Egzamin na pośrednika kredytu hipotecznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 9 sierpnia 2017 r.
w sprawie egzaminu na pośrednika kredytu hipotecznego

Na podstawie art. 53 ust. 10 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1027) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość opłat egzaminacyjnych dla osób składających egzamin na pośrednika kredytu hipotecznego, zwany dalej "egzaminem", i sposób ich uiszczania;
2)
szczegółowy sposób i tryb oraz terminy przeprowadzania egzaminu oraz sposób kontroli przeprowadzenia egzaminu.
§  2. 
1. 
Opłata egzaminacyjna dla osób składających egzamin wynosi 600 zł.
2. 
Opłata egzaminacyjna dla osób składających egzamin jest wnoszona na rachunek bieżący Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
§  3. 
1. 
Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej dla Pośredników Kredytu Hipotecznego, zwanej dalej "Komisją", ogłasza na stronie internetowej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego komunikat w sprawie przeprowadzenia egzaminu, nie później niż dwa miesiące przed wyznaczonym terminem egzaminu.
2. 
Komunikat zawiera informację o:
1)
terminie egzaminu;
2)
terminie złożenia wniosku o przystąpienie do egzaminu wraz z dowodem wniesienia opłaty egzaminacyjnej dla osób składających egzamin;
3)
numerze rachunku bankowego, na który należy wnieść opłatę egzaminacyjną dla osób składających egzamin;
4)
godzinie i miejscu przeprowadzenia egzaminu albo informację, że godzina i miejsce przeprowadzenia egzaminu zostaną podane na stronie internetowej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na co najmniej 14 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, może być przesłany do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w postaci papierowej albo elektronicznej.
§  4. 
Egzamin odbywa się co najmniej dwa razy w roku, jednakże nie częściej niż pięć razy w roku.
§  5. 
Egzamin przeprowadza się w wydzielonej sali, zwaną dalej "salą egzaminacyjną", w warunkach umożliwiających uczestnikom egzaminu samodzielność pracy, a Komisji - czuwanie nad zgodnym z regulaminem przebiegiem egzaminu.
§  6. 
W egzaminie mają prawo uczestniczyć w charakterze obserwatorów osoby upoważnione przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.
§  7. 
Wejście na salę egzaminacyjną odbywa się za okazaniem dowodu tożsamości.
§  8. 
Uczestnik egzaminu potwierdza na liście obecności własnoręcznym podpisem udział w egzaminie, otrzymanie koperty zawierającej formularz testu oraz nadane mu przez Komisję oznaczenie kodowe.
§  9. 
Egzamin trwa 110 minut.
§  10. 
Czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu określa przewodniczący Komisji lub zastępca przewodniczącego Komisji.
§  11. 
1. 
W czasie egzaminu uczestnik egzaminu nie powinien opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach uczestnik może uzyskać zgodę osoby wchodzącej w skład Komisji na opuszczenie sali egzaminacyjnej - po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się uczestnika egzaminu z innymi uczestnikami egzaminu, jak i z osobami trzecimi, oraz korzystania z materiałów pomocniczych.
2. 
Na czas nieobecności w sali egzaminacyjnej uczestnik egzaminu przekazuje formularz testu Komisji, która zaznacza na niej czas nieobecności.
§  12. 
Komisja może wykluczyć z egzaminu uczestników egzaminu, którzy podczas egzaminu korzystali z pomocy innych uczestników egzaminu lub osób trzecich, korzystali z materiałów pomocniczych lub w inny sposób zakłócali przebieg egzaminu.
§  13. 
1. 
Kontrolę nad organizacją i przebiegiem egzaminu sprawują osoby wchodzące w skład Komisji.
2. 
W celu sprawnego przeprowadzenia egzaminu Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, na wniosek Komisji, może zlecić dodatkowo innym osobom obsługę techniczną egzaminu.
§  14. 
Egzamin odbywa się w obecności co najmniej trzech osób wchodzących w skład Komisji, w tym przewodniczącego Komisji lub zastępcy przewodniczącego Komisji.
§  15. 
Po zakończeniu egzaminu uczestnik egzaminu zwraca formularz testu, po uprzednim naniesieniu nadanego mu oznaczenia kodowego, oraz ponownie składa podpis na liście obecności.
§  16. 
Komisja sporządza protokół przebiegu egzaminu, w którym podaje się imiona i nazwiska osób wchodzących w skład Komisji nadzorujących przebieg egzaminu, czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu oraz istotne okoliczności, jakie wystąpiły w trakcie egzaminu. Do protokołu dołącza się wzory testów egzaminacyjnych, listę uczestników egzaminu oraz końcowe wyniki.
§  17. 
1. 
Każde pytanie testu jest oceniane według następujących zasad:
1)
odpowiedź prawidłowa: 1 punkt;
2)
odpowiedź nieprawidłowa lub brak odpowiedzi: 0 punktów.
2. 
Za nieprawidłową odpowiedź uważa się również udzielenie więcej niż jednej odpowiedzi na pytanie.
3. 
Wyłączną podstawę oceny stanowią odpowiedzi udzielone przez uczestnika egzaminu na karcie odpowiedzi dołączonej do formularza testu.
§  18. 
Uczestnikowi egzaminu wydaje się odpis uchwały, o której mowa w art. 53 ust. 6 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, w terminie 21 dni od dnia egzaminu.
§  19. 
Na wniosek uczestnika egzaminu, złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia doręczenia uchwały, o której mowa w art. 53 ust. 6 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, Komisja niezwłocznie udostępnia uczestnikowi egzaminu albo jego przedstawicielowi sprawdzony i oceniony formularz testu egzaminacyjnego, w tym kartę odpowiedzi, oraz umożliwia sporządzenie z nich odpisów lub kopii.
§  20. 
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego powiadamia uczestnika egzaminu, który złożył odwołanie, o którym mowa w art. 53 ust. 7 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, o sposobie rozstrzygnięcia odwołania przez Komisję przesyłką poleconą w rozumieniu art. 3 pkt 22 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041) albo na wskazany adres elektroniczny, o ile wystąpił o to uczestnik egzaminu.
§  21. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Obecnie działem administracji rządowej - instytucje finansowe kieruje Minister Finansów, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz.U.2019.2265).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024