Przekazywanie izbom lekarskim środków finansowych na pokrycie kosztów czynności wykonywanych przez izby lekarskie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 6 grudnia 2018 r.
w sprawie przekazywania izbom lekarskim środków finansowych na pokrycie kosztów czynności wykonywanych przez izby lekarskie

Na podstawie art. 115 ust. 3 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz. U. z 2018 r. poz. 168 i 1669) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób ustalania kosztów i tryb przekazywania Naczelnej Izbie Lekarskiej oraz okręgowym izbom lekarskim środków finansowych na pokrycie kosztów czynności administracyjnych związanych z realizacją zadań, o których mowa w art. 5 pkt 3-6, 11 i 11a ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich, zwanej dalej "ustawą", oraz czynności, których wykonywanie na podstawie odrębnych przepisów zostało przekazane izbom lekarskim, zwanych dalej "zadaniami".
§  2. 
Wysokość kosztów ustala się na podstawie następujących kryteriów:
1)
liczba wydanych dokumentów: "Prawo wykonywania zawodu lekarza" i "Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty";
2)
wartość jednego zadania związanego z wydaniem dokumentu "Prawo wykonywania zawodu lekarza" i "Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty";
3)
liczba zakończonych postępowań prowadzonych przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej;
4)
wartość jednego zadania związanego z zakończonym postępowaniem w sprawach odpowiedzialności zawodowej;
5)
liczba zakończonych postępowań przed sądem lekarskim;
6)
wartość jednego zadania związanego z zakończonym postępowaniem w sprawach odpowiedzialności zawodowej przed sądem lekarskim;
7)
liczba zakończonych postępowań w przedmiocie niezdolności do wykonywania zawodu lekarza lub w przedmiocie niedostatecznego przygotowania do wykonywania zawodu;
8)
wartość jednego zadania związanego z zakończonym postępowaniem w przedmiocie niezdolności do wykonywania zawodu lekarza lub w przedmiocie niedostatecznego przygotowania do wykonywania zawodu;
9)
liczba lekarzy wprowadzonych do rejestrów, o których mowa w art. 5 pkt 11 ustawy;
10)
wartość jednego zadania związanego z wpisem lekarza do rejestrów, o których mowa w art. 5 pkt 11 ustawy;
11)
liczba metrów bieżących dokumentacji medycznej przejętej w danym roku w przypadku, o którym mowa w art. 30a ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2017 r. poz. 1318 i 1524 oraz z 2018 r. poz. 1115, 1515 i 2219);
12)
wartość jednego zadania związanego z przejęciem jednego metra bieżącego dokumentacji medycznej w przypadku, o którym mowa w art. 30a ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta;
13)
liczba metrów bieżących dokumentacji medycznej przechowywanej w poszczególnych miesiącach danego roku w przypadku, o którym mowa w art. 30a ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta;
14)
wartość jednego zadania związanego z przechowywaniem jednego metra bieżącego dokumentacji medycznej przez jeden miesiąc w przypadku, o którym mowa w art. 30a ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
§  3. 
1. 
Wartość każdego zadania jest ustalana corocznie w drodze negocjacji ministra właściwego do spraw zdrowia z okręgowymi izbami lekarskimi i z Naczelną Izbą Lekarską, po przedłożeniu Sejmowi uchwalonego przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej na rok następny.
2. 
Wysokość środków finansowych na pokrycie kosztów zadań, o których mowa w § 2 pkt 1-10, ustala się według następującego wzoru:

F = a x WJed. + b x WJed. + c x WJed. + .......... + z x WJed.

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

F - wysokość środków finansowych,

a......z - liczba wykonanych zadań,

WJed. - wartość zadania.

3. 
Wysokość środków finansowych na pokrycie kosztów zadań, o których mowa w § 2 pkt 11-14, ustala się według następującego wzoru:

F=A x Wjed.

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

F - wysokość środków finansowych,

A - szacunkowa liczba metrów bieżących dokumentacji medycznej,

WJed. - wartość zadania.

4. 
Wysokość środków finansowych, o których mowa w ust. 2 i 3, w danym roku nie może przekraczać kwoty zaplanowanej na ten cel w budżecie państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia.
§  4. 
1. 
Podstawę przekazania środków finansowych, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3, stanowi umowa, opracowana na podstawie prognoz wykonania zadań, zawarta w danym roku pomiędzy ministrem właściwym do spraw zdrowia a Naczelną Izbą Lekarską albo okręgową izbą lekarską.
2. 
Umowa, o której mowa w ust. 1, określa w szczególności:
1)
szczegółowy opis zadania, w tym cel, na jaki środki finansowe zostały przyznane, i termin jego wykonania;
2)
wysokość przyznanych środków;
3)
termin wykorzystania, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku;
4)
termin i sposób rozliczenia udzielonych środków finansowych;
5)
termin zwrotu niewykorzystanej części środków finansowych, nie dłuższy niż 15 dni od określonego w umowie dnia wykonania zadania;
6)
tryb kontroli wykonania zadania.
3. 
Przekazanie środków finansowych na pokrycie kosztów zadań, o których mowa w § 1, następuje dwa razy w roku, w terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia przez ministra właściwego do spraw zdrowia złożonych przez Naczelną Izbę Lekarską oraz okręgowe izby lekarskie półrocznych sprawozdań z wykonywanych zadań ze wskazaniem ich liczby.
4. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 3, za drugie półrocze obejmuje faktyczną realizację zadań w okresie od dnia 1 lipca do dnia 30 listopada danego roku oraz przewidywane wykonanie zadań za okres od dnia 1 grudnia do dnia 31 grudnia danego roku.
5. 
Naczelna Izba Lekarska oraz okręgowe izby lekarskie, w terminie 30 dni od dnia zakończenia realizacji zadań, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3, w danym roku, składają sprawozdania finansowe z wykonania tych zadań.
§  5. 
1. 
W pierwszej umowie, o której mowa w § 4 ust. 1, uwzględnia się koszty wykonania zadań w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r.
2. 
Pierwsze sprawozdanie z wykonywania zadań obejmuje faktyczną realizację zadań w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia sporządzenia sprawozdania oraz przewidywane wykonanie zadań od dnia sporządzenia sprawozdania do dnia 31 grudnia 2018 r.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 95).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 maja 2010 r. w sprawie przekazywania izbom lekarskim środków finansowych na pokrycie kosztów czynności wykonywanych przez izby lekarskie (Dz. U. poz. 611), które utraciło moc z dniem 12 maja 2018 r. na podstawie art. 8 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 836).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.2304

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekazywanie izbom lekarskim środków finansowych na pokrycie kosztów czynności wykonywanych przez izby lekarskie.
Data aktu: 06/12/2018
Data ogłoszenia: 10/12/2018
Data wejścia w życie: 11/12/2018