Tryb, sposób i warunki wykonywania zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną na terenie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz jednostek organizacyjnych podległych temu ministrowi i przez niego nadzorowanych, na terenie podmiotów leczniczych tworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w stosunku do pracowników tych jednostek oraz funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 29 lipca 2021 r.
w sprawie trybu, sposobu i warunków wykonywania zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną na terenie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz jednostek organizacyjnych podległych temu ministrowi i przez niego nadzorowanych, na terenie podmiotów leczniczych tworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w stosunku do pracowników tych jednostek oraz funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 195) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej:
1)
na terenie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz jednostek organizacyjnych podległych temu ministrowi i przez niego nadzorowanych,
2)
na terenie podmiotów leczniczych tworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
3)
w stosunku do pracowników jednostek, o których mowa w pkt 1, oraz funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa

- wykonuje właściwy rzeczowo i miejscowo państwowy inspektor sanitarny, zwany dalej "właściwym państwowym inspektorem sanitarnym".

§  2. 
1. 
Dokumentami uprawniającymi do wykonywania zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną na terenie urzędu, jednostek organizacyjnych i podmiotów oraz w stosunku do pracowników i funkcjonariuszy, o których mowa w § 1, są:
1)
legitymacja służbowa pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej, w przypadku państwowego inspektora sanitarnego;
2)
legitymacja służbowa pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz upoważnienie państwowego inspektora sanitarnego, o którym mowa w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w przypadku pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznej.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, upoważniają do:
1)
wstępu na teren urzędu, jednostek organizacyjnych i podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2;
2)
uzyskania przepustki uprawniającej do wstępu na teren urzędu, jednostek organizacyjnych i podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2;
3)
uzyskania przepustki, po okazaniu odpowiedniego poświadczenia bezpieczeństwa, uprawniającej do wstępu na teren urzędu, jednostek organizacyjnych i podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, gdzie są przetwarzane informacje niejawne.
§  3. 
1. 
Przeprowadzanie kontroli na terenie urzędu, jednostek organizacyjnych lub podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, zwanych dalej "jednostką kontrolowaną", oraz w stosunku do pracowników i funkcjonariuszy, o których mowa w § 1, następuje po uprzednim pisemnym zawiadomieniu kierownika tej jednostki.
2. 
Zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje właściwy państwowy inspektor sanitarny, nie później niż w terminie 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia kontroli.
3. 
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
oznaczenie właściwego państwowego inspektora sanitarnego;
2)
datę i miejsce wystawienia;
3)
oznaczenie jednostki kontrolowanej;
4)
termin rozpoczęcia i przewidywany termin zakończenia kontroli;
5)
wskazanie zakresu przedmiotowego kontroli;
6)
imiona i nazwiska oraz stanowiska służbowe pracowników przeprowadzających kontrolę;
7)
podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia.
4. 
W przypadku wystąpienia zdarzeń zagrażających zdrowiu lub życiu pracowników oraz funkcjonariuszy lub mogących spowodować zagrożenie stanu sanitarnohigienicznego jednostki kontrolowanej kontrola jest przeprowadzana bez zachowania terminu, o którym mowa w ust. 2.
5. 
Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się, w przypadku gdy kontrola jest przeprowadzana na podstawie ratyfikowanej umowy międzynarodowej albo bezpośrednio stosowanych przepisów prawa Unii Europejskiej.
§  4. 
1. 
Kontrola odbywa się w obecności kierownika jednostki kontrolowanej lub upoważnionego przez niego pracownika lub funkcjonariusza.
2. 
Pracownicy przeprowadzający kontrolę zapoznają się z przepisami porządkowymi obowiązującymi w jednostce kontrolowanej.
§  5. 
Po zakończeniu kontroli pracownicy przeprowadzający kontrolę sporządzają protokół w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
§  6. 
1. 
Po sporządzeniu protokołu kierownik jednostki kontrolowanej lub upoważniony przez niego pracownik lub funkcjonariusz potwierdza podpisem w protokole stan faktyczny lub odmawia potwierdzenia stanu faktycznego opisanego w tym protokole.
2. 
W przypadku odmowy kierownika jednostki kontrolowanej lub upoważnionego przez niego pracownika lub funkcjonariusza potwierdzenia stanu faktycznego opisanego w protokole pracownicy przeprowadzający kontrolę zamieszczają w protokole informację o takiej odmowie.
3. 
Kierownik jednostki kontrolowanej lub upoważniony przez niego pracownik lub funkcjonariusz ma prawo zgłoszenia do właściwego państwowego inspektora sanitarnego w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu umotywowanych zastrzeżeń do treści protokołu oraz sposobu przeprowadzenia kontroli.
4. 
Właściwy państwowy inspektor sanitarny informuje w formie pisemnej kierownika jednostki kontrolowanej o uwzględnieniu zastrzeżeń w całości lub w części albo o ich nieuwzględnieniu, ze wskazaniem przyczyn nieuwzględnienia zastrzeżeń.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lutego 2019 r. w sprawie wykonywania zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 411), które utraciło moc z dniem 1 czerwca 2021 r. zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 322 i 374).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.1458

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb, sposób i warunki wykonywania zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną na terenie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz jednostek organizacyjnych podległych temu ministrowi i przez niego nadzorowanych, na terenie podmiotów leczniczych tworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w stosunku do pracowników tych jednostek oraz funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa.
Data aktu: 29/07/2021
Data ogłoszenia: 11/08/2021
Data wejścia w życie: 12/08/2021