Szczegółowe warunki i tryb rozliczania wydatków poniesionych na przejazd członków Rady Żeglugi Śródlądowej w celu udziału w jej posiedzeniach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ 1
z dnia 15 stycznia 2020 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu rozliczania wydatków poniesionych na przejazd członków Rady Żeglugi Śródlądowej w celu udziału w jej posiedzeniach

Na podstawie art. 49 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym (Dz. U. poz. 1901) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Członkowi Rady Żeglugi Śródlądowej, zwanej dalej "Radą", przysługuje w celu udziału w posiedzeniach Rady zwrot wydatków na przejazd publicznym transportem zbiorowym odbywanego transportem kolejowym lub autobusowym na trasie od stałego miejsca pracy do miejsca posiedzenia Rady i z powrotem.
2. 
Zwrot wydatków na przejazd odbywany transportem kolejowym przysługuje za przejazd drugą klasą.
3. 
Członkowi Rady w uzasadnionym przypadku, po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej, w celu udziału w posiedzeniach Rady, przysługuje zwrot wydatków na przejazd na trasie od stałego miejsca pracy do miejsca jej posiedzenia i z powrotem:
1)
samochodem osobowym,
2)
motocyklem lub
3)
motorowerem

- niebędących własnością pracodawcy.

4. 
Członkowi Rady nie przysługuje zwrot wydatków na przejazd, o którym mowa w ust. 1 i 3, jeżeli uzyskał zwrot wydatków za ten przejazd od pracodawcy.
5. 
Członek Rady w celu uzyskania zwrotu wydatków na przejazd jest obowiązany obliczyć wydatki, o których mowa w ust. 3, uwzględniając liczbę przejechanych kilometrów i odpowiednią dla danego pojazdu stawkę za jeden kilometr przebiegu, określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140).
§  2. 
1. 
Zwrot wydatków na przejazd członkom Rady następuje na podstawie pisemnego wniosku o zwrot wydatków na przejazd. Członek Rady składa wniosek w terminie 14 dni od dnia powrotu z posiedzenia Rady, którego dotyczy wniosek. Wniosek składa się do ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej, za pośrednictwem Sekretarza Rady.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, załącza się:
1)
w przypadku przejazdu:
a)
publicznym transportem zbiorowym odbywanym transportem kolejowym lub autobusowym - odpowiednio bilet kolejowy lub autobusowy,
b)
samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem - oświadczenie o ilości przejechanych kilometrów i wydatkach na przejazd, obliczonych zgodnie z § 1 ust. 5;
2)
informację o numerze rachunku bankowego lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, na który ma być dokonany zwrot wydatków za przejazd;
3)
oświadczenie o nieuzyskaniu zwrotu wydatków na przejazd od pracodawcy.
3. 
Minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej za pośrednictwem Sekretarza Rady dokonuje formalnej oceny złożonego wniosku, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku rozliczania wydatków na przejazd samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem również formalnej oceny poprawności obliczenia tych wydatków.
4. 
W przypadku braku podania we wniosku, o którym mowa w ust. 1, przez członka Rady danych umożliwiających dokonanie rozliczenia, o którym mowa w ust. 3, minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej za pośrednictwem Sekretarza Rady wzywa członka Rady do uzupełnienia tego wniosku w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 7 dni od dnia otrzymania wezwania, ze wskazaniem brakujących danych.
5. 
W przypadku braku uzupełnienia wniosku, o którym mowa w ust. 1, w wyznaczonym terminie, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.
6. 
Minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej przekazuje niezwłocznie do Banku Gospodarstwa Krajowego zatwierdzony wniosek, o którym mowa w ust. 1, w celu zwrotu wydatków na przejazd członkowi Rady.
7. 
Bank Gospodarstwa Krajowego dokonuje zwrotu wydatków na przejazd członkowi Rady w terminie 7 dni od dnia otrzymania zatwierdzonego wniosku.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działem administracji rządowej - żegluga śródlądowa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 2262).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024