Wyróżnienia i nagrody pieniężne za wybitne osiągnięcia sportowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU 1
z dnia 22 maja 2020 r.
w sprawie wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe

Na podstawie art. 34 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1468, 1495 i 2251) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa rodzaje wyróżnień za wybitne osiągnięcia sportowe, zwanych dalej "wyróżnieniami", i przedział wysokości nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe, zwanych dalej "nagrodami", stanowiący krotność kwoty bazowej, w zależności od osiągnięcia sportowego, oraz szczegółowy tryb i warunki przyznawania wyróżnień i nagród oraz sposób i terminy ich wypłacania.
§  2. 
Wyróżnieniami są:
1)
dyplomy;
2)
puchary;
3)
plakietki.
§  3. 
Wniosek o przyznanie wyróżnienia lub nagrody polski związek sportowy składa ministrowi właściwemu do spraw kultury fizycznej, zwanemu dalej "ministrem":
1)
do dnia 15 listopada - jeżeli warunki do przyznania nagrody lub wyróżnienia zostały spełnione do dnia 31 października danego roku;
2)
do dnia 31 stycznia roku następnego - jeżeli warunki do przyznania nagrody lub wyróżnienia zostały spełnione po dniu 31 października danego roku;
3)
w terminie 30 dni od dnia oficjalnego potwierdzenia przez właściwą międzynarodową federację sportową faktu dyskwalifikacji za doping w sporcie i związanej z tym relokacji zawodników w klasyfikacji końcowej - w przypadku, o którym mowa w art. 34 ust. 3n ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, zwanej dalej "ustawą".
§  4. 
1. 
Wniosek o przyznanie nagrody lub wyróżnienia zawiera następujące dane osoby, która uzyskała wybitne osiągnięcie sportowe:
1)
imię i nazwisko;
2)
numer PESEL;
3)
adres do korespondencji;
4)
informację o miejscu składania informacji podatkowych;
5)
informację o wybitnym osiągnięciu sportowym, w tym o otrzymaniu nagrody pieniężnej w przypadku wniosku o dodatkową nagrodę związaną z relokacją spowodowaną dyskwalifikacją innych zawodników za doping w sporcie;
6)
informację o niekaralności dyscyplinarnej za doping w sporcie dyskwalifikacją w wymiarze jednostkowym większym niż 1 miesiąc;
7)
informację o preferowanej formie wypłaty nagrody w razie jej przyznania, wraz ze wskazaniem numeru rachunku bankowego lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, prowadzonego dla takiej osoby przez właściwy podmiot w przypadku wyboru przez nią formy przelewu bankowego.
2. 
Do wniosku o przyznanie nagrody lub wyróżnienia dla osoby, która uzyskała wybitne osiągnięcie sportowe, dołącza się:
1)
protokół lub inny dokument potwierdzający wyniki zawodów, wystawiony przez ich organizatora lub właściwą dla danego sportu międzynarodową federację sportową, który dodatkowo zawiera, w przypadku osiągnięcia, o którym mowa w art. 34 ust. 3g ustawy, jednoznaczne wskazanie liczby państw uczestniczących w danej konkurencji, liczby osób w przypadku konkurencji indywidualnych albo liczby drużyn, osad lub załóg w przypadku konkurencji zespołowych;
2)
w przypadku, o którym mowa w art. 34 ust. 3h ustawy, regulamin zawodów;
3)
w przypadku nagrody, o której mowa w art. 34 ust. 3n ustawy - dokument wystawiony przez właściwą międzynarodową federację sportową, potwierdzający dyskwalifikację za doping w sporcie i związaną z nią relokację osób, drużyn, osad lub załóg ujętych w klasyfikacji końcowej zawodów;
4)
w przypadku osiągnięcia, o którym mowa w art. 34 ust. 3c i 3i ustawy - dokumenty potwierdzające zatwierdzenie osiągnięcia przez międzynarodową federację sportową właściwą dla danego sportu.
§  5. 
W przypadku stwierdzenia braków formalnych wniosku o przyznanie wyróżnienia lub nagrody, w tym dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 2, minister może wezwać polski związek sportowy do usunięcia tych braków w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
§  6. 
1. 
W sportach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych nagroda może być przyznana za:
1)
zajęcie w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach głuchych:
a)
pierwszego miejsca - w wysokości do 35-krotności podstawy ustalenia wysokości nagrody, o której mowa w art. 34 ust. 3 ustawy, zwanej dalej "podstawą",
b)
drugiego miejsca - w wysokości do 25-krotności podstawy,
c)
trzeciego miejsca - w wysokości do 20-krotności podstawy;
2)
zajęcie w mistrzostwach świata:
a)
pierwszego miejsca - w wysokości do 12-krotności podstawy,
b)
drugiego miejsca - w wysokości do 9-krotności podstawy,
c)
trzeciego miejsca - w wysokości do 7-krotności podstawy;
3)
zajęcie w mistrzostwach Europy:
a)
pierwszego miejsca - w wysokości do 9-krotności podstawy,
b)
drugiego miejsca - w wysokości do 5-krotności podstawy,
c)
trzeciego miejsca - w wysokości do 3-krotności podstawy;
4)
ustanowienie rekordu świata - w wysokości do 20-krotności podstawy.
2. 
W sportach i konkurencjach sportowych nieobjętych programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych nagroda może być przyznana za zajęcie w:
1)
mistrzostwach świata:
a)
pierwszego miejsca - w wysokości do 6-krotności podstawy,
b)
drugiego miejsca - w wysokości do 4-krotności podstawy,
c)
trzeciego miejsca - w wysokości do 3-krotności podstawy;
2)
mistrzostwach Europy:
a)
pierwszego miejsca - w wysokości do 4-krotności podstawy,
b)
drugiego miejsca - w wysokości do 3-krotności podstawy,
c)
trzeciego miejsca - w wysokości do 2-krotności podstawy.
§  7. 
W sportach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich, rozgrywanych w ramach uniwersjad letnich lub zimowych, nagroda może być przyznana za zajęcie:
1)
pierwszego miejsca - w wysokości do 4-krotności podstawy;
2)
drugiego miejsca - w wysokości do 3-krotności podstawy;
3)
trzeciego miejsca - w wysokości do 2-krotności podstawy.
§  8. 
W sportach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich, rozgrywanych podczas akademickich mistrzostw świata, nagroda może być przyznana za zajęcie:
1)
pierwszego miejsca - w wysokości do 3-krotności podstawy;
2)
drugiego miejsca - w wysokości do 2-krotności podstawy;
3)
trzeciego miejsca - w wysokości do 1-krotności podstawy.
§  9. 
W sportach i konkurencjach sportowych nieobjętych programem igrzysk olimpijskich, rozgrywanych w ramach uniwersjad letnich lub zimowych, nagroda może być przyznana za zajęcie:
1)
pierwszego miejsca - w wysokości do 2-krotności podstawy;
2)
drugiego miejsca - w wysokości do 1-krotności podstawy;
3)
trzeciego miejsca - w wysokości do 0,75-krotności podstawy.
§  10. 
W sportach i konkurencjach sportowych nieobjętych programem igrzysk olimpijskich, rozgrywanych w ramach akademickich mistrzostwach świata, nagroda może być przyznana za zajęcie:
1)
pierwszego miejsca - w wysokości do 1-krotności podstawy;
2)
drugiego miejsca - w wysokości do 0,75-krotności podstawy;
3)
trzeciego miejsca - w wysokości do 0,5-krotności podstawy.
§  11. 
1.  2
 Osobie, która uzyskała inne niż określone w § 6-10 wybitne osiągnięcie sportowe o szczególnym charakterze, może być przyznana nagroda do wysokości 6,5-krotności podstawy.
2. 
Do przyznania nagrody, o której mowa w ust. 1, jest wymagane złożenie szczegółowego uzasadnienia wniosku, wskazującego na szczególny charakter danego osiągnięcia sportowego.
§  12. 
W przypadku, o którym mowa w art. 34 ust. 3n ustawy, może być przyznana dodatkowa nagroda w wysokości do 5-krotności podstawy.
§  13. 
1. 
Wypłata nagrody następuje:
1)
do końca roku kalendarzowego - w przypadku wniosku, o którym mowa w § 3 pkt 1;
2)
do dnia 31 marca roku następnego - w przypadku wniosku, o którym mowa w § 3 pkt 2;
3)
w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku przez polski związek sportowy - w przypadku wniosku, o którym mowa w § 3 pkt 3.
2. 
Nagroda jest wypłacana na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, wskazany przez osobę, której nagroda została przyznana, albo przekazem pocztowym.
§  14. 
1. 
Wnioski o przyznanie nagrody w przypadkach, o których mowa w art. 34 ust. 3n ustawy, potwierdzonych oficjalnie przed dniem wejścia w życie przepisów niniejszego rozporządzenia, polski związek sportowy składa w terminie 5 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów niniejszego rozporządzenia.
2. 
Wypłata nagrody, o której mowa w ust. 1, następuje w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku przez polski związek sportowy.
§  15. 
Do wniosków dotyczących przyznania wyróżnień i nagród, złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. 3
1 Minister Sportu kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu (Dz. U. poz. 2380).
2 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2020 r. (Dz.U.2020.2407) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 2020 r.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 14 listopada 2017 r. w sprawie wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe (Dz. U. poz. 2135), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 3 ustawy z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o sporcie (Dz. U. poz. 2251).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024