Tryb zgłaszania kandydatów na członków komisji zarządzających funduszy promocji produktów rolno-spożywczych oraz sposób ich wyboru.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 26 lipca 2019 r.
w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków komisji zarządzających funduszy promocji produktów rolno-spożywczych oraz sposobu ich wyboru

Na podstawie art. 11 ust. 10 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2160 oraz z 2019 r. poz. 1318) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb zgłaszania przez ogólnokrajowe organizacje, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, zwane dalej "ogólnokrajowymi organizacjami", kandydatów na członków komisji zarządzających funduszy promocji produktów rolno-spożywczych, zwanych dalej "funduszami promocji", oraz sposób ich wyboru.
§  2. 
1. 
Ogólnokrajowe organizacje właściwe dla danego funduszu promocji, w celu wybrania członków komisji zarządzającej tego funduszu, zgłaszają ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych, zwanemu dalej "Ministrem", kandydatów na członków tej komisji w liczbie nie większej niż określona w art. 10 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, nie później niż na 4 miesiące przed upływem kadencji członków komisji zarządzającej danego funduszu promocji.
2. 
Zgłoszenie kandydata na członka komisji zarządzającej danego funduszu promocji zawiera:
1)
dane ogólnokrajowej organizacji zgłaszającej kandydata na członka komisji zarządzającej danego funduszu promocji;
2)
wskazanie funduszu promocji, do którego jest zgłaszany kandydat na członka komisji zarządzającej;
3)
informacje o kandydacie na członka komisji zarządzającej danego funduszu promocji obejmujące:
a)
imię i nazwisko kandydata,
b)
informacje na temat wiedzy i doświadczenia kandydata w zakresie:
niezbędnym do realizacji celów określonych w ustawie z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych,
danej branży;
4)
oświadczenia kandydata na członka komisji zarządzającej danego funduszu promocji.
3. 
Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się na formularzu, którego wzór jest:
1)
określony w załączniku do rozporządzenia;
2)
udostępniany na stronie internetowej administrowanej przez urząd obsługujący Ministra.
4. 
Do formularza zgłoszenia dołącza się dokumenty potwierdzające wiedzę i doświadczenie kandydata na członka komisji zarządzającej danego funduszu promocji w zakresie wskazanym w ust. 2 pkt 3 lit. b.
§  3. 
1. 
Jeżeli zgłoszenie, o którym mowa w § 2, zostało wypełnione nieprawidłowo lub zawiera błędy lub nie dołączono do niego dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 4, Minister wzywa ogólnokrajową organizację, w formie pisemnej, do usunięcia nieprawidłowości lub błędów, w terminie do 5 dni od dnia doręczenia wezwania.
2. 
Jeżeli ogólnokrajowa organizacja pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 1, nie usunęła w terminie wszystkich nieprawidłowości lub błędów, zgłoszenia nie uwzględnia się.
§  4. 
1. 
Minister w terminie 30 dni od dnia, w którym upłynął termin zgłaszania kandydatów na członków komisji zarządzających funduszy promocji, przekazuje ogólnokrajowym organizacjom w formie pisemnej, w postaci papierowej albo elektronicznej, wykaz wszystkich zgłoszonych kandydatów na członków komisji zarządzającej danego funduszu promocji, zawierający imiona i nazwiska kandydatów na członków komisji zarządzającej funduszu promocji oraz nazwy ogólnokrajowych organizacji, które zgłosiły tych kandydatów.
2. 
Ogólnokrajowe organizacje właściwe dla danego funduszu promocji, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wykazu, o którym mowa w ust. 1:
1)
wybierają, w liczbie określonej w art. 10 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, kandydatów na członków komisji zarządzającej danego funduszu promocji spośród kandydatów ujętych w wykazie, o którym mowa w ust. 1;
2)
przekazują Ministrowi listę kandydatów na członków komisji zarządzającej danego funduszu promocji wybranych spośród kandydatów ujętych w wykazie, o którym mowa w ust. 1, zawierającą ich imiona i nazwiska oraz nazwy ogólnokrajowych organizacji, które ich zgłosiły.
3. 
Lista, o której mowa w ust. 2 pkt 2, jest podpisana przez osobę upoważnioną do reprezentowania każdej z ogólnokrajowych organizacji, która zgłosiła kandydatów na członków komisji zarządzającej danego funduszu promocji.
4. 
Jeżeli w terminie, o którym mowa w ust. 2:
1)
nie przekazano listy, o której mowa w ust. 2 pkt 2, albo
2)
przekazano listę, o której mowa w ust. 2 pkt 2, niepodpisaną przez osobę upoważnioną do reprezentowania każdej z ogólnokrajowych organizacji, która zgłosiła kandydatów na członków komisji zarządzającej danego funduszu promocji

- Minister wybiera w tym zakresie kandydatów na członków takiej komisji spośród kandydatów ujętych w wykazie, o którym mowa w ust. 1, mając na względzie zapewnienie reprezentatywności komisji oraz wiedzę i doświadczenie kandydatów w zakresie niezbędnym do realizacji celów określonych w ustawie z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych.

§  5. 
W przypadku powołania uzupełniającego komisji zarządzającej danego funduszu promocji do trybu zgłaszania kandydatów na członków komisji zarządzającej danego funduszu promocji i sposobu ich wyboru przepisy § 2-4 stosuje się odpowiednio.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2019 r. 2

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

ZGŁOSZENIE KANDYDATA NA CZŁONKA KOMISJI ZARZĄDZAJĄCEJ FUNDUSZU PROMOCJI PRODUKTÓW ROLNO-SPOŻYWCZYCH

wzór

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1250).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 grudnia 2016 r. w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków komisji zarządzających funduszy promocji produktów rolno-spożywczych oraz sposobu ich wyboru (Dz. U. poz. 2304), które traci moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (Dz. U. poz. 1318).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024