Szczegółowy zakres niektórych informacji gromadzonych w centralnym rejestrze oszczędności energii finalnej oraz sposób uwierzytelniania osób upoważnionych wpisanych do wykazu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 13 grudnia 2021 r.
w sprawie szczegółowego zakresu niektórych informacji gromadzonych w centralnym rejestrze oszczędności energii finalnej oraz sposobu uwierzytelniania osób upoważnionych wpisanych do wykazu

Na podstawie art. 35a ust. 4 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2166) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres informacji dotyczących przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej zrealizowanych za pomocą środków alternatywnych, o których mowa w art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, zwanej dalej "ustawą", oraz ilości uzyskanej w wyniku ich realizacji oszczędności energii finalnej, gromadzonych w centralnym rejestrze oszczędności energii finalnej, zwanym dalej "rejestrem", o:
a)
rodzaju przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej,
b)
sposobie potwierdzenia ilości uzyskanych średniorocznych oszczędności energii finalnej, wyrażonej w tonach oleju ekwiwalentnego na rok;
2)
sposób uwierzytelniania osób upoważnionych wpisanych do wykazu osób upoważnionych, o których mowa w art. 35b ust. 4 ustawy, zwanego dalej "wykazem".
§  2. 
1. 
Informacje dotyczące rodzaju przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego obejmują wskazanie rodzaju tego przedsięwzięcia oraz miejsca jego lokalizacji, a także inne istotne informacje dla tego przedsięwzięcia, przykładowo zwięzły opis przedsięwzięcia lub wskazanie programu lub instrumentu, w ramach którego przedsięwzięcie jest realizowane.
2. 
Rodzaje przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego są określone w załączniku do rozporządzenia.
3. 
Informacje dotyczące sposobu potwierdzenia ilości uzyskanych średniorocznych oszczędności energii finalnej, wyrażonej w tonach oleju ekwiwalentnego na rok, obejmują wskazanie co najmniej jednego z następujących sposobów potwierdzenia:
1)
audyt:
a)
efektywności energetycznej,
b)
energetyczny w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243),
c)
remontowy w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków;
2)
umowa zawarta przez instytucje, o których mowa w art. 18 ust. 5 ustawy, z odbiorcami końcowymi, określająca łączną ilość energii finalnej zaoszczędzonej przez tych odbiorców;
3)
inne potwierdzenie wynikające z zasad realizacji danego programu lub instrumentu, wdrażanych w ramach programów w zakresie polityki spójności lub w ramach innych programów i instrumentów finansowych, o których mowa w art. 18 ust. 4 ustawy.
§  3. 
Uwierzytelnianie osoby upoważnionej wpisanej do wykazu w systemie teleinformatycznym obsługującym rejestr wymaga użycia profilu zaufanego lub innego środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do węzła krajowego identyfikacji elektronicznej, o którym mowa w art. 21a ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1797), adekwatnie do poziomu bezpieczeństwa środka identyfikacji elektronicznej wymaganego dla usług świadczonych w tym sys-temie.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

RODZAJE PRZEDSIĘWZIĘĆ SŁUŻĄCYCH POPRAWIE EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ U ODBIORCY KOŃCOWEGO

1.
Przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".
2.
Przedsięwzięcie remontowe w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy.
3.
Przedsięwzięcie termomodernizacyjne finansowane ze środków, o których mowa w art. 18 ust. 3 pkt 2-6 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2166).
4.
Przedsięwzięcie niskoemisyjne w rozumieniu art. 2 pkt 1b ustawy.
5.
Modernizacja lub wymiana oświetlenia.
6.
Modernizacja procesu technologicznego, produkcyjnego, telekomunikacyjnego lub informatycznego.
7.
Wymiana lub modernizacja urządzeń i instalacji oraz odzysk energii w procesach przemysłowych.
8.
Ograniczanie strat energii na transformacji.
9.
Modernizacja lub wymiana sieci ciepłowniczej.
10.
Modernizacja lub wymiana napędów, w szczególności silników, przekładni i układów regulacji.
11.
Ograniczenie strat związanych z poborem energii biernej przez odbiorniki energii elektrycznej.
12.
Modernizacja lub wymiana pojazdów służących do transportu drogowego lub kolejowego.
13.
Ograniczenie strat związanych z magazynowaniem i przeładunkiem paliw ciekłych.
14.
Przedsięwzięcia infrastrukturalne związane z rozwojem publicznego transportu zbiorowego w miastach.
15.
Zwiększanie średnich obciążeń pojazdów służących do transportu drogowego, w szczególności środki zachęcające do wspólnego użytkowania tych pojazdów (car-sharing).
16.
Ograniczenie zużycia energii lub paliw przez zastosowanie środków wpływających na zmianę zachowań odbiorców końcowych, w tym przeprowadzonych działań edukacyjno-informacyjnych.
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).

Zmiany w prawie

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.2362

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres niektórych informacji gromadzonych w centralnym rejestrze oszczędności energii finalnej oraz sposób uwierzytelniania osób upoważnionych wpisanych do wykazu.
Data aktu: 13/12/2021
Data ogłoszenia: 21/12/2021
Data wejścia w życie: 01/01/2022