Zmiana rozporządzenia - Regulamin Sądu Najwyższego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 11 lutego 2019 r.
zmieniające rozporządzenie - Regulamin Sądu Najwyższego

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2018 r. poz. 5, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 marca 2018 r. - Regulamin Sądu Najwyższego (Dz. U. poz. 660) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4:
a)
pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) przygotowuje projekt dochodów i wydatków Sądu Najwyższego oraz wykonuje budżet Sądu Najwyższego, z wyjątkiem przygotowywania projektu dochodów i wydatków związanych z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej oraz wykonywania budżetu Sądu Najwyższego w zakresie związanym z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej;",

b)
uchyla się pkt 13;
2)
po § 6 dodaje się § 6a w brzmieniu:

"§ 6a. 1. Prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Dyscyplinarnej może powołać Rzecznika Prasowego Izby Dyscyplinarnej.

2. W zakresie wykonywania zadań Rzecznika Prasowego Izby Dyscyplinarnej osoba zajmująca to stanowisko podlega bezpośrednio Prezesowi Sądu Najwyższego kierującemu pracą Izby Dyscyplinarnej.

3. Rzecznika Prasowego Izby Dyscyplinarnej powołuje się spośród sędziów Sądu Najwyższego orzekających w Izbie Dyscyplinarnej, członków Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego albo zatrudnia na tym stanowisku inną osobę.

4. Rzecznik Prasowy Izby Dyscyplinarnej zapewnia obsługę medialną Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej i Izby Dyscyplinarnej.

5. Do zadań Rzecznika Prasowego Izby Dyscyplinarnej należy w szczególności:

1) informowanie środków społecznego przekazu o sprawach i orzeczeniach Izby Dyscyplinarnej wywołujących szersze zainteresowanie opinii publicznej;

2) odnoszenie się do publikacji i audycji dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i sędziów orzekających w Izbie Dyscyplinarnej;

3) redagowanie strony internetowej Sądu Najwyższego w części dotyczącej działalności Izby Dyscyplinarnej;

4) składanie Prezesowi Sądu Najwyższego kierującemu pracą Izby Dyscyplinarnej sprawozdania ze swojej działalności, w styczniu każdego roku.

6. Prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Dyscyplinarnej może utworzyć zespół prasowy do obsługi Rzecznika Prasowego Izby Dyscyplinarnej.

7. Rzecznikowi Prasowemu Izby Dyscyplinarnej będącemu sędzią Sądu Najwyższego przysługuje dodatek funkcyjny, którego wysokość ustala się według zasad obowiązujących przy ustalaniu wysokości dodatku funkcyjnego Rzecznika Prasowego działającego w Sądzie Najwyższym będącego sędzią Sądu Najwyższego.";

3)
w § 15:
a)
w ust. 2:
pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) zwołuje zgromadzenie sędziów izby;",

po pkt 3 dodaje się pkt 3a w brzmieniu:

"3a) prowadzi i aktualizuje listę sędziów pełniących urząd na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego oraz sędziów delegowanych do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Najwyższym, orzekających w izbie, w kolejności alfabetycznej nazwisk;",

pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) wyznacza członków składu orzekającego;",

b)
w ust. 3 wyrazy "ust. 2 pkt 1 - 3 i 8 - 10" zastępuje się wyrazami "ust. 2 pkt 1 - 3a i 8 - 10",
c)
dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Dyscyplinarnej przygotowuje projekt dochodów i wydatków związanych z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej oraz wykonuje budżet Sądu Najwyższego w zakresie związanym z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej.";

4)
w § 31 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Zgromadzenie sędziów Izby Dyscyplinarnej uchwala projekt dochodów i wydatków Sądu Najwyższego związanych z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej.";

5)
w § 32 w zdaniu trzecim wyrazy "§ 31 pkt 2 - 4" zastępuje się wyrazami "§ 31 ust. 1 pkt 2 - 4";
6)
po § 83 dodaje się § 83a i § 83b w brzmieniu:

"§ 83a. 1. Prezes Sądu Najwyższego przydziela sprawy według kolejności ich wpływu do izby. Po przydzieleniu sprawy Prezes Sądu Najwyższego wydaje zarządzenie o wyznaczeniu składu orzekającego.

2. Sprawy przydzielane są sędziom według kolejności alfabetycznej nazwisk na liście, o której mowa w § 15 ust. 2 pkt 3a. Przydzielając sprawy Prezes Sądu Najwyższego nie może pominąć sędziego, któremu według kolejności alfabetycznej powinna zostać przydzielona sprawa.

3. Jeżeli posłużenie się kolejnością alfabetyczną mogłoby doprowadzić do przydzielenia sprawy:

1) sędziemu delegowanemu do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Najwyższym, w sprawie w której Sąd Najwyższy orzeka w składzie 1 sędziego - sędziego delegowanego do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Najwyższym pomija się;

2) więcej niż 1 sędziemu delegowanemu do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Najwyższym - sprawę przydziela się pierwszemu w kolejności sędziemu delegowanemu do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Najwyższym, z pominięciem pozostałych.

4. W przypadkach, o których mowa w ust. 3, pominiętych sędziów delegowanych do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Najwyższym uwzględnia się kolejno przy przydzielaniu następnych spraw, przy czym przydzielając sprawę sędziemu Sądu Najwyższego rozpoczyna się od pierwszego sędziego Sądu Najwyższego, któremu nie przydzielono ostatnio przydzielanej sprawy.

§ 83b. 1. Przewodniczącym składu orzekającego jest najstarszy wiekiem sędzia Sądu Najwyższego wyznaczony do składu orzekającego, chyba że członkowie składu orzekającego będący sędziami wybiorą spośród siebie innego przewodniczącego, z uwzględnieniem § 89 ust. 2.

2. Przewodniczący składu orzekającego wyznacza sprawozdawcę spośród członków składu orzekającego będących sędziami, chyba że członkowie składu orzekającego będący sędziami wybiorą spośród siebie innego sprawozdawcę.

3. Wybór, o którym mowa w ust. 1 i 2, dokonywany jest:

1) jednogłośne - w przypadku składu orzekającego, w którego skład wchodzi 2 sędziów;

2) większością głosów - w przypadku składu orzekającego, w którego skład wchodzi co najmniej 3 sędziów.";

7)
w § 84:
a)
wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"Przewodniczący składu orzekającego wydaje niezwłocznie zarządzenie o wyznaczeniu rozprawy lub posiedzenia, w którym wskazuje:",

b)
uchyla się pkt 1.
§  2. 
Do spraw, w których do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wyznaczono skład orzekający, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024