Sposób przeprowadzania kontroli spełniania warunków uzyskania certyfikatu dla przedsiębiorców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 12 grudnia 2017 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania kontroli spełniania warunków uzyskania certyfikatu dla przedsiębiorców 2

Na podstawie art. 32 ust. 5 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1951) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób przeprowadzania przez jednostkę certyfikującą przedsiębiorców kontroli spełniania warunków określonych w art. 30 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.
§  2. 
Jednostka certyfikująca przedsiębiorców przeprowadza kontrole:
1)
każdorazowo przed wydaniem certyfikatu dla przedsiębiorców;
2)
po wydaniu certyfikatu dla przedsiębiorców, nie rzadziej niż raz na 7 lat.
§  3. 
1. 
Jednostka certyfikująca przedsiębiorców zawiadamia przedsiębiorcę w formie pisemnej o terminie kontroli.
2. 
Przedsiębiorca może wystąpić do jednostki certyfikującej przedsiębiorców z pisemnym wnioskiem o zmianę wyznaczonego terminu kontroli. Wniosek o zmianę wyznaczonego terminu kontroli może zostać złożony tylko raz.
3. 
W przypadku uwzględnienia przez jednostkę certyfikującą przedsiębiorców wniosku, o którym mowa w ust. 2, jednostka certyfikująca przedsiębiorców zawiadamia przedsiębiorcę w formie pisemnej o nowym terminie kontroli. Kontrola ta nie może odbyć się później niż w terminie 14 dni od dnia kontroli wyznaczonej zgodnie z ust. 1.
§  4. 
1. 
Kontrole, o których mowa w § 2, polegają na:
1)
weryfikacji dokumentów koniecznych do prawidłowego przeprowadzenia kontroli;
2)
weryfikacji wyposażenia technicznego pod kątem spełniania minimalnych wymagań, odpowiednich do zakresu prowadzonej działalności;
3)
dokonaniu oględzin miejsca prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę i ocenie ich wyników;
4)
weryfikacji posiadania i stosowania procedur prowadzenia działalności oraz posiadania wdrożonego systemu dokumentowania czynności wykonywanych przez personel posiadający odpowiedni certyfikat dla personelu;
5)
weryfikacji posiadania przez personel wykonujący czynności u przedsiębiorcy odpowiedniego certyfikatu oraz weryfikacji certyfikatu dla personelu;
6)
weryfikacji dokumentów wskazujących na to, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną nie został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko środowisku w związku z prowadzoną działalnością albo za takie przestępstwo nie zostały skazane osoby wchodzące w skład organów przedsiębiorcy będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną, albo zasięgnięciu informacji, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 678 i 1475);
7)
ocenie innych dowodów i materiałów, które mogą przyczynić się do stwierdzenia stanu faktycznego.
2. 
Jednostka certyfikująca przedsiębiorców żąda udzielenia wyjaśnień, informacji oraz udostępniania dokumentów koniecznych do prawidłowego przeprowadzenia kontroli w terminie wynikającym z zakresu żądania.
§  5. 
1. 
Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół, którego jeden egzemplarz doręcza się kontrolowanemu podmiotowi.
2. 
Protokół podpisują pracownicy jednostki certyfikującej przedsiębiorców przeprowadzający kontrolę oraz kierownik kontrolowanego podmiotu albo osoba przez niego upoważniona.
3. 
W przypadku odmowy podpisania protokołu przez kierownika kontrolowanego podmiotu albo osobę przez niego upoważnioną pracownik jednostki certyfikującej przedsiębiorców dokonuje o tym wzmianki w protokole.
4. 
Odmowa podpisania protokołu przez osoby wymienione w ust. 3 nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez pracowników jednostki certyfikującej przedsiębiorców przeprowadzających kontrolę i realizacji ustaleń kontroli.
§  6. 
Do kontroli wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 16 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu przeprowadzania kontroli spełniania warunków uzyskania certyfikatu dla przedsiębiorców (Dz. U. poz. 2149).
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 grudnia 2017 r. 3
1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 2331).
2 Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu:

1) rozporządzenia Komisji (WE) nr 304/2008 z dnia 2 kwietnia 2008 r. ustanawiającego, na mocy rozporządzenia (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady, minimalne wymagania i warunki dotyczące wzajemnego uznawania certyfikacji przedsiębiorstw i personelu w odniesieniu do stacjonarnych systemów ochrony przeciwpożarowej i gaśnic zawierających niektóre fluorowane gazy cieplarniane (Dz. Urz. UE L 92 z 03.04.2008, str. 12);

2) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2067 z dnia 17 listopada 2015 r. ustanawiającego, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, minimalne wymagania i warunki wzajemnego uznawania certyfikacji osób fizycznych w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających fluorowane gazy cieplarniane, a także certyfikacji przedsiębiorstw w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane (Dz. Urz. UE L 301 z 18.11.2015, str. 28).

3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 16 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu przeprowadzania kontroli spełniania warunków uzyskania certyfikatu dla przedsiębiorców (Dz. U. poz. 2149), które zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1567) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.2376

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób przeprowadzania kontroli spełniania warunków uzyskania certyfikatu dla przedsiębiorców.
Data aktu: 12/12/2017
Data ogłoszenia: 20/12/2017
Data wejścia w życie: 23/12/2017