Zmiana rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 23 maja 2019 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

Na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 357, z późn. zm.) w załączniku nr 5 do rozporządzenia dodaje się lp. 25 i 26 w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2019 r.

ZAŁĄCZNIK

25 Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi - moduł diagnostyka nowotworu piersi Warunki kwalifikacji do świadczenia 1. Do udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej kwalifikuje się świadczeniobiorcę leczonego z powodu nowotworu złośliwego piersi w dniu kwalifikacji lub świadczeniobiorcę, który spełnia co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

1) rozpoznanie według klasyfikacji ICD-10: D48.6 - Nowotwory o niepewnym lub nieznanym charakterze innych i nieokreślonych umiejscowień - sutek;

2) rozpoznanie według klasyfikacji ICD-10: Z03.1 - Obserwacja w kierunku podejrzanego nowotworu złośliwego (rozpoznanie Z03.1 stosuje się do rozpoznań wstępnych, które można wykluczyć po przeprowadzeniu badań, i nie stanowi to podstawy do zakończenia diagnostyki);

3) świadczeniobiorca skierowany z przesiewowego programu profilaktyki raka piersi;

4) świadczeniobiorca skierowany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;

5) świadczeniobiorca skierowany z poradni specjalistycznej;

6) świadczeniobiorca posiadający kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego wystawioną przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub przez lekarza z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;

7) świadczeniobiorca z przebytą chorobą nowotworową piersi w przeszłości;

8) świadczeniobiorca z potwierdzoną mutacją genu BRCA1/BRCA2;

9) świadczeniobiorca, który zgłosił się (w szczególności z powodu obecności zmiany wyczuwalnej w badaniu palpacyjnym lub obecności innych objawów jak wciągnięcie skóry, wciągnięcie brodawki sutkowej, pogrubienie lub owrzodzenie na skórze gruczołu).

2. Do udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej nie kwalifikuje się świadczeniobiorcy, u którego nie potwierdzono w procesie diagnostycznym nowotworu lub choroby nowotworowej piersi w oparciu o opinię wielodyscyplinarnego zespołu terapeutycznego.

Zakres świadczenia Świadczenie obejmuje realizację co najmniej jednej z następujących procedur w zależności od wskazań medycznych:

1) USG piersi;

2) USG regionalnych węzłów chłonnych;

3) mammografię lub mammografię z tomosyntezą, lub mammografię spektralną po podaniu środka kontrastującego;

4) badania laboratoryjne związane z kwalifikacją do zabiegu operacyjnego;

5) RTG klatki piersiowej;

6) RM piersi;

7) USG jamy brzusznej i miednicy mniejszej;

8) scyntygrafię kości (od III stopnia zaawansowania);

9) TK lub RM klatki piersiowej lub jamy brzusznej, lub miednicy mniejszej (od III stopnia zaawansowania);

10) TK miednicy (od III stopnia zaawansowania);

11) TK kości lub PET-CT z NaF (zgodnie z załącznikiem nr 2 część VII Świadczenia medycyny nuklearnej lp. 9 - przy określonych wskazaniach);

12) biopsję gruboigłową wraz z oceną histopatologiczną lub biopsję gruboigłową wspomaganą próżnią pod kontrolą USG wraz z oceną histopatologiczną, lub biopsję gruboigłową wspomaganą próżnią stereotaktyczną pod kontrolą mammografu wraz z oceną histopatologiczną, lub biopsję gruboigłową wspomaganą próżnią pod kontrolą RM. Wraz z wykonaniem każdego z powyższych badań konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego z oceną immunohistochemiczną: ER, PgR, Ki 76, HER 2;

13) biopsję cienkoigłową regionalnych węzłów chłonnych wraz z oceną cytologiczną;

14) limfoscyntygrafię;

15) badanie genetyczne w kierunku nosicielstwa mutacji BRCA1/BRCA2;

16) konsultacje specjalistyczne, w tym pozaonkologiczne, niezbędne w planowanym procesie terapeutycznym;

17) konsultację psychologiczną, w tym ocenę stanu psychicznego świadczeniobiorcy przed zabiegiem.

Warunki czasowe realizacji świadczenia 1. Świadczeniobiorca jest przyjęty do podmiotu świadczeniodawcy w celu rozpoczęcia diagnostyki w czasie do 5 dni od zgłoszenia do podmiotu świadczeniodawcy.

2. W terminie do 10 dni od zgłoszenia do podmiotu świadczeniodawcy wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny ustala plan postępowania względem tego świadczeniobiorcy, a koordynator merytoryczny lub organizacyjny przedstawia tę informację świadczeniobiorcy. Realizacja wymogu ma dotyczyć co najmniej 90% przypadków.

3. Czas realizacji świadczenia - do 3 wizyt trwających do 90 minut każda (nie uwzględnia czasu przeznaczonego na wykonanie technik diagnostycznych).

Miejsce realizacji świadczenia 1. Poradnia chirurgii onkologicznej lub poradnia chirurgii ogólnej - w miejscu.

2. W lokalizacji:

1) poradnia onkologiczna lub

2) poradnia profilaktyki chorób piersi.

3. W dostępie:

1) poradnia chemioterapii;

2) poradnia radioterapii;

3) poradnia genetyczna lub poradnia genetyczno-onkologiczna;

4) pracownia genetyczna;

5) pracownia histopatologiczna;

6) poradnia zdrowia psychicznego lub poradnia psychologiczna.

Wyposażenie w sprzęt medyczny 1. W lokalizacji:

1) aparat do biopsji gruboigłowej;

2) mammograf;

3) aparat do badania USG.

2. W dostępie:

1) aparat do scyntygrafii;

2) aparat do limfoscyntygrafii;

3) aparat do PET CT;

4) badania laboratoryjne i mikrobiologiczne wykonywane w medycznym laboratorium diagnostycznym wpisanym do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych;

5) aparat do mammografii z tomosyntezą lub mammografii spektralnej;

6) rezonans magnetyczny;

7) tomograf komputerowy;

8) aparat do biopsji gruboigłowej wspomaganej próżnią stereotaktyczną pod kontrolą mammografu lub pod kontrolą RM lub aparat do biopsji gruboigłowej wspomaganej próżnią stereotaktyczną pod kontrolą USG.

Personel 1. Lekarz specjalista w dziedzinie chirurgii lub chirurgii ogólnej, lub chirurgii onkologicznej, lub onkologii klinicznej, lub ginekologii onkologicznej, lub radioterapii, lub radioterapii onkologicznej, lub chemioterapii nowotworów albo lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie chirurgii ogólnej, albo lekarz w trakcie specjalizacji w dziedzinie chirurgii lub chirurgii ogólnej, lub chirurgii onkologicznej, lub onkologii klinicznej, lub ginekologii onkologicznej, lub radioterapii, lub radioterapii onkologicznej, lub chemioterapii nowotworów.

2. Lekarz specjalista w dziedzinie radiologii z udokumentowanym doświadczeniem opisania co najmniej 1000 badań mammograficznych w okresie ostatnich 3 lat kalendarzowych.

3. Lekarz specjalista w dziedzinie patomorfologii z udokumentowanym doświadczeniem dokonania co najmniej 150 rozpoznań pierwotnego raka piersi w grupie świadczeniobiorców w dowolnym wieku, we wszystkich stadiach zaawansowania w roku kalendarzowym.

4. Psycholog kliniczny lub psychoonkolog - równoważnik co najmniej 1 etatu (realizacja świadczenia może być łączona z realizacją modułu monitorowanie).

Organizacja udzielania świadczeń 1. Stała współpraca z ośrodkiem raka piersi lub centrum kompetencji raka piersi.

2. Świadczeniodawca wyznacza osobę odpowiedzialną w podmiocie świadczeniodawcy za kontakt z koordynatorem merytorycznym i z koordynatorem organizacyjnym w ośrodku raka piersi lub centrum kompetencji raka piersi.

3. W przypadku gdy świadczeniobiorca zgłasza się z załączonymi badaniami, nie są wykonywane powtórne badania diagnostyczne, o ile lekarz prowadzący leczenie nie zdecyduje inaczej.

4. Świadczeniodawca w sposób skuteczny, przystępny i zrozumiały dla świadczeniobiorcy informuje o planowanym postępowaniu diagnostycznym, wynikach badania diagnostycznego, proponowanych procedurach, dostępnych opcjach terapeutycznych, ryzyku związanym z przyjętym planem postępowania, możliwych powikłaniach oraz udziela innych informacji mających znaczenie w procesie diagnostycznym lub terapeutycznym.

5. W celu ustalenia dalszego postępowania, w przypadku braku koordynatora dla świadczeniobiorcy i jednoczesnej konieczności podjęcia leczenia, świadczeniodawca realizujący diagnostykę w sposób skuteczny, przystępny i zrozumiały dla świadczeniobiorcy informuje o realizacji leczenia w ośrodku raka piersi lub centrum kompetencji raka piersi, z którym współpracuje.

Warunki jakościowe realizacji świadczenia 1. Stosowanie ustandaryzowanego pisemnego protokołu dotyczącego diagnostyki i postępowania terapeutycznego we wszystkich stadiach zaawansowania.

2. Stosowanie opisu badania diagnostycznego piersi sporządzanego zgodnie z systemem standaryzacji BIRADS.

3. Świadczeniodawca oblicza wskaźniki efektywności diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego zgodnie z art. 32c ustawy i spełnia lub dąży do spełnienia wyznaczonych wartości progowych wskaźników, jeżeli zostały określone.

26 Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi - moduł monitorowanie Warunki kwalifikacji do świadczenia Do udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej kwalifikuje się świadczeniobiorcę leczonego z powodu nowotworu złośliwego piersi w dniu kwalifikacji lub świadczeniobiorcę po leczeniu nowotworu piersi.

Do udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej nie kwalifikuje się świadczeniobiorcy, u którego nie potwierdzono w procesie diagnostycznym nowotworom lub choroby nowotworowej piersi w oparciu o opinię wielodyscyplinarnego zespołu terapeutycznego.

Zakres świadczenia Świadczenie obejmuje realizację co najmniej jednej z następujących procedur w zależności od wskazań medycznych:

1) densytometrię;

2) mammografię;

3) USG piersi;

4) RM piersi;

5) badania laboratoryjne;

6) kontrolę ginekologiczną, EV USG u kobiet z zachowaną macicą, leczonych tamoksyfenem;

7) USG doppler naczyń obwodowych;

8) scyntygrafię kości (od III stopnia zaawansowania);

9) limfoscyntygrafię;

10) konsultację kardiologiczną lub neurologiczną, lub pulmonologiczną, lub inną w zależności od wskazań medycznych i potrzeb medycznych świadczeniobiorcy;

11) konsultację psychologiczną lub psychoedukację;

12) poradę onkologiczną;

13) możliwości organizacji konsylium dla pacjentki zależnie od potrzeb.

Warunki czasowe realizacji świadczenia 1. Wizyty kontrolne (wizyty realizowane w czasie liczonym od dnia zakończenia realizacji modułu diagnostycznego):

1) < 2 lat: co 3-4 miesiące;

2) 2-5 lat: co 6 miesięcy;

3) > 5 lat: co 12 miesięcy.

2. Zachowanie terminów wizyt określonych w pkt 1 dotyczy co najmniej 90% wizyt.

3. Badania diagnostyczne:

1) densytometria: co 12 miesięcy;

2) mammografia: co 12 miesięcy - pierwsze badanie po 6 miesiącach od dnia zakończenia leczenia oszczędzającego, w tym radioterapii;

3) USG piersi - w przypadku wskazań;

4) RM piersi - w przypadku wskazań.

Miejsce realizacji świadczenia 1. Poradnia chirurgii onkologicznej lub poradnia chirurgii ogólnej - w miejscu.

2. W lokalizacji:

1) poradnia onkologiczna lub

2) poradnia profilaktyki chorób piersi.

3. W dostępie:

1) poradnia chemioterapii;

2) poradnia radioterapii;

3) poradnia genetyczna lub poradnia genetyczno-onkologiczna;

4) pracownia genetyczna;

5) pracownia histopatologiczna;

6) poradnia zdrowia psychicznego lub poradnia psychologiczna.

Wyposażenie w sprzęt medyczny 1. W lokalizacji:

1) aparat do biopsji gruboigłowej wspomaganej próżnią stereotaktyczną pod kontrolą mammografu lub pod kontrolą RM lub aparat do biopsji gruboigłowej wspomaganej próżnią stereotaktyczną pod kontrolą USG, zalecane z próżnią lub RM;

2) mammograf lub mammograf z tomosyntezą;

3) aparat do badania USG.

2. W dostępie:

1) aparat do scyntygrafii;

2) aparat do limfoscyntygrafii;

3) aparat do PET CT;

4) badania laboratoryjne i mikrobiologiczne wykonywane w medycznym laboratorium diagnostycznym wpisanym do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych;

5) densytometr;

6) rezonans magnetyczny.

Personel 1. Personel medyczny zgodny z warunkami określonymi dla poszczególnych porad specjalistycznych, tj.:

1) porada specjalistyczna - onkologia:

a) lekarz specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej lub chirurgii onkologicznej, lub ginekologii onkologicznej, lub radioterapii, lub radioterapii onkologicznej, lub chemioterapii nowotworów albo

b) lekarz w trakcie specjalizacji w dziedzinie onkologii klinicznej lub chirurgii onkologicznej, lub ginekologii onkologicznej, lub radioterapii onkologicznej;

2) porada specjalistyczna - chirurgia ogólna:

a) lekarz specjalista w dziedzinie chirurgii lub chirurgii ogólnej albo

b) lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie chirurgii ogólnej, albo

c) lekarz w trakcie specjalizacji w dziedzinie chirurgii ogólnej, albo

d) lekarz specjalista w dziedzinie chirurgii lub chirurgii ogólnej oraz lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie chirurgii dziecięcej lub specjalista w dziedzinie chirurgii dziecięcej;

3) porada specjalistyczna - chirurgia onkologiczna:

a) lekarz specjalista w dziedzinie chirurgii onkologicznej albo

b) lekarz w trakcie specjalizacji w dziedzinie chirurgii onkologicznej, albo

c) lekarz specjalista w dziedzinie chirurgii onkologicznej oraz lekarz specjalista w dziedzinie chirurgii lub ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie chirurgii ogólnej lub specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej, z co najmniej 5-letnim doświadczeniem w pracy w oddziale lub w poradni zgodnych z profilem świadczenia gwarantowanego.

2. Psycholog kliniczny lub psychoonkolog - równoważnik co najmniej 1 etatu (realizacja świadczenia może być łączona z realizacją modułu diagnostyka).

Organizacja udzielania świadczeń 1. Stała współpraca z ośrodkiem diagnostyki i leczenia nowotworu piersi.

2. Świadczeniodawca wyznacza osobę odpowiedzialną w podmiocie świadczeniodawcy za kontakt z koordynatorem merytorycznym i z koordynatorem organizacyjnym w ośrodku diagnostyki i leczenia nowotworu piersi.

3. W przypadku gdy pacjent zgłasza się z załączonymi badaniami, nie są wykonywane powtórne badania diagnostyczne, o ile lekarz prowadzący leczenie nie zdecyduje inaczej.

4. Świadczeniodawca w sposób skuteczny, przystępny i zrozumiały dla świadczeniobiorcy informuje o planowanym postępowaniu diagnostycznym, wynikach badania diagnostycznego, proponowanych procedurach, dostępnych opcjach terapeutycznych, ryzyku związanym z przyjętym planem postępowania, możliwych powikłaniach oraz udziela innych informacji mających znaczenie w procesie diagnostycznym lub terapeutycznym.

Warunki jakościowe realizacji świadczenia 1. Stosowanie ustandaryzowanego pisemnego protokołu dotyczącego diagnostyki i postępowania terapeutycznego we wszystkich stadiach zaawansowania nowotworu.

2. Stosowanie opisu badania diagnostycznego piersi sporządzanego zgodnie z systemem standaryzacji BIRADS.

3. Świadczeniodawca oblicza wskaźniki efektywności diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego zgodnie z art. 32c ustawy i spełnia lub dąży do spełnienia wyznaczonych wartości progowych wskaźników, jeżeli zostały określone.

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 95).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.1060

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Data aktu: 23/05/2019
Data ogłoszenia: 07/06/2019
Data wejścia w życie: 01/10/2019