Osoby, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakres i tryb współdziałania Żandarmerii Wojskowej ze Służbą Ochrony Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 grudnia 2018 r.
w sprawie osób, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej ze Służbą Ochrony Państwa

Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 430, 650, 1544 i 2399 oraz z 2019 r. poz. 53) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne w stosunku do:
1)
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów oraz innych osób ochranianych przez Służbę Ochrony Państwa podczas ich pobytu na terenie jednostek wojskowych,
2)
Ministra Obrony Narodowej, także przez okres 30 dni od dnia zaprzestania zajmowania przez niego urzędu oraz podczas jego pobytu poza granicami państwa,
3)
Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, także podczas jego pobytu poza granicami państwa,
4)
członków wojskowych delegacji zagranicznych przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, określonych w załączniku do rozporządzenia,
5)
innych osób na podstawie zgody wyrażonej na piśmie przez Ministra Obrony Narodowej, także podczas ich pobytu poza granicami państwa

- przy użyciu sił i środków odpowiednich do przewidywanego lub występującego zagrożenia.

2. 
Żandarmeria Wojskowa może czasowo odstąpić od wykonywania czynności ochronnych wobec osób, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5, na wyraźne polecenie tych osób wydane żołnierzowi Żandarmerii Wojskowej będącemu dowódcą grupy ochronnej.
3. 
Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 5, pisemnie zawiadamiają Ministra Obrony Narodowej za pośrednictwem Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej o wydaniu polecenia, o którym mowa w ust. 2.
§  2. 
1. 
Żandarmeria Wojskowa współdziała ze Służbą Ochrony Państwa w zakresie realizacji czynności ochronnych wobec osób, o których mowa w § 1 ust. 1.
2. 
Współdziałanie polega na:
1)
wzajemnym wsparciu przez realizację:
a)
rekonesansów miejsca pobytu osoby ochranianej,
b)
sprawdzeń pirotechnicznych,
c)
pilotaży,
d)
zabezpieczenia prewencyjnego,
e)
zabezpieczenia miejsca pobytu osoby ochranianej,
f)
ochrony bezpośredniej,
g)
wymiany informacji o zagrożeniach i zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa osób ochranianych;
2)
określeniu:
a)
ewakuacji osób ochranianych,
b)
miejsc bezpiecznych,
c)
sposobu łączności.
§  3. 
1. 
Współdziałanie jest poprzedzone złożeniem wniosku o objęcie ochroną osób, o których mowa w § 1 ust. 1, w formie pisemnej, dokumentowej albo elektronicznej, odpowiednio do:
1)
Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej,
2)
Komendanta Służby Ochrony Państwa

- przy czym podczas wykonywania czynności ochronnych wobec osób, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, kierującym działaniami jest funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa. W pozostałych przypadkach kierującym działaniami jest żołnierz Żandarmerii Wojskowej.

2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się co najmniej 24 godziny przed planowanym podjęciem współdziałania, przy czym termin ten nie ma zastosowania w sytuacji, gdy zwłoka w podjęciu współdziałania zagrażałaby bezpieczeństwu osoby ochranianej.
§  4. 
Współdziałanie organizują:
1)
po stronie Żandarmerii Wojskowej - Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej lub Komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie;
2)
po stronie Służby Ochrony Państwa - Komendant Służby Ochrony Państwa.
§  5. 
Współdziałanie realizują dowódcy zabezpieczeń ochronnych odpowiednio Żandarmerii Wojskowej i Służby Ochrony Państwa.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIK

CZŁONKOWIE WOJSKOWYCH DELEGACJI ZAGRANICZNYCH PRZEBYWAJĄCY NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, KTÓRYM PRZYSŁUGUJE OCHRONA ŻANDARMERII WOJSKOWEJ

1. Sekretarz Generalny NATO oraz zastępcy Sekretarza Generalnego NATO.

2. Przewodniczący i zastępcy przewodniczącego Komitetu Wojskowego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej.

3. Dyrektor Generalny Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

4. Dowódca i zastępca dowódcy szczebla strategicznego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

5. Ministrowie obrony.

6. Szefowie obrony państw lub ich odpowiednicy.

7. Dowódcy Połączonych Sił Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz dowódcy dowództw szczebla operacyjnego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

8. Członkowie zespołów inspekcyjnych i towarzyszących oraz załóg środków transportowych prowadzących działalność inspekcyjną.

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie osób, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu (Dz. U. z 2014 r. poz. 277), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 389 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650, 730, 1544, 1562, 1669, 2245 i 2399).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.92

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Osoby, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakres i tryb współdziałania Żandarmerii Wojskowej ze Służbą Ochrony Państwa.
Data aktu: 28/12/2018
Data ogłoszenia: 16/01/2019
Data wejścia w życie: 31/01/2019