Oceny kwalifikacyjne urzędników państwowych mianowanych w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 28 czerwca 2019 r.
w sprawie ocen kwalifikacyjnych urzędników państwowych mianowanych w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Na podstawie art. 48 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1915 oraz z 2019 r. poz. 1043) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb postępowania przy dokonywaniu ocen kwalifikacyjnych urzędników państwowych mianowanych, zwanych dalej "urzędnikami", w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zwanym dalej "Biurem", oraz tryb postępowania odwoławczego w tych sprawach.
§  2. 
Ocena kwalifikacyjna ma na celu stwierdzenie przydatności urzędnika na zajmowanym stanowisku, stałe doskonalenie jakości wykonywania przez niego obowiązków, stworzenie podstawy do doboru odpowiednich kandydatów na poszczególne stanowiska, w tym przede wszystkim na stanowiska wyższe, oraz wyłonienie kandydatów do awansów i wyróżnień.
§  3. 
1. 
Ocenie kwalifikacyjnej podlegają przede wszystkim jakość i efektywność wykonywanych przez urzędnika obowiązków.
2. 
W ocenie kwalifikacyjnej uwzględnia się w szczególności: kwalifikacje urzędnika, rzetelność i bezstronność w wykonywaniu obowiązków, dyspozycyjność, inicjatywę i odpowiedzialność oraz stosunek do interesantów i współpracowników.
§  4. 
W związku z dokonywaniem oceny kwalifikacyjnej dokonujący oceny przeprowadza w Biurze co najmniej jedną rozmowę z ocenianym urzędnikiem, podczas której omawia z nim w szczególności główne obowiązki wykonywane przez urzędnika w okresie, w którym urzędnik podlega ocenie, sposób ich realizacji oraz kierunki dalszego rozwoju zawodowego i potrzeby urzędnika w zakresie podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia umiejętności.
§  5. 
Oceny kwalifikacyjnej dokonuje się nie rzadziej niż co dwa lata.
§  6. 
W celu dokonania oceny kwalifikacyjnej Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może powołać komisję, złożoną z co najmniej trzech pracowników Biura posiadających co najmniej dziesięcioletni staż pracy, w tym pięcioletni staż pracy w Biurze.
§  7. 
Ocena kwalifikacyjna może być pozytywna albo negatywna.
§  8. 
Ocena kwalifikacyjna dokonywana jest na piśmie.
§  9. 
1. 
Urzędnikowi przysługuje prawo złożenia odwołania od oceny kwalifikacyjnej do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia urzędnikowi oceny kwalifikacyjnej.
2. 
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji rozpatruje odwołanie, o którym mowa w ust. 1, w terminie czternastu dni od dnia otrzymania odwołania.
3. 
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może zmienić, dokonać po raz drugi albo utrzymać ocenę kwalifikacyjną.
4. 
Od zmienionej albo dokonanej po raz drugi oceny kwalifikacyjnej przysługuje odwołanie na zasadach określonych w ust. 1 i 2.
5. 
W razie nierozpatrzenia odwołania w terminie albo nieuwzględnienia odwołania od oceny kwalifikacyjnej urzędnik może, w terminie czternastu dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w ust. 2, albo od dnia doręczenia decyzji Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, odwołać się do sądu pracy.
§  10. 
W przypadku negatywnej oceny kwalifikacyjnej urzędnika poddaje się następnej ocenie kwalifikacyjnej po upływie trzech miesięcy, nie później jednak niż po upływie sześciu miesięcy, od dnia dokonania poprzedniej oceny kwalifikacyjnej.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 7 lipca 2019 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 maja 1995 r. w sprawie określenia zasad i trybu odbywania aplikacji administracyjnej, wykazu stanowisk objętych aplikacją oraz ocen kwalifikacyjnych mianowanych urzędników Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (M.P. poz. 285), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 3 ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1043).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.1223

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Oceny kwalifikacyjne urzędników państwowych mianowanych w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Data aktu: 28/06/2019
Data ogłoszenia: 02/07/2019
Data wejścia w życie: 07/07/2019