Szkolenie z zakresu objawów klinicznych, epidemiologii oraz interpretacji wyników badań laboratoryjnych, odnoszących się do niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 20 czerwca 2008 r.
w sprawie szkolenia z zakresu objawów klinicznych, epidemiologii oraz interpretacji wyników badań laboratoryjnych, odnoszących się do niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii

Na podstawie art. 46b ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2018 r. poz. 1967) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres tematów, jaki powinien zawierać program szkolenia osób, o których mowa w art. 10 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii (Dz. Urz. WE L 147 z 31.05.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 32, str. 289, z późn. zm.), z zakresu objawów klinicznych, epidemiologii oraz interpretacji wyników badań laboratoryjnych, odnoszących się do niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii, zwanego dalej "szkoleniem";
2)
szczegółowe warunki i sposób przeprowadzania szkolenia;
3)
wzór zaświadczenia potwierdzającego ukończenie szkolenia oraz sposób przechowywania dokumentacji w tym zakresie.
§  2. 
Szkolenie jest przeprowadzane:
1)
w formie kursu, obejmującego wykłady i ćwiczenia;
2)
przez osoby, których znajomość tematów objętych szkoleniem i doświadczenie w prowadzeniu szkoleń gwarantują właściwe przeprowadzenie wykładów i ćwiczeń;
3)
w warunkach zapewniających prawidłowe i efektywne przeprowadzenie wykładów i ćwiczeń.
§  3. 
1. 
Podmiot prowadzący szkolenie, po każdym przeprowadzonym szkoleniu:
1)
sporządza listę osób, które uczestniczyły w tym szkoleniu, i przekazuje ją wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na siedzibę podmiotu prowadzącego szkolenie;
2)
wydaje osobom uczestniczącym w tym szkoleniu zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia.
2. 
Wojewódzcy lekarze weterynarii przechowują listy osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1, przez 5 lat od dnia zakończenia szkolenia.
3. 
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest wydawane:
1)
na 5 lat od dnia jego wydania - dla osób zatrudnionych w Inspekcji Weterynaryjnej, w laboratoriach diagnostycznych niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii, urzędowych lekarzy weterynarii oraz lekarzy weterynarii posiadających prawo wykonywania zawodu, świadczących usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt;
2)
na czas nieokreślony - dla osób zatrudnionych w uczelniach rolniczych, w rzeźniach, podmiotów utrzymujących zwierzęta z gatunków wrażliwych na niektóre gąbczaste encefalopatie oraz dozorców i treserów zwierząt tych gatunków.
§  4. 
Szczegółowy zakres tematów, jaki powinien zawierać program szkolenia, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  5. 
Wzór zaświadczenia potwierdzającego ukończenie szkolenia jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
Za zaświadczenie, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, uznaje się także zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia, przeprowadzonego w ramach Programu Phare PL2002/000-580.04.01 - Kontrola TSE w Polsce część I i Phare PL2003/005-710.04.03.01 - Kontrola TSE w Polsce część II, wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, nie dłużej jednak niż przez 3 lata od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

SZCZEGÓŁOWY ZAKRES TEMATÓW, JAKI POWINIEN ZAWIERAĆ PROGRAM SZKOLENIA

Zakres tematów Wykłady/ćwiczenia
Osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej Osoby zatrudnione w laboratoriach diagnostycznych niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii Osoby zatrudnione w uczelniach rolniczych Urzędowi lekarze weterynarii oraz lekarze weterynarii posiadający prawo wykonywania zawodu świadczący usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt Osoby zatrudnione w rzeźniach, podmioty utrzymujące zwierzęta z gatunków wrażliwych na niektóre gąbczaste encefalopatie oraz dozorcy i treserzy zwierząt tych gatunków
1 2 3 4 5 6
Objawy kliniczne niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii:

- bydło

- owce

- kozy

- inne gatunki zwierząt

90 min/45 min 90 min/45 min 45 min/- 90 min/- 45 min/-
Epidemiologia niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii w Rzeczypospolitej Polskiej, innych państwach członkowskich Unii Europejskiej i w państwach trzecich:

- bydło

- owce

- kozy

- inne gatunki zwierząt

- schorzenia prionowe zwierząt z nietypowym przebiegiem

180 min/45 min 180 min/45 min 90 min/- 270 min/90 min 45 min/-
Interpretacja wyników badań laboratoryjnych odnoszących się do niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii:

- bydło

- owce

- kozy

- inne gatunki zwierząt

- wyniki nietypowych przypadków

90 min/90 min 180 min/90 min 45 min/- 45 min/90 min -/45 min

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

(Nazwa podmiotu prowadzącego szkolenie)

ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE UKOŃCZENIE SZKOLENIA

Pan(i)............................................................................................................................................

urodzony(-na) w.........................................................dnia .........................................................

nr ewidencyjny PESEL* .......................................................................................................................................................

w dniach ...............................................................................odbył(a) szkolenie przeprowadzone przez............................................................................................................................................ z zakresu objawów klinicznych, epidemiologii oraz interpretacji wyników badań laboratoryjnych, odnoszących się do niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii.

Zaświadczenie jest wydane: na 5 lat, licząc od dnia jego wydania/na czas nieokreślony**.

.............................................................................................. ..............................................................................................
(podpis kierownika podmiotu prowadzącego szkolenie) (podpis i pieczęć wojewódzkiego lekarza weterynarii)

…………………………, dnia ……………….

(miejscowość)

* W przypadku osoby fizycznej nieposiadającej obywatelstwa polskiego i numeru ewidencyjnego PESEL – numer

paszportu lub innego dokumentu tożsamości.

** Niepotrzebne skreślić.

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U.2018.1250).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.2184 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szkolenie z zakresu objawów klinicznych, epidemiologii oraz interpretacji wyników badań laboratoryjnych, odnoszących się do niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii.
Data aktu: 20/06/2008
Data ogłoszenia: 12/11/2019
Data wejścia w życie: 22/07/2008