Sposób prowadzenia dokumentacji oraz sposób sporządzania sprawozdań składanych przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

ROZPORZĄDZENIE
KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI
z dnia 24 września 2019 r.
w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji oraz sposobu sporządzania sprawozdań składanych przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji

Na podstawie art. 31a ust. 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2019 r. poz. 361, 643, 1495 i 1655) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia dokumentacji, o której mowa w art. 10 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351, 1495, 1571, 1655 i 1680), przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji, zwane dalej "jednostkami";
2)
sposób sporządzania sprawozdania z realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, zwanej dalej "ustawą".
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
pozostałej działalności - rozumie się przez to działalność jednostki inną niż działalność, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;
2)
kosztach - rozumie się przez to koszty i straty oraz pozostałe koszty, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 31 i 32 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości;
3)
kosztach pozostałej działalności - rozumie się przez to koszty przypisane do pozostałej działalności, zgodnie z zasadami określonymi w § 3;
4)
kategoriach ustawowych - rozumie się przez to informację, publicystykę, kulturę, rozrywkę, edukację i sport, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.
§  3. 
1. 
Jednostki, prowadząc ewidencję przychodów i kosztów związanych z działalnością, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz pozostałą działalnością, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, zobowiązane są do:
1)
przejrzystego oddzielenia ewidencji przychodów i kosztów związanych z działalnością, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz pozostałą działalnością;
2)
przypisania kosztów i przychodów odpowiednio do poszczególnych rodzajów działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz pozostałej działalności;
3)
wskazania wszystkich źródeł i kwot przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 i 2 ustawy, uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz pozostałej działalności.
2. 
W przypadku gdy koszty służą jednocześnie działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, i pozostałej działalności, należy je odpowiednio przypisać proporcjonalnie do danej działalności.
3. 
W przypadku gdy te same zasoby, w szczególności pracownicy lub współpracownicy, sprzęt i stałe wyposażenie, są wykorzystywane w działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, i pozostałej działalności i nie jest możliwe przypisanie kosztów w sposób jednoznaczny, wówczas wspólne koszty przypisywane są w pełnej kwocie do działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.
4. 
Jednostki dokonują podziału kosztów na poszczególne zadania, przy zachowaniu zasad określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
§  4. 
1. 
Jednostki sporządzają sprawozdanie, z uwzględnieniem zasad określonych w § 3, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia.
2. 
Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem programów ogólnokrajowych wykazywane są oddzielnie dla każdego programu.
3. 
Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem regionalnych programów "Telewizji Polskiej - Spółki Akcyjnej" wykazywane są oddzielnie dla każdego oddziału terenowego.
4. 
Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem programów dla społeczności lokalnych wykazywane są oddzielnie dla każdego programu.
5. 
Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem programów wyspecjalizowanych wykazywane są oddzielnie dla każdego programu.
6. 
Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem pasm lokalnych przez jednostki, będące spółkami radiofonii regionalnej, wykazywane są oddzielnie dla każdego pasma.
§  5. 
1. 
Jednostki są zobowiązane do sporządzenia informacji o całkowitym koszcie realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz kosztach realizacji poszczególnych zadań, ze wskazaniem kosztów całkowitych, kosztów bezpośrednich, kosztów pośrednich i kosztów ogólnego zarządu oraz kosztów pozostałych, jeżeli takie wystąpią.
2. 
Jednostki są zobowiązane do sporządzenia informacji o kosztach tworzenia programów w zakresie kategorii ustawowych ze wskazaniem kosztów całkowitych, kosztów bezpośrednich, kosztów pośrednich i kosztów ogólnego zarządu oraz kosztów pozostałych, jeżeli takie wystąpią.
3. 
Kosztami bezpośrednimi tworzenia programu w zakresie danej kategorii ustawowej są wyłącznie koszty, które można przypisać w sposób jednoznaczny do tej kategorii.
4. 
Przypisując koszty pośrednie, koszty ogólnego zarządu oraz koszty pozostałe tworzenia programu w zakresie poszczególnych kategorii ustawowych, jednostki są zobowiązane stosować klucz udziału kosztów bezpośrednich tworzenia programu w zakresie danej kategorii ustawowej w kosztach bezpośrednich ogółem tworzenia programu.
§  6. 
1. 
Kwoty w sprawozdaniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, wykazuje się w polskich złotych.
2. 
W przypadku poniesienia kosztu lub uzyskania przychodu w walucie obcej, dokonuje się przeliczenia zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
§  7. 
Sprawozdanie, o którym mowa w § 4 ust. 1, składa się w formie pisemnej oraz elektronicznej w postaci plików MsExcel.
§  8. 
Do sporządzania sprawozdań za 2019 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  9. 
Traci moc rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 22 kwietnia 2008 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez spółki publicznej radiofonii i telewizji dokumentacji w oparciu o zasady rachunkowości oraz sposobu sporządzania sprawozdań składanych przez zarządy tych spółek Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (Dz. U. poz. 515, z 2010 r. poz. 1776, z 2012 r. poz. 429, z 2015 r. poz. 2034 oraz z 2018 r. poz. 722).
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

ZAŁĄCZNIK

Sprawozdanie z realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy,

za rok …………………….

Część I

Nazwa jednostki: ........................

Informacja o realizacji określonych w przepisach prawa oraz karcie powinności zadań wynikających z misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy1)

1 Zadania ustawowe realizowane przez jednostkę Opis sposobu realizacji przez jednostkę zadań ustawowych
1.1 Tworzenie i rozpowszechnianie programów ogólnokrajowych, programów regionalnych, programów dla odbiorców za granicą w języku polskim i innych językach oraz innych programów realizujących demokratyczne, społeczne i kulturalne potrzeby społeczności lokalnych (art. 21 ust. 1a pkt 1 ustawy)2)
1.2 Tworzenie i rozpowszechnianie programów wyspecjalizowanych określonych w ustawie lub karcie powinności (art. 21 ust. 1a pkt 2 ustawy)3)
1.3 Tworzenie i dostarczanie przez sieci telekomunikacyjne audialnych, audiowizualnych i tekstowych usług innych niż programy, związanych z programami, uzupełniających, poszerzających lub wzbogacających je, które realizują demokratyczne, społeczne i kulturalne potrzeby społeczeństwa, w tym audiowizualnych usług medialnych na żądanie (art. 21 ust. 1a pkt 2a ustawy)2)
1.4 Rozwijanie kontaktów z odbiorcami programów, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy, oraz usług, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 2a ustawy, w tym przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość (art. 21 ust. 1a pkt 2b ustawy)
1.5 Budowa lub eksploatacja nadawczych i przekaźnikowych stacji radiowych lub telewizyjnych oraz innych urządzeń służących do dostarczania programów, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy, i usług, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 2a ustawy, oraz rozwijania kontaktów zgodnie z art. 21 ust. 1a pkt 2b ustawy (art. 21 ust. 1a pkt 3 ustawy)
1.6 Prowadzenie prac nad nowymi technikami tworzenia i rozpowszechniania programów radiowych lub telewizyjnych, tworzenia i dostarczania usług, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 2a ustawy, oraz rozwijania kontaktów zgodnie z art. 21 ust. 1a pkt 2b ustawy, a także zachęcanie do korzystania z takich technik (art. 21 ust. 1a pkt 5 ustawy)
1.7 Prowadzenie działalności w zakresie nabywania, przygotowywania, produkcji lub koprodukcji audycji i innych materiałów na potrzeby programów, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy, oraz usług, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 2a ustawy (art. 21 ust. 1a pkt 6 ustawy)
1.8 Prowadzenie działalności w zakresie zachowywania, ochrony, konserwacji i uzupełniania zbiorów audycji i innych materiałów nabytych lub wytworzonych na potrzeby programów, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy, oraz usług, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 2a ustawy (art. 21 ust. 1a pkt 6a ustawy)
1.9 Popieranie twórczości artystycznej, literackiej, naukowej oraz działalności oświatowej i działalności w zakresie sportu (art. 21 ust. 1a pkt 7 ustawy)4)
1.10 Upowszechnianie wiedzy o języku polskim (art. 21 ust. 1a pkt 8 ustawy)4)
1.11 Uwzględnianie potrzeb mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, w tym emitowanie programów informacyjnych w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym (art. 21 ust. 1a pkt 8a ustawy)4)
1.12 Tworzenie i rozpowszechnianie programów oraz tworzenie i dostarczanie usług, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 2a ustawy, służących przedstawianiu Rzeczypospolitej Polski, jej języka, historii lub kultury za granicą, w tym na użytek środowisk polonijnych oraz Polaków zamieszkałych za granicą, lub przyczynianie się do tworzenia, rozpowszechniania lub dostarczania takich programów lub usług (art. 21 ust. 1a pkt 9 ustawy)2)
1.13 Zapewnianie dostępności programów lub ich części i innych usług dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku oraz osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu słuchu (art. 21 ust. 1a pkt 10 ustawy)4)
1.14 Upowszechnianie edukacji medialnej (art. 21 ust. 1a pkt 11 ustawy)4)
2 Powinności ustawowe realizowane przez jednostkę Opis sposobu realizacji przez jednostkę powinności ustawowych
2.1 Kierowanie się odpowiedzialnością za słowo i dbanie o dobre imię publicznej radiofonii i telewizji (art. 21 ust. 2 pkt 1 ustawy)
2.2 Rzetelne ukazywanie całej różnorodności wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą (art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy)
2.3 Sprzyjanie swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej (art. 21 ust. 2 pkt 3 ustawy)
2.4 Umożliwianie obywatelom i ich organizacjom uczestniczenia w życiu publicznym poprzez prezentowanie zróżnicowanych poglądów i stanowisk oraz wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej (art. 21 ust. 2 pkt 4 ustawy)
2.5 Służenie rozwojowi kultury, nauki i oświaty, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dorobku intelektualnego i artystycznego (art. 21 ust. 2 pkt 5 ustawy)4)
2.6 Sprzyjanie integracji społecznej, w tym przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu (art. 21 ust. 2 pkt 5a ustawy)4)
2.7 Respektowanie chrześcijańskiego systemu wartości, za podstawę przyjmując uniwersalne zasady etyki (art. 21 ust. 2 pkt 6 ustawy)4)
2.8 Służenie umacnianiu rodziny (art. 21 ust. 2 pkt 7 ustawy)4)
2.9 Służenie kształtowaniu postaw prozdrowotnych (art. 21 ust. 2 pkt 7a ustawy)4)
2.10 Służenie propagowaniu i upowszechnianiu sportu (art. 21 ust. 2 pkt 7b ustawy)4)
2.11 Służenie zwalczaniu patologii społecznych (art. 21 ust. 2 pkt 8 ustawy)4)
3 Zadania określone w karcie powinności realizowane przez jednostkę Opis sposobu realizacji przez jednostkę zadań określonych w karcie powinności
3.1 Udziały audycji lub utworów, o których mowa w art. 15 ust. 1–3 oraz art. 15a ust. 1 ustawy, w czasie nadawania poszczególnych programów (art. 21a ust. 2 pkt 5 ustawy)
3.2 Udziały głównych kategorii audycji w poszczególnych programach, w zakresie istotnym dla charakteru danego programu, oraz sposób ich oferowania w ramach innych usług medialnych danej jednostki publicznej radiofonii i telewizji (art. 21a ust. 2 pkt 6 ustawy)
3.3 Udziały udogodnień, o których mowa w art. 18a ust. 1 ustawy, w czasie nadawania poszczególnych programów (art. 21a ust. 2 pkt 7 ustawy)
3.4 Sposoby promowania audycji i utworów, o których mowa w art. 15 ust. 1–3 oraz art. 15a ust. 1 ustawy, w innych niż programy usługach danej jednostki publicznej radiofonii i telewizji (art. 21a ust. 2 pkt 8 ustawy)

Instrukcja sporządzania sprawozdaniaczęść I

1) Wpisać – nie dotyczy – jeśli jednostka nie realizowała któregoś z wyżej wymienionych zadań i powinności wymienionych w formularzu.

2) Podać nazwę oferowanych programów/usług oraz ich rodzaj (charakter), sposób rozpowszechniania i krótką charakterystykę.

3) Podać nazwę oferowanych programów, ich specjalizację, sposób rozpowszechniania i krótką charakterystykę.

4) Podać sposób realizacji zadania/powinności w programie/usłudze, w tym nazwę programu/usługi oraz kategorie gatunkowe (zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy).

Część II

Informacja o wysokości i sposobie wykorzystania środków pochodzących z poszczególnych źródeł, o których mowa w art. 31 ust. 1 i 2 ustawy

Lp. Wyszczególnienie 1)

przychody, o których mowa w art. 31 ust. 1

pkt 1 ustawy

2)

przychody, o których mowa

w art. 31

ust. 2 ustawy

3)

przychody, o których mowa

w art. 31

ust. 1 pkt 2–4 ustawy

z tego: Razem (3+4+5)
a) z obrotu prawami do audycji b) z przekazów handlowych c) z innych źródeł
1 2 3 4 5 5.1 5.2 5.3 6
1 Przychody, o których mowa w art. 31 ust. 1 i 2 ustawy, z tego:
1.1 przechodzące z roku poprzedniego
1.2 uzyskane w roku sprawozdawczym
2 Wykorzystanie przychodów, z tego:
2.1 finansowanie kosztów realizacji misji, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy,1) w tym:
2.1.1 kosztów amortyzacji rozumianych, jako wartość odtworzenia środków trwałych2) x x x x x x
2.2 finansowanie kosztów pozostałej działalności3)

Instrukcja sporządzania sprawozdaniaczęść II

1) Wykazać kwotę przychodów przeznaczonych na pokrycie kosztów realizacji misji, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

2) Wykazać kwotę przychodów przeznaczonych na pokrycie kosztów amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych ze środkami trwałymi.

3) Wykazać kwotę przychodów przeznaczonych na pokrycie kosztów pozostałej działalności.

Część III

Informacja o sposobie realizacji zasad, o których mowa w art. 31a ust. 1 ustawy

Opis sposobu realizacji zasad, o których mowa w art. 31a ust. 1 ustawy

Część IV

Informacja o całkowitym koszcie realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, ze wskazaniem kosztów tworzenia i rozpowszechniania programów, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy

Lp. Wyszczególnienie Zadania związane z tworzeniem programów, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy, w zakresie: Razem (3+4+5+6+7+8) Rozpowszechnianie programu
informacji publicystyki kultury edukacji sportu rozrywki analogowe cyfrowe DAB+
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Koszty razem, z tego:
1.1 koszty bezpośrednie
1.2 koszty pośrednie
1.3 koszty ogólnego zarządu
1.4 pozostałe koszty1)
2 Przychody przeznaczone na finansowanie kosztów razem, z tego:
2.1 przychody, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy2)
2.2 przychody, o których mowa w art. 31 ust. 2 ustawy3)
2.3 przychody, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 2–4 ustawy4)
3 Koszty audycji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym,5) w tym:
3.1 sfinansowane z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy6)

Instrukcja sporządzania sprawozdaniaczęść IV

1) Wykazać w szczególności wartość sprzedanych towarów i materiałów, pozostałe koszty operacyjne, koszty finansowe.

2) Wykazać kwotę kosztów sfinansowanych z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy.

3) Wykazać kwotę kosztów sfinansowanych z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 2 ustawy.

4) Wykazać kwotę kosztów sfinansowanych z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 2–4 ustawy.

5) Z pkt 1 wykazać kwotę kosztów audycji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

6) Wykazać kwotę kosztów audycji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym sfinansowaną z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Część V

Informacja o całkowitym koszcie realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, ze wskazaniem kosztów przedsięwzięć innych niż programy, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy

Lp. Wyszczególnienie Przedsięwzięcia realizujące misję, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, inne niż wymienione w części IV sprawozdania
…………… ……………… ……………… ……………… …………… ……………… ……………… ………………
1 Koszty razem, z tego:
1.1 koszty bezpośrednie
1.2 koszty pośrednie
1.3 koszty ogólnego zarządu
1.4 pozostałe koszty1)
2 Przychody przeznaczone na finansowanie kosztów razem, z tego:
2.1 przychody, o których mowa w art. 31 ust. 1

pkt 1 ustawy2)

2.2 przychody, o których mowa w art. 31 ust. 2 ustawy3)
2.3 przychody, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 2–4 ustawy4)
3 Wartość nabytych rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości
niematerialnych i prawnych związanych ze środkami trwałymi, służącymi działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy,5) w tym:
3.1 finansowanie z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy6)

Instrukcja sporządzania sprawozdaniaczęść V

1) Wykazać w szczególności wartość sprzedanych towarów i materiałów, pozostałe koszty operacyjne, koszty finansowe.

2) Wykazać kwotę kosztów sfinansowanych z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy.

3) Wykazać kwotę kosztów sfinansowanych z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 2 ustawy.

4) Wykazać kwotę kosztów sfinansowanych z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 2–4 ustawy.

5) Wykazać kwotę wszystkich nakładów poniesionych w roku sprawozdawczym na rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane ze środkami trwałymi, z wyszczególnieniem realizowanych zadań.

6) Wykazać kwotę nakładów na rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane ze środkami trwałymi, poniesionych z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Część VI

Informacja o dochodzie z pozostałej działalności, wyliczenie kosztu netto realizacji misji publicznej oraz wyliczenie nadwyżek, o których mowa w art. 31 ust. 7 lub ust. 8 ustawy

Lp. Wyszczególnienie Wartość
1 Przychody z pozostałej działalności
2 Koszty pozostałej działalności
3 Dochód brutto z pozostałej działalności1)
4 Podatek dochodowy2)
5 Dochód netto z pozostałej działalności3)
6 Całkowity koszt realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy
7 Koszt netto realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy4)
8 Przychody, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy5)
9 Nadwyżka6)
10 Całkowity koszt realizacji misji publicznej z zatwierdzonego planu, o którym mowa w art. 21c ust. 1 ustawy, w danym roku sprawozdawczym
11 Udział nadwyżki w całkowitym koszcie realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, z zatwierdzonego planu, o którym mowa w art. 21c ust. 1 ustawy, w danym roku sprawozdawczym (w %)

Instrukcja sporządzania sprawozdaniaczęść VI

1) Wykazać różnicę: pkt 1 - pkt 2.

2) Wykazać podatek dochodowy do zapłaty z działalności gospodarczej, wykazany w rachunku zysków i strat sprawozdania finansowego za dany rok sprawozdawczy.

3) Wykazać różnicę: pkt 3 - pkt 4; w przypadku gdy różnica 0, wykazać 0.

4) Wykazać różnicę: pkt 6 - pkt 5.

5) Wykazać przychody osiągnięte w danym roku sprawozdawczym.

6) Wykazać różnicę: pkt 7 - pkt 8.

Część VII

Propozycja przeznaczenia nadwyżki, o której mowa w art. 31 ust. 7 ustawy

Informacja dotycząca przeznaczenia nadwyżki, o której mowa w art. 31 ust. 7 ustawy

Część VIII

Informacja o sposobie wykonania zaleceń lub działań naprawczych o których mowa w art. 31b ust. 3 ustawy1)

Opis sposobu wykonania zaleceń lub działań naprawczych, o których mowa w art. 31b ust. 3 ustawy

Instrukcja sporządzania sprawozdaniaczęść VIII

1) Wypełnić w przypadku, gdy jednostka otrzymała zalecenia lub działania naprawcze, o których mowa w art. 31b ust. 3 ustawy.

............................................ ............................................

data podpis

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.2234

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia dokumentacji oraz sposób sporządzania sprawozdań składanych przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.
Data aktu: 24/09/2019
Data ogłoszenia: 18/11/2019
Data wejścia w życie: 01/01/2020