Ewidencjonowanie przeznaczonych do obrotu oraz przyjętych na przechowanie lub w komis materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz transakcji obrotu i transakcji w zakresie pośrednictwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 30 października 2019 r.
w sprawie ewidencjonowania przeznaczonych do obrotu oraz przyjętych na przechowanie lub w komis materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz transakcji obrotu i transakcji w zakresie pośrednictwa

Na podstawie art. 59 ust. 7 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. poz. 1214 i 1495) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób ewidencjonowania, w tym dokumenty stanowiące podstawę wpisu do ewidencji, sposób prowadzenia i szczegółowy zakres danych zawartych w ewidencjach i w tych dokumentach:
1)
przeznaczonych do obrotu oraz przyjętych na przechowanie lub w komis materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, a także zawartych transakcji mających za przedmiot obrót tymi towarami koncesjonowanymi;
2)
zawartych transakcji w zakresie pośrednictwa.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
towarze koncesjonowanym - należy przez to rozumieć materiał wybuchowy, broń, amunicję oraz wyrób lub technologię o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;
2)
kodzie klasyfikacyjnym - należy przez to rozumieć symbol cyfrowo-literowy składający się z klasy i podklasy oraz litery grupy zgodności materiału lub przedmiotu wybuchowego określony w załączniku A do Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r., ustalonym w oświadczeniu rządowym z dnia 18 lutego 2019 r. w sprawie wejścia w życie zmian do załączników A i B do Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r. (Dz. U. poz. 769);
3)
numerze rozpoznawczym UN - należy przez to rozumieć numer przyporządkowany niebezpiecznym materiałom lub przedmiotom, poprzedzony literowym symbolem UN, wymieniony w załączniku A do umowy, o której mowa w pkt 2.
§  3. 
1. 
Dokumentacja związana z ewidencją przeznaczonych do obrotu oraz przyjętych na przechowanie lub w komis towarów koncesjonowanych, a także zawartych transakcji mających za przedmiot obrót tymi towarami koncesjonowanymi składa się z:
1)
księgi ewidencyjnej;
2)
dokumentu przychodu;
3)
dokumentu rozchodu;
4)
dokumentu przekazania towaru koncesjonowanego między komórkami organizacyjnymi przedsiębiorcy;
5)
dokumentu zużycia towaru koncesjonowanego, w przypadku gdy jego zużycia wymaga wykonywana działalność gospodarcza.
2. 
Dokumentację związaną z ewidencją zawartych transakcji w zakresie pośrednictwa stanowi księga ewidencyjna.
§  4. 
1. 
Księgę ewidencyjną przeznaczonych do obrotu oraz przyjętych na przechowanie lub w komis towarów koncesjonowanych, zawartych transakcji mających za przedmiot obrót tymi towarami oraz zawartych transakcji w zakresie pośrednictwa prowadzi się w postaci papierowej lub elektronicznej.
2. 
Wpisów w księdze ewidencyjnej dokonują na bieżąco i chronologicznie przedsiębiorca, osoby uprawnione do kierowania działalnością gospodarczą określoną w koncesji lub osoby upoważnione na piśmie.
3. 
Wpis w księdze ewidencyjnej nie może być wymazywany ani w inny sposób usuwany.
4. 
Księgę ewidencyjną oznacza się numerem oraz datą jej założenia, a karty księgi ewidencyjnej prowadzonej w postaci papierowej dodatkowo numeruje się.
5. 
Dane zawarte w księdze ewidencyjnej chroni się przed zmianą lub dostępem osób nieuprawnionych, uszkodzeniem, zniszczeniem oraz kradzieżą.
6. 
W księdze ewidencyjnej prowadzonej w postaci papierowej wpisu dokonuje się w sposób trwały i czytelny, a zmiany nanosi się kolorem czerwonym, z podaniem daty i podpisem osoby, która dokonuje tych zmian.
7. 
Księgę ewidencyjną w postaci elektronicznej prowadzi się na podstawie dokumentów przechowywanych przez przedsiębiorcę.
8. 
W księdze ewidencyjnej prowadzonej w postaci elektronicznej, po oznaczeniu jej numerem oraz datą założenia, wprowadzone dane podlegające wpisowi zabezpiecza się w sposób zapewniający rejestrację dokonanych zmian.
9. 
Księga ewidencyjna prowadzona w postaci elektronicznej:
1)
umożliwia korektę błędów w danych podlegających wpisowi przez ponowne wpisanie danych z adnotacją o korekcie i z powiązaniem korygowanych danych z wpisem ponownym;
2)
jest prowadzona w systemie teleinformatycznym zapewniającym uwierzytelnienie jego użytkowników oraz rozliczalność ich działań na ewidencjonowanych danych z możliwością ustalenia czasu tych działań;
3)
jest archiwizowana, z możliwością jej odczytu i wydruku od dnia założenia.
§  5. 
1. 
Ewidencję przeznaczonych do obrotu oraz przyjętych na przechowanie lub w komis materiałów wybuchowych, a także zawartych transakcji mających za przedmiot obrót materiałami wybuchowymi prowadzi się odrębnie dla każdego rodzaju oraz typu materiału wybuchowego w sposób pozwalający na identyfikację materiału wybuchowego ze względu na nazwę handlową, oznaczenie wytwórcy, numer partii oraz rok wytworzenia.
2. 
Ewidencję przeznaczonej do obrotu oraz przyjętej na przechowanie lub w komis broni i zawartych transakcji mających za przedmiot obrót tą bronią prowadzi się odrębnie dla każdego rodzaju broni w sposób pozwalający na identyfikację broni ze względu na kategorię i podkategorię, rodzaj, typ, markę, kaliber, serię, numer i rok wytworzenia, państwo wytworzenia i nazwę wytwórcy.
3. 
Ewidencję przeznaczonych do obrotu oraz przyjętych na przechowanie lub w komis wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym i zawartych transakcji mających za przedmiot obrót takimi wyrobami prowadzi się odrębnie dla każdego rodzaju wyrobu w sposób pozwalający na identyfikację wyrobów ze względu na nazwę, oznaczenie wytwórcy, numer partii, rok wytworzenia i numer seryjny, jeżeli występuje.
4. 
Ewidencję przeznaczonej do obrotu oraz przyjętej na przechowanie lub w komis amunicji, a także zawartych transakcji mających za przedmiot obrót amunicją prowadzi się odrębnie dla każdego rodzaju amunicji w sposób pozwalający na identyfikację amunicji ze względu na nazwę wytwórcy, numer identyfikacyjny partii, kaliber i typ amunicji oraz markę.
5. 
Ewidencję przeznaczonej do obrotu oraz przyjętej na przechowanie lub w komis technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, a także zawartych transakcji dotyczących obrotu technologią prowadzi się w sposób umożliwiający identyfikację technologii ze względu na jej nazwę lub rodzaj.
6. 
Ewidencję transakcji zawartych w zakresie pośrednictwa prowadzi się odrębnie dla każdego zakresu pośrednictwa.
7. 
Towary koncesjonowane przeznaczone do obrotu ewidencjonuje się w jednostkach masy, długości, objętości, kompletach lub sztukach, stosownie do ich rodzaju oraz typu.
§  6. 
Wpis w księdze ewidencyjnej przeznaczonych do obrotu oraz przyjętych na przechowanie lub w komis towarów koncesjonowanych, z wyłączeniem technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, a także zawartych transakcji mających za przedmiot obrót tymi towarami koncesjonowanymi zawiera:
1)
oznaczenia identyfikujące towar koncesjonowany zgodnie z § 5 ust. 1-4;
2)
nazwę materiału lub przedmiotu niebezpiecznego określoną w załączniku A do umowy, o której mowa w § 2 pkt 2, oraz jego numer rozpoznawczy UN albo kod klasyfikacyjny i numer rozpoznawczy UN, jeżeli są one wymagane przepisami odrębnymi;
3)
datę i kolejny numer wpisu do księgi ewidencyjnej operacji przychodu albo rozchodu towaru koncesjonowanego;
4)
jednostkę miary;
5)
numer i datę dokumentu przychodu;
6)
oznaczenie dostawcy;
7)
ilość lub liczbę przyjętego lub wydanego towaru koncesjonowanego;
8)
numer i datę dokumentu rozchodu, dokumentu przekazania towaru koncesjonowanego między komórkami organizacyjnymi przedsiębiorcy lub dokumentu zużycia towaru koncesjonowanego;
9)
oznaczenie odbiorcy;
10)
oznaczenie dokumentu uprawniającego do zakupu, numer dokumentu oraz organ będący jego wystawcą;
11)
ilość lub liczbę towaru koncesjonowanego po operacji przychodu albo rozchodu;
12)
imię i nazwisko oraz podpis osoby dokonującej wpisu.
§  7. 
Wpis do księgi ewidencyjnej przeznaczonej do obrotu oraz przyjętej na przechowanie lub w komis technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, a także zawartych transakcji mających za przedmiot obrót tą technologią zawiera:
1)
nazwę lub rodzaj technologii;
2)
datę i numer zawartej umowy, o której mowa w § 9 ust. 2 pkt 1;
3)
datę i kolejny numer wpisu do księgi ewidencyjnej;
4)
oznaczenie przedsiębiorcy dokonującego sprzedaży technologii, ze wskazaniem dokumentu uprawniającego do obrotu, numeru tego dokumentu oraz organu, który jest jego wystawcą;
5)
oznaczenie przedsiębiorcy dokonującego zakupu technologii ze wskazaniem dokumentu uprawniającego do zakupu, numeru tego dokumentu oraz organu, który jest jego wystawcą;
6)
wskazanie źródła pochodzenia technologii, w szczególności umów o badania naukowe i prace rozwojowe, uzyskanych patentów lub licencji oraz opracowań własnych;
7)
nazwę lub rodzaj dokumentów przekazanych nabywcy, o których mowa w § 9 ust. 2 pkt 2-5;
8)
wykaz wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, które mogą być wytwarzane na podstawie nabytej technologii;
9)
imię i nazwisko oraz podpis osoby dokonującej wpisu.
§  8. 
Wpis do księgi ewidencyjnej transakcji zawartych w zakresie pośrednictwa zawiera:
1)
datę i kolejny numer wpisu do księgi ewidencyjnej;
2)
określenie przedmiotu i opis transakcji;
3)
datę i numer umowy pośrednictwa;
4)
oznaczenie kontrahentów, ze wskazaniem dokumentów uprawniających tych kontrahentów do obrotu towarami koncesjonowanymi;
5)
imię i nazwisko osoby dokonującej wpisu.
§  9. 
1. 
Podstawą dokonania wpisu w księdze ewidencyjnej przeznaczonych do obrotu towarów koncesjonowanych, z wyłączeniem technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, zawartych transakcji mających za przedmiot obrót tymi towarami oraz zawartych transakcji w zakresie pośrednictwa jest odpowiednio dokument przychodu, dokument rozchodu, dokument przekazania towaru koncesjonowanego między komórkami organizacyjnymi przedsiębiorcy, dokument zużycia towaru koncesjonowanego oraz umowa zawarta w zakresie pośrednictwa.
2. 
Podstawą dokonania wpisu w księdze ewidencyjnej przeznaczonej do obrotu oraz przyjętej na przechowanie lub w komis technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, zawartych transakcji mających za przedmiot obrót tą technologią oraz zawartych transakcji w zakresie pośrednictwa są odpowiednio:
1)
umowa sprzedaży lub przekazania technologii, umowa licencyjna oraz umowa o przekazaniu praw do patentu, dotyczące technologii będącej przedmiotem ewidencjonowanej transakcji;
2)
dokumentacja procesów technologicznych;
3)
instrukcja technologiczna, instrukcja użytkowania lub inne dokumenty dotyczące korzystania z technologii będącej przedmiotem ewidencjonowanej transakcji;
4)
opis patentowy;
5)
protokół odbytej konsultacji, instruktażu lub pokazu technicznego.
§  10. 
Dokument przychodu albo rozchodu zawiera:
1)
numer i datę sporządzenia dokumentu oraz oznaczenie przedsiębiorcy sporządzającego dokument;
2)
oznaczenia identyfikujące towar koncesjonowany zgodnie z § 5 ust. 1-4 albo określenie nazwy lub rodzaju technologii lub transakcji pośrednictwa;
3)
nazwę materiału lub przedmiotu niebezpiecznego określoną w załączniku A do umowy, o której mowa w § 2 pkt 2, oraz jego numer rozpoznawczy UN albo kod klasyfikacyjny i numer rozpoznawczy UN, jeżeli są one wymagane przepisami odrębnymi;
4)
ilość lub liczbę przyjętego lub wydanego towaru koncesjonowanego;
5)
oznaczenie dostawcy lub nabywcy;
6)
numer i serię dokumentu tożsamości osoby upoważnionej do odbioru towaru koncesjonowanego;
7)
datę przyjęcia lub wydania towaru koncesjonowanego;
8)
informację o posiadaniu koncesji na obrót towarem koncesjonowanym przez przedsiębiorcę wystawiającego dokument rozchodu;
9)
imię i nazwisko osoby:
a)
sporządzającej dokument,
b)
wydającej towar koncesjonowany,
c)
upoważnionej do odbioru towaru koncesjonowanego.
§  11. 
Dokument przekazania towaru koncesjonowanego między komórkami organizacyjnymi przedsiębiorcy zawiera:
1)
numer i datę sporządzenia dokumentu;
2)
nazwę lub symbol komórki organizacyjnej przedsiębiorcy przekazującej i otrzymującej towar koncesjonowany;
3)
oznaczenia identyfikujące towar koncesjonowany zgodnie z § 5 ust. 1-4;
4)
przekazaną ilość lub liczbę towaru koncesjonowanego;
5)
imię i nazwisko oraz podpis osoby:
a)
sporządzającej dokument,
b)
wydającej towar koncesjonowany,
c)
upoważnionej do odbioru towaru koncesjonowanego.
§  12. 
Dokument zużycia towaru koncesjonowanego zawiera:
1)
numer i datę sporządzenia dokumentu;
2)
nazwę i symbol komórki organizacyjnej przedsiębiorcy;
3)
oznaczenia identyfikujące towar koncesjonowany zgodnie z § 5 ust. 1-4;
4)
ilość lub liczbę zużytego towaru koncesjonowanego;
5)
przyczynę lub cel zużycia towaru koncesjonowanego;
6)
imię i nazwisko oraz podpis osoby:
a)
sporządzającej dokument,
b)
dokonującej zużycia,
c)
potwierdzającej dokonanie zużycia towaru koncesjonowanego.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 sierpnia 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1540).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 22 sierpnia 2012 r. w sprawie sposobu ewidencjonowania wprowadzonych do obrotu materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. poz. 1008), które utraciło moc z dniem 1 sierpnia 2019 r. na podstawie art. 174 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. poz. 1214 i 1495).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.2235

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ewidencjonowanie przeznaczonych do obrotu oraz przyjętych na przechowanie lub w komis materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz transakcji obrotu i transakcji w zakresie pośrednictwa.
Data aktu: 30/10/2019
Data ogłoszenia: 18/11/2019
Data wejścia w życie: 03/12/2019