Ubiór mundurowy członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 kwietnia 2017 r.
w sprawie ubioru mundurowego członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 203 ust. 7 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1255 oraz z 2017 r. poz. 456) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wzór i elementy ubioru mundurowego członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz okoliczności i sposób jego noszenia wraz z oznakami posiadanych stopni wojskowych.
§  2. 
1. 
Elementami ubioru mundurowego członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej są:
1)
kurtka oficerska wz. 36 koloru khaki z patkami w kolorze granatowym z żółtymi wypustkami;
2)
spodnie wyjściowe albo spódnica koloru khaki;
3)
płaszcz oficerski wz. 36 koloru khaki z granatowo-żółtymi paskami na kołnierzu;
4)
czapka rogatywka z otokiem w kolorze granatowym albo furażerka wyjściowa dla kobiet;
5)
koszula koloru białego ze stójką;
6)
półbuty wyjściowe albo półbuty damskie dla kobiet;
7)
rękawiczki dziane koloru białego;
8)
szalik zimowy koloru khaki;
9)
rękawice zimowe pięciopalcowe;
10)
sznur galowy;
11)
oznaki stopni.
2. 
Wzory ubioru mundurowego członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej są określone odpowiednio w załącznikach nr 1-3 do rozporządzenia.
§  3. 
Ubiór mundurowy członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej wraz z oznakami posiadanych stopni wojskowych nosi się podczas:
1)
obchodów świąt państwowych, narodowych i wojskowych;
2)
uroczystości patriotycznych, patriotyczno-religijnych i religijnych;
3)
wygłaszania prelekcji dotyczących historii lub obronności państwa w jednostkach wojskowych, szkołach, zakładach pracy lub na forum organizacji społecznych;
4)
spotkań autorskich związanych z własną twórczością nawiązującą do historii lub obronności państwa;
5)
uroczystości rodzinnych.
§  4. 
1. 
Kurtkę munduru dopasowuje się tak, aby krawędź rękawa sięgała nasady kciuka przy opuszczonej ręce.
2. 
Spodnie dopasowuje się tak, aby sięgały z tyłu do krawędzi obcasa.
3. 
Spódnicę dopasowuje się tak, aby zakrywała kolana.
4. 
Płaszcz oficerski nosi się tak, aby odległość od podłoża do dolnej krawędzi płaszcza wynosiła, w zależności od wzrostu - 420-520 mm. Rękawy płaszcza zakrywają rękawy kurtki, jednak nie mogą być dłuższe niż do nasady kciuka przy opuszczonej ręce.
5. 
Czapkę rogatywkę nakłada się prosto na całej szerokości czoła, przy czym jej dolna krawędź znajduje się na wysokości 30 mm nad linią brwi.
6. 
Koszulę nosi się z mankietami zapiętymi na guziki.
§  5. 
1. 
Oznaki posiadanych stopni wojskowych na ubiorze mundurowym członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej nosi się na:
1)
nakryciach głowy;
2)
naramiennikach płaszcza i kurtki.
2. 
W zakresie sposobu rozmieszczenia oznak stopni wojskowych na otoku czapki rogatywki oraz na naramiennikach stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie art. 137a ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1726 i 2138 oraz z 2017 r. poz. 60).
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR UBIORU MUNDUROWEGO

Z KURTKĄ OFICERSKĄ I SPODNIAMI MUNDURU SŁUŻBOWEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR UBIORU MUNDUROWEGO

Z KURTKĄ OFICERSKĄ I SPÓDNICĄ MUNDURU SŁUŻBOWEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR UBIORU MUNDUROWEGO

Z PŁASZCZEM OFICERSKIM

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024