Przechowywanie, ewidencjonowanie oraz pobieranie broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego w Biurze Nadzoru Wewnętrznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 24 stycznia 2018 r.
w sprawie przechowywania, ewidencjonowania oraz pobierania broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego w Biurze Nadzoru Wewnętrznego

Na podstawie art. 11r ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o szczególnych formach sprawowania nadzoru przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (Dz. U. poz. 491, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wymogi przechowywania,
2)
sposoby ewidencjonowania oraz
3)
tryb pobierania

- broni palnej, amunicji i środków przymusu bezpośredniego w Biurze Nadzoru Wewnętrznego.

§  2. 
1. 
Broń palną i amunicję przechowuje się w szafach metalowych lub sejfach specjalnie przeznaczonych do przechowywania broni palnej i amunicji, umieszczonych w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej "magazynem broni".
2. 
W uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu pisemnej zgody Inspektora Nadzoru Wewnętrznego, broń palna może być przechowywana wraz z amunicją w:
1)
miejscu zamieszkania inspektora Biura Nadzoru Wewnętrznego, zwanego dalej "inspektorem Biura", w sejfie lub skrytce z co najmniej jednym zamkiem atestowanym, przystosowanych do przechowywania broni palnej i amunicji, trwale przymocowanych do ściany lub posadzki lokalu mieszkalnego;
2)
pomieszczeniu służbowym, w przydzielonej inspektorowi Biura do indywidualnego użytku szafie metalowej lub sejfie, przystosowanych do przechowywania broni palnej i amunicji.
§  3. 
W przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 2:
1)
broń palną przechowuje się w sposób uniemożliwiający dostęp do niej osób nieuprawnionych;
2)
przed udaniem się na urlop, leczenie, wyjazd lub w innych okolicznościach powodujących brak nadzoru nad bronią palną inspektor Biura zdaje broń wraz z amunicją do magazynu broni.
§  4. 
1. 
Magazyn broni umiejscawia się w siedzibie Inspektora Nadzoru Wewnętrznego.
2. 
Inspektor Nadzoru Wewnętrznego w celu przechowywania broni i amunicji może korzystać z magazynu broni prowadzonego w Policji lub w Straży Granicznej po uzgodnieniu, w drodze porozumienia zawartego na piśmie, odpowiednio z Komendantem Głównym Policji lub Komendantem Głównym Straży Granicznej.
§  5. 
W przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 1, magazyn broni wymaga:
1)
zorganizowania w sposób umożliwiający dostęp wyłącznie osobom upoważnionym;
2)
umiejscowienia w budynku murowanym, będącym pod całodobową ochroną uzbrojonej służby lub wyposażonym w urządzenia sygnalizacyjne (alarmowe) połączone ze stanowiskiem uzbrojonej formacji, w której jest pełniony całodobowy dyżur;
3)
posiadania drzwi wyposażonych w co najmniej dwa zamki, w tym jeden atestowany, lub drzwi metalowe antywłamaniowe atestowane;
4)
posiadania, w przypadku pomieszczenia wyposażonego w okna, co najmniej jednego z następujących zabezpieczeń: krata, siatka, żaluzja antywłamaniowa lub szyby o podwyższonej odporności na przebicie i rozbicie.
§  6. 
1. 
Broń palną przechowuje się rozładowaną, zabezpieczoną zgodnie z zaleceniami producenta, z odłączonym magazynkiem, kompletną i czystą, a jednostki broni nieprzydzielone i nieużytkowane - w odpowiedni sposób zakonserwowane.
2. 
Amunicję przechowuje się w pudełkach lub w pojemnikach, ułożoną w sposób uniemożliwiający przypadkowe uderzenie w spłonkę naboju.
§  7. 
1. 
Warunki przechowywania broni palnej uwzględniają wymagania jej producenta w zakresie zapewnienia właściwego stanu technicznego.
2. 
Broń palna podlega okresowym przeglądom stanu technicznego przewidzianym przez producenta. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia broni palnej jej naprawa i dokonywanie przeróbek są przeprowadzone wyłącznie przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
§  8. 
1. 
Broń palna i amunicja przechowywana w magazynie broni podlega ewidencjonowaniu w książce stanu broni palnej i amunicji.
2. 
Książkę stanu broni palnej i amunicji przechowuje się w magazynie broni.
3. 
Wzór książki stanu broni palnej i amunicji jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  9. 
Dostęp do magazynu broni, nadzór nad przechowywanym w nim wyposażeniem oraz uprawnienie do wydawania i rozliczania pobranego wyposażenia przysługuje osobom upoważnionym przez Inspektora Nadzoru Wewnętrznego.
§  10. 
1. 
Pobieranie, wydawanie oraz zdawanie broni palnej i amunicji podlega ewidencjonowaniu w książce pobrania, wydania-przyjęcia broni palnej i amunicji, która jest przechowywana w magazynie broni.
2. 
Wzór książki pobrania, wydania-przyjęcia broni palnej i amunicji jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  11. 
1. 
Kajdanki, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, środki przeznaczone do pokonywania zamknięć budowlanych i innych przeszkód, w tym materiały wybuchowe, przechowuje się w pomieszczeniach znajdujących się w siedzibie Inspektora Nadzoru Wewnętrznego w sposób uniemożliwiający dostęp osobom nieuprawnionym.
2. 
Inspektor Nadzoru Wewnętrznego może korzystać z pomieszczeń, w których są przechowywane środki przymusu bezpośredniego, o których mowa w ust. 1, w Policji lub Straży Granicznej, po uzgodnieniu, w drodze porozumienia zawartego na piśmie, odpowiednio z Komendantem Głównym Policji lub Komendantem Głównym Straży Granicznej.
§  12. 
1. 
Środki przymusu bezpośredniego, o których mowa w § 11 ust. 1, są ewidencjonowane w książce ewidencji środków przymusu bezpośredniego prowadzonej w Biurze Nadzoru Wewnętrznego.
2. 
Wzór książki ewidencji, o której mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  13. 
1. 
Pobieranie, wydawanie oraz zdawanie środków przymusu bezpośredniego przechowywanych w pomieszczeniach znajdujących się w siedzibie Inspektora Nadzoru Wewnętrznego podlega ewidencjonowaniu w książce pobrania, wydania-przyjęcia środków przymusu bezpośredniego, która jest przechowywana w miejscu wskazanym przez Inspektora Nadzoru Wewnętrznego.
2. 
Wzór książki pobrania, wydania-przyjęcia środków przymusu bezpośredniego jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
3. 
Dostęp do pomieszczeń, w których są przechowywane środki przymusu bezpośredniego, o których mowa w § 11 ust. 1, nadzór nad nimi oraz uprawnienie do ich pobierania, wydawania i rozliczania przysługuje osobom upoważnionym przez Inspektora Nadzoru Wewnętrznego.
§  14. 
Pobieranie, wydawanie oraz rozliczanie broni i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego odbywa się odpowiednio w magazynie broni lub w pomieszczeniu wyznaczonym przez Inspektora Nadzoru Wewnętrznego do pobierania środków przymusu bezpośredniego, po okazaniu dokumentów identyfikujących inspektora Biura, o których mowa w art. 11k ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o szczególnych formach sprawowania nadzoru przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, oraz pisemnego upoważnienia Inspektora Nadzoru Wewnętrznego do pobrania broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 27 stycznia 2018 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR
Lp. Nazwa broni palnej Kaliber Numer Rok

produkcji

Liczba magazynków Liczba sztuk amunicji i jej rodzaj Dodatkowe wyposażenie Nazwa jednostki organizacyjnej Policji lub Straży Granicznej, z której przekazano broń palną Data wpisu Czytelny podpis osoby dokonującej wpisu Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR
Lp. Kaliber, rodzaj broni palnej Seria Numer broni palnej Liczba sztuk amunicji Pobranie/wydanie broni palnej i amunicji z magazynu Zdanie broni palnej i amunicji do magazynu
data godzina imię i nazwisko pobierającego czytelny podpis pobierającego data godzina uwagi o stanie technicznym imię i nazwisko przyjmującego czytelny podpis przyjmującego
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR
Lp. Nazwa środka przymusu bezpośredniego Numer i seria środka przymusu bezpośredniego

(wpisać w przypadku przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej)

Nazwa jednostki organizacyjnej Policji lub Straży Granicznej, z której przekazano środek przymusu bezpośredniego Data wpisu do ewidencji Czytelny podpis osoby dokonującej wpisu Uwagi
1 2 3 4 5 6 7

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR
Lp. Nazwa środka przymusu bezpośredniego Liczba/

ilość

Pobranie/wydanie środka przymusu bezpośredniego Zdanie środka przymusu bezpośredniego Uwagi
data godzina imię i nazwisko pobierającego czytelny podpis pobierającego data godzina uwagi o stanie technicznym imię i nazwisko przyjmującego czytelny podpis przyjmującego
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024