Dokumenty wydawane w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 12 września 2018 r.
w sprawie dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego

Na podstawie art. 164 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
niezbędne elementy świadectwa ukończenia studiów podyplomowych, świadectwa dyplomowanego specjalisty oraz świadectwa dyplomowanego specjalisty technologa;
2)
sposób uwierzytelniania dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego, przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą;
3)
wysokość i sposób pobierania opłat za uwierzytelnianie dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą.
§  2. 
1. 
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych zawiera następujące niezbędne elementy:
1)
nazwę dokumentu: "świadectwo ukończenia studiów podyplomowych";
2)
informację o treści: "wydane w Rzeczypospolitej Polskiej";
3)
nazwę i siedzibę podmiotu prowadzącego studia podyplomowe;
4)
godło uczelni albo logo innego podmiotu prowadzącego studia podyplomowe umieszczone w widocznym miejscu;
5)
imiona i nazwisko oraz datę i miejsce urodzenia posiadacza świadectwa;
6)
informacje dotyczące studiów podyplomowych, w tym nazwę, liczbę semestrów i wynik ukończenia;
7)
wykaz zajęć wraz z liczbą godzin zajęć teoretycznych i zajęć praktycznych oraz liczbą punktów ECTS;
8)
pieczątkę imienną i podpis kierownika podmiotu prowadzącego studia podyplomowe albo osoby przez niego upoważnionej;
9)
pieczęć urzędową podmiotu prowadzącego studia podyplomowe;
10)
miejscowość i datę wydania świadectwa.
2. 
W przypadku świadectwa ukończenia studiów podyplomowych potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji podyplomowych włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji świadectwo zawiera również:
1)
nazwę kwalifikacji;
2)
znak graficzny określony w przepisach wydanych na podstawie art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2017 r. poz. 986 i 1475 oraz z 2018 r. poz. 650 i 1669) dla kwalifikacji cząstkowej na przypisanym poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji.
§  3. 
Świadectwo dyplomowanego specjalisty oraz świadectwo dyplomowanego specjalisty technologa zawierają następujące niezbędne elementy:
1)
nazwę dokumentu - odpowiednio: "świadectwo dyplomowanego specjalisty" albo "świadectwo dyplomowanego specjalisty technologa";
2)
informację o treści: "wydane w Rzeczypospolitej Polskiej";
3)
nazwę i siedzibę uczelni;
4)
godło uczelni;
5)
imiona i nazwisko oraz datę i miejsce urodzenia posiadacza świadectwa;
6)
informacje dotyczące kształcenia specjalistycznego, w tym nazwę, liczbę semestrów i wynik ukończenia;
7)
wykaz zajęć wraz z liczbą godzin zajęć teoretycznych i zajęć praktycznych;
8)
pieczątkę imienną i podpis rektora albo osoby przez niego upoważnionej;
9)
pieczęć urzędową uczelni;
10)
miejscowość i datę wydania świadectwa;
11)
znak graficzny określony w przepisach wydanych na podstawie art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji dla kwalifikacji pełnej na poziomie 5 Polskiej Ramy Kwalifikacji.
§  4. 
Uwierzytelnienia dokumentu wydanego w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego, przeznaczonego do obrotu prawnego z zagranicą, dokonuje się przez umieszczenie na dokumencie:
1)
klauzuli uwierzytelniającej zawierającej stwierdzenie autentyczności podpisu i funkcji osoby podpisującej dokument lub tożsamości pieczęci urzędowej, którą jest opatrzony ten dokument;
2)
podpisu osoby uwierzytelniającej;
3)
pieczęci urzędowej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, uczelni, instytutu badawczego, instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk albo Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego;
4)
miejscowości i daty uwierzytelnienia.
§  5. 
1. 
Za uwierzytelnienie dokumentu wydanego w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego, przeznaczonego do obrotu prawnego z zagranicą, pobiera się opłatę w wysokości 26 zł.
2. 
Opłatę wnosi się:
1)
na rachunek bankowy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej - w przypadku uwierzytelniania dokumentów przez dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej;
2)
na rachunek bankowy albo w kasie uczelni, instytutu badawczego, instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk albo Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego - w przypadku uwierzytelniania dokumentów przez rektora albo dyrektora instytutu badawczego, dyrektora instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk albo dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2018 r. 2
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 2317).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone:

1) w zakresie niezbędnych elementów świadectwa ukończenia studiów podyplomowych - rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 10 lutego 2017 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu (Dz. U. poz. 279),

2) w zakresie sposobu uwierzytelniania dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz wysokości i sposobu pobierania opłat za wykonywanie tych czynności - rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 września 2016 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (Dz. U. poz. 1554 oraz z 2018 r. poz. 229)

- które tracą moc z dniem 1 października 2018 r. na podstawie art. 169 pkt 3 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1669).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.1791

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dokumenty wydawane w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego.
Data aktu: 12/09/2018
Data ogłoszenia: 19/09/2018
Data wejścia w życie: 01/10/2018