Stanowiska, zaszeregowanie, kwalifikacje oraz szczegółowe warunki wynagradzania pracowników izb morskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 28 grudnia 2020 r.
w sprawie stanowisk, zaszeregowania, kwalifikacji oraz szczegółowych warunków wynagradzania pracowników izb morskich

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 1 grudnia 1961 r. o izbach morskich (Dz. U. z 2020 r. poz. 159) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustala się:
1)
tabelę stanowisk i kwalifikacji pracowników zatrudnionych w izbach morskich, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
tabelę wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w izbach morskich, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
tabelę wysokości dodatku funkcyjnego pracowników zatrudnionych w izbach morskich, stanowiącą załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  2. 
1. 
Pracownikom izb morskich zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem przysługuje dodatek funkcyjny.
2. 
Dodatek funkcyjny przysługuje również pracownikom zatrudnionym na stanowiskach niezwiązanych z kierowaniem zespołem, dla których w załączniku nr 3 do rozporządzenia przewiduje się dodatek funkcyjny.
3. 
W przypadku pełnienia więcej niż jednej funkcji lub zajmowania więcej niż jednego stanowiska pracownikom zatrudnionym w izbach morskich przysługuje jeden, najwyższy dodatek funkcyjny z dodatków należnych z tytułu zajmowanego stanowiska oraz pełnionej funkcji.
§  3. 
1. 
Przewodniczący izby morskiej może przyznać pracownikowi izby morskiej dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań, w szczególności zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności.
2. 
Dodatek specjalny przyznaje się na czas określony w kwocie nieprzekraczającej 40% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego z tytułu zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji łącznie.
§  4. 
Pracownik izby morskiej, który nie posiada wymaganych kwalifikacji przewidzianych dla stanowiska zajmowanego przez niego w dniu wejścia w życie rozporządzenia, może być nadal zatrudniony na tym stanowisku.
§  5. 
Pracownik izby morskiej zatrudniony w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na stanowisku nieprzewidzianym w tym rozporządzeniu może być nadal zatrudniony, z tym że na stanowisku określonym w niniejszym rozporządzeniu.
§  6. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2009 r. w sprawie stanowisk, zaszeregowania, kwalifikacji oraz szczegółowych warunków wynagradzania pracowników izb morskich (Dz. U. poz. 888).
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

TABELA STANOWISK I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W IZBACH MORSKICH

Grupa stanowisk Stanowisko Wymagane kwalifikacje
URZĘDNIICY
Stanowiska samodzielne główny księgowy według odrębnych przepisów
zastępca głównego księgowego jak dla stanowiska głównego księgowego
starszy inspektor dochodzeniowy 1. wykształcenie wyższe pierwszego stopnia albo

2. wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz 1 rok pracy na stanowisku inspektora dochodzeniowego

inspektor dochodzeniowy 1. wykształcenie wyższe pierwszego stopnia albo

2. wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz 1 rok pracy na stanowisku referenta

kierownik sekretariatu

Odwoławczej Izby Morskiej

1. wykształcenie wyższe pierwszego stopnia albo

2. wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz 1 rok pracy na stanowisku zastępcy kierownika sekretariatu lub starszego sekretarza albo 2 lata pracy na stanowisku sekretarza

kierownik sekretariatu izby morskiej, kierownik sekcji ewidencji awaryjności 1. wykształcenie wyższe pierwszego stopnia albo

2. wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz 1 rok pracy na stanowisku zastępcy kierownika sekretariatu lub starszego sekretarza bądź 2 lata pracy na stanowisku sekretarza

zastępca kierownika sekretariatu Odwoławczej Izby Morskiej, zastępca kierownika sekretariatu izby morskiej 1. wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz 1 rok pracy na stanowisku starszego sekretarza albo

2. 2 lata pracy na stanowisku sekretarza

Stanowiska wspomagające starszy inspektor do spraw orzecznictwa i ewidencji wypadków wykształcenie wyższe drugiego stopnia oraz 1 rok pracy na stanowisku inspektora do spraw orzecznictwa i ewidencji wypadków
inspektor do spraw orzecznictwa i ewidencji wypadków wykształcenie wyższe pierwszego stopnia
starszy sekretarz 1. wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz 1 rok pracy na stanowisku sekretarza albo

2. 2 lata pracy na stanowisku referenta

starszy księgowy 1. wykształcenie: ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i co najmniej 1 rok pracy na stanowisku księgowego albo

2. ukończona średnia szkoła policealna lub pomaturalna szkoła ekonomiczna i co najmniej 2 lata pracy na stanowisku księgowego

sekretarz wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz 1 rok pracy na stanowisku referenta
księgowy 1. wykształcenie: ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe albo

2. ukończona średnia szkoła policealna lub pomaturalna szkoła ekonomiczna i co najmniej 1 rok praktyki w księgowości

referent wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz umiejętność obsługi komputera, w tym biegłego pisania
kasjer wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny
administrator systemu

informatycznego/

teleinformatycznego

wykształcenie wyższe kierunkowe informatyczne drugiego stopnia
informatyk wykształcenie wyższe kierunkowe informatyczne pierwszego stopnia
bibliotekarz według odrębnych przepisów
archiwista wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny oraz ukończony kurs dla archiwistów
PRACOWNICY NIEBĘDĄCY URZĘDNIKAMI
stanowiska pomocnicze, obsługi technicznej i gospodarczej pracownik obsługi wykształcenie podstawowe
sprzątaczka wykształcenie podstawowe

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TABELA WYSOKOŚCI WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W IZBACH MORSKICH

Grupa stanowisk Kwota w złotych
Stanowiska samodzielne 2800-12 400
Stanowiska wspomagające 2800-8000
Stanowiska pomocnicze, obsługi technicznej i gospodarczej 2800-6000

ZAŁĄCZNIK Nr  3

TABELA WYSOKOŚCI DODATKU FUNKCYJNEGO PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W IZBACH MORSKICH

Grupa stanowisk Kwota w złotych
Stanowiska samodzielne do 2250
Stanowiska wspomagające:
- starszy inspektor do spraw orzecznictwa i ewidencji wypadków do 1690
- inspektor do spraw orzecznictwa i ewidencji wypadków do 1240
- administrator systemu informatycznego/teleinformatycznego do 1690
- informatyk do 900
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2257 oraz z 2020 r. poz. 1722, 1745, 1927 i 2006).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024