Aplikacja mobilna służąca do rozliczania opłaty za przewóz osób.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA CYFRYZACJI 1
z dnia 28 maja 2020 r.
w sprawie aplikacji mobilnej służącej do rozliczania opłaty za przewóz osób

Na podstawie art. 13b ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140 oraz z 2020 r. poz. 875) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
minimalne wymagania funkcjonalne dla aplikacji mobilnej oraz aplikacji mobilnej działającej przy udziale systemu teleinformatycznego;
2)
sposób zabezpieczenia danych gromadzonych przez aplikację mobilną oraz system teleinformatyczny.
§  2. 
Aplikacja mobilna oraz aplikacja mobilna działająca przy udziale systemu teleinformatycznego, zwana dalej "aplikacją", zapewniają:
1)
przedsiębiorcy wykonującemu transport drogowy w zakresie przewozu osób na podstawie licencji - funkcjonalność obliczania opłaty za przewóz osób samochodem osobowym, w tym taksówką, z wyjątkiem przewozu okazjonalnego, o którym mowa w art. 18 ust. 4b pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, w oparciu o:
a)
wyliczanie orientacyjnej długości trasy przewozu przy użyciu systemu nawigacji satelitarnej,
b)
następujące parametry charakteryzujące realizowany przewóz:
planowany czas rozpoczęcia i zakończenia przewozu,
przyznane klientowi ulgi i rabaty,
strefy taryfowe i informacje o cenach i stawkach taryfowych maksymalnych - w przypadku przewozu taksówką;
2)
klientowi - funkcjonalność:
a)
dostępu do informacji, o których mowa w pkt 1,
b)
dokonania opłaty za przewóz.
§  3. 
Aplikacja zapewnia funkcjonalność umożliwiającą rejestrację informacji o:
1)
uprawnieniach przedsiębiorcy wykonującego transport drogowy w zakresie przewozu osób na podstawie licencji i uprawnieniach kierowcy do realizacji przewozu;
2)
numerze rejestracyjnym i numerze bocznym taksówki albo numerze rejestracyjnym pojazdu, w przypadku pojazdów innych niż taksówki;
3)
realizowanym przewozie w zakresie:
a)
przebytej w przewozie drogi,
b)
czasie rozpoczęcia i zakończenia przewozu,
c)
oznaczenia "CENA UMOWNA",
d)
wartości ceny umownej za przewóz.
§  4. 
Aplikacja zapewnia możliwość udostępniania w postaci elektronicznej:
1)
klientowi - informacji, o których mowa w § 3;
2)
podmiotowi uprawnionemu do kontroli wykonywania transportu drogowego - informacji, o których mowa w § 3 pkt 1 i 2.
§  5. 
Aplikacja zapewnia funkcjonalność umożliwiającą współdziałanie z kasą rejestrującą mającą postać oprogramowania o zastosowaniu specjalnym, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 111b ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568).
§  6. 
Dane gromadzone przez aplikację oraz system teleinformatyczny są zabezpieczane:
1)
przez ewidencjonowany dostęp do tych danych i opisujących ich metadanych udzielany osobom, zgodnie z uprawnieniami przydzielonymi odpowiednio do zakresu udziału w realizacji przewozu;
2)
przez zapewnienie integralności przetwarzanych danych i metadanych, polegającą na zabezpieczeniu przed wprowadzaniem zmian, z wyjątkiem zmian wprowadzanych w ramach ustalonych i udokumentowanych procedur;
3)
przez zapewnienie rozliczalności działań dokonywanych na danych i metadanych, pozwalającej na przypisanie każdego działania na danych i metadanych do konkretnej osoby posiadającej uprawnienia przydzielone odpowiednio do zakresu udziału w realizacji przewozu, lub procesu oraz umiejscowienie tego działania w czasie;
4)
przez uniemożliwienie utraty lub dokonywania nieuprawnionej zmiany tych danych lub metadanych.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2020 r.
1 Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 2270).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024