Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz rozliczania przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomocy finansowej z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich oraz jej wysokości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU 1
z dnia 29 kwietnia 2019 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz rozliczania przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomocy finansowej z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich oraz jej wysokości

Na podstawie art. 35 ust. 12 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. poz. 2212 oraz z 2019 r. poz. 693) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz rozliczania przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomocy finansowej z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich oraz jej wysokości (Dz. U. poz. 2229) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wniosek o przyznanie pomocy może być złożony przez koło gospodyń wiejskich, które zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, o którym mowa w art. 35 ustawy, zwane dalej "kołem gospodyń wiejskich", i któremu w związku z tym wpisem został nadany numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer REGON.",

b)
w ust. 2 pkt 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3) numer identyfikacji podatkowej (NIP);

4) numer REGON;",

c)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Prezes Agencji przedstawia ministrowi właściwemu do spraw rozwoju regionalnego w okresach miesięcznych, w terminie do 10. dnia każdego miesiąca według stanu za miesiąc poprzedni, informacje o liczbie złożonych wniosków o przyznanie pomocy oraz o kwotach wnioskowanej pomocy.",

d)
w ust. 5 pkt 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1) wykorzystania przyznanej pomocy na realizację zadań, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy, w całości do dnia 31 grudnia roku, w którym przyznano pomoc;

2) rozliczenia przyznanej pomocy przez przedłożenie sprawozdania z wydatkowania pomocy w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, w którym przyznano pomoc;",

e)
w ust. 6 część wspólna otrzymuje brzmienie:

"- z zastrzeżeniem art. 36 i art. 36a ustawy.",

f)
ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Pomoc może zostać przyznana kołu gospodyń wiejskich raz w roku.";

2)
w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Pomoc kołu gospodyń wiejskich wypłaca się niezwłocznie po dniu wydania decyzji o przyznaniu pomocy.".

§  2. 
Pomoc finansowa w ramach środków, o których mowa w art. 36a ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. poz. 2212 oraz z 2019 r. poz. 693) może także zostać przyznana kołu gospodyń wiejskich, któremu przyznano pomoc finansową w ramach środków, o których mowa w art. 36 ust. 1 ustawy, o ile przyznana pomoc finansowa została rozliczona zgodnie z § 5 ust. 6 rozporządzenia zmienianego w § 1.
§  3. 
1. 
W 2019 r. wniosek o przyznanie pomocy finansowej może być złożony nie później niż do dnia 31 października. Za datę złożenia wniosku o przyznanie pomocy finansowej uważa się datę wpływu tego wniosku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
2. 
Pomoc finansowa w ramach środków, o których mowa w art. 36a ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich, może zostać przyznana nie później niż do dnia 29 listopada 2019 r.
§  4. 
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opracuje i udostępni, w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na stronie internetowej administrowanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz w siedzibach biur powiatowych tej Agencji, wzór formularza wniosku o przyznanie pomocy finansowej oraz wzór sprawozdania z wydatkowania tej pomocy, dla pomocy finansowej przyznawanej w ramach środków, o których mowa w art. 36a ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich.
§  5. 
Do wniosków o przyznanie pomocy finansowej złożonych od dnia 1 stycznia 2019 r., a nierozpatrzonych do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§  6. 
Do pomocy finansowej w ramach środków, o których mowa w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Inwestycji i Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Inwestycji i Rozwoju (Dz. U. poz. 94 i 175).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.827

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz rozliczania przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomocy finansowej z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich oraz jej wysokości.
Data aktu: 29/04/2019
Data ogłoszenia: 06/05/2019
Data wejścia w życie: 07/05/2019