we wniosku, o którym mowa w ust. 2, albo
b)
w formie elektronicznej na adres poczty elektronicznej wskazany przez zgłaszającego, przy zastosowaniu logicznych zabezpieczeń chroniących przed nieuprawnionym dostępem.
6. 
Login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego IRZ mogą być używane przez zgłaszającego, któremu zostały nadane.
§  4. 
1. 
W przypadku utraty loginu lub kodu dostępu do systemu teleinformatycznego IRZ zgłaszający niezwłocznie informuje o tym fakcie kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę zgłaszającego.
2. 
W przypadku utraty loginu do systemu teleinformatycznego IRZ nowy login do tego systemu zgłaszający może uzyskać po złożeniu wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2.
3. 
Nowy login do systemu teleinformatycznego IRZ:
1)
zgłaszający odbiera bezpośrednio od kierownika biura powiatowego Agencji, o którym mowa w ust. 1, albo
2)
Agencja przesyła zgłaszającemu:
a)
przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru na adres wskazany we wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, albo
b)
w formie elektronicznej na adres poczty elektronicznej wskazany przez zgłaszającego, przy zastosowaniu logicznych zabezpieczeń chroniących przed nieuprawnionym dostępem

- w terminie 3 dni od dnia złożeniu wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2.

4. 
W przypadku utraty kodu dostępu do systemu teleinformatycznego IRZ nowy kod dostępu do tego systemu zgłaszający może uzyskać:
1)
za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej administrowanej przez Agencję, dokonując zmiany kodu dostępu w systemie teleinformatycznym IRZ, albo
2)
po uprzednim złożeniu wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, bezpośrednio w biurze powiatowym Agencji lub przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, nowy kod dostępu do systemu teleinformatycznego IRZ:
1)
zgłaszający odbiera bezpośrednio od kierownika biura powiatowego Agencji, o którym mowa w ust. 1, albo
2)
Agencja przesyła zgłaszającemu:
a)
przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru na adres wskazany we wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, albo
b)
w formie elektronicznej na adres poczty elektronicznej wskazany przez zgłaszającego, przy zastosowaniu logicznych zabezpieczeń chroniących przed nieuprawnionym dostępem

- w terminie 3 dni od dnia złożeniu wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2.

§  5. 
1. 
Uwierzytelnienie zgłaszającego w systemie teleinformatycznym IRZ następuje za pomocą loginu i kodu dostępu do tego systemu.
2. 
Zgłaszający po uwierzytelnieniu w systemie teleinformatycznym IRZ wprowadza dane w części formularza, o którym mowa w § 1 pkt 1, właściwej ze względu na rodzaj zgłoszenia lub wniosku.
3. 
Wprowadzenie danych do formularza, o którym mowa w § 1 pkt 1, uważa się za dokonane przez zgłaszającego zarejestrowanego w systemie teleinformatycznym IRZ.
§  6. 
Po dokonaniu zgłoszenia zgłaszający uzyskuje z systemu teleinformatycznego IRZ potwierdzenie o zapisaniu danych w formularzu, o którym mowa w § 1 pkt 1, oraz numer zgłoszenia nadany przez system teleinformatyczny IRZ.
§  7. 
Dostęp do formularza, o którym mowa w § 1 pkt 1, jest możliwy również za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Agencji, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 11 ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1341 i 2320), z tym że do takiego dostępu nie stosuje się przepisów § 3 i § 4.
§  8. 
Do wniosków o nadanie loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego IRZ złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  9. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie formularza umożliwiającego wprowadzanie danych do systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w którym jest prowadzony rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych (Dz. U. poz. 345).
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 września 2018 r.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1721 i 1928).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.374 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Formularz umożliwiający wprowadzanie danych do systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w którym jest prowadzony rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych.
Data aktu: 29/08/2018
Data ogłoszenia: 01/03/2021
Data wejścia w życie: 03/09/2018