Czasowe ograniczenie funkcjonowania uczelni służb państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 30 września 2021 r.
w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni służb państwowych

Na podstawie art. 433a ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, 619 i 1630) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1.  2
 W okresie od dnia 1 października 2021 r. do dnia 30 września 2022 r. ogranicza się funkcjonowanie uczelni służb państwowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych przez zawieszenie kształcenia:
1)
na studiach;
2)
na studiach podyplomowych;
3)
w innych formach.
2. 
W okresie zawieszenia kształcenia uczelnie:
1)
mogą prowadzić zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie danego kształcenia;
2)
mogą prowadzić w swoich siedzibach:
a) 3
 (uchylona),
b)
zajęcia, które nie mogą być zrealizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość,
c) 4
 zajęcia na studiach pierwszego i drugiego stopnia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie,
d)
zajęcia na studiach pierwszego i drugiego stopnia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie,
e)
zajęcia na studiach podyplomowych.
3. 
Zajęcia, o których mowa w ust. 2 pkt 2 lit. b-e, przenosi się na inny semestr, jeżeli nie można zapewnić bezpieczeństwa osób biorących w nich udział.
4. 
Decyzję w sprawie prowadzenia kształcenia zgodnie z ust. 2 pkt 2 lub ust. 3 podejmuje rektor, określając warunki realizacji zajęć zapewniające bezpieczeństwo osób prowadzących zajęcia i biorących w nich udział oraz warunki korzystania z infrastruktury uczelni.
5.  5
 W przypadku prowadzenia zajęć w sposób określony w ust. 2 pkt 1 weryfikacja osiągniętych efektów uczenia się określonych w programie danego kształcenia może odbywać się poza siedzibą uczelni, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających kontrolę przebiegu weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się.
§  2. 
W przypadku prowadzenia kształcenia na studiach zgodnie z § 1 ust. 2 pkt 1 nie stosuje się ograniczeń w zakresie liczby punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, określonych w programach studiów.
§  3. 
1. 
W okresie zawieszenia kształcenia organy kolegialne uczelni, organy kolegialne samorządu studenckiego, komisje stypendialne, komisje i zespoły powołane w postępowaniach w sprawach nadania stopni i tytułu prowadzonych w uczelniach oraz komisje i inne gremia działające na podstawie statutów uczelni mogą podejmować uchwały w trybie obiegowym albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej, niezależnie od tego, czy taki tryb ich podejmowania został określony w aktach wewnętrznych uczelni lub aktach regulujących działanie tych podmiotów.
2. 
W okresie zawieszenia kształcenia:
1)
egzaminy doktorskie oraz obrona rozprawy doktorskiej mogą być przeprowadzane poza siedzibą uczelni, z wykorzystaniem technologii informatycznych zapewniających kontrolę ich przebiegu;
2)
można zawiesić czynności w postępowaniach w sprawie nadania stopni i tytułów naukowych, w przypadku braku możliwości podejmowania uchwał w głosowaniu tajnym.
3. 
Protokoły z posiedzeń organów, komisji, zespołów i gremiów, o których mowa w ust. 1, mogą być akceptowane w trybie obiegowym albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezależnie od tego, czy taki sposób akceptacji został przewidziany w przepisach wewnętrznych uczelni.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2021 r.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.476) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2022 r.
3 § 1 ust. 2 pkt 2 lit. a uchylona przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 25 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.476) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2022 r.
4 § 1 ust. 2 pkt 2 lit. c zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 25 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.476) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2022 r.
5 § 1 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.476) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2022 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024