Pełnienie służby w systemie nadzwyczajnym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 28 listopada 2017 r.
w sprawie pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym

Na podstawie art. 175 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
organizację pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym;
2)
warunki i tryb kierowania do pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym oraz sposób jej pełnienia;
3)
dzienny tok służby, częstotliwość i wymiar przerw między okresami pełnienia służby oraz rodzaje dokumentów związanych z pełnieniem służby w systemie nadzwyczajnym.
§  2. 
Służba w systemie nadzwyczajnym polega na skierowaniu funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", do:
1)
pełnienia służby w innej komórce organizacyjnej jednostki organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej niż ta, w której funkcjonariusz stale pełni służbę;
2)
pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej;
3)
wykonywania zadań Krajowej Administracji Skarbowej na obszarze właściwości miejscowej kilku jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej;
4)
wykonywania dodatkowych zadań w komórce organizacyjnej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę.
§  3. 
1. 
Do pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym mogą być kierowani funkcjonariusze służby stałej, którzy posiadają kwalifikacje przydatne do wykonywania określonych zadań Służby Celno-Skarbowej, w sytuacji wymagającej podwyższonej gotowości, o której mowa w art. 175 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, zwanej dalej "ustawą".
2. 
Do pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym nie kieruje się, bez ich pisemnej zgody, jednocześnie obojga rodziców - funkcjonariuszy sprawujących opiekę nad małoletnimi dziećmi oraz funkcjonariuszy, o których mowa w art. 167 ustawy.
§  4. 
1. 
Skierowanie funkcjonariusza do pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym następuje:
1)
z urzędu albo
2)
na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej.
2. 
W przypadku funkcjonariusza wykonującego czynności, o których mowa w art. 113-117, art. 118 ust. 1-17, art. 119 ust. 1-10, art. 120 ust. 1-6, art. 122-126, art. 127 ust. 1-5, art. 128 ust. 1, art. 131 ust. 1, 2 i 5 i art. 133 ustawy, przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, o skierowaniu funkcjonariusza do pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym powiadamia się:
1)
kierownika jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz:
a)
będzie pełnił służbę w systemie nadzwyczajnym,
b)
stale pełni służbę;
2)
funkcjonariusza, który jest kierowany do pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, o skierowaniu funkcjonariusza do pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym powiadamia się:
1)
kierownika jednostki organizacyjnej:
a)
na wniosek którego funkcjonariusz jest kierowany do służby w systemie nadzwyczajnym,
b)
w której funkcjonariusz stale pełni służbę, chyba że wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, został złożony przez tego kierownika jednostki organizacyjnej;
2)
funkcjonariusza, który jest kierowany do pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym.
5. 
Skierowanie funkcjonariusza do pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym następuje w formie pisemnej i zawiera w szczególności:
1)
wskazanie komórki organizacyjnej jednostki organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, w której funkcjonariusz będzie pełnił służbę;
2)
wskazanie okresu pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym;
3)
określenie zadań, które funkcjonariusz będzie wykonywał w trakcie pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym.
§  5. 
1. 
Pełnienie służby przez funkcjonariusza w systemie nadzwyczajnym nie może przekraczać jednego miesiąca.
2. 
Funkcjonariusz może być ponownie skierowany do pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia pełnienia służby w tym systemie.
3. 
Ponowne skierowanie funkcjonariusza do pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym w terminie krótszym niż określony w ust. 2 może mieć miejsce za zgodą funkcjonariusza.
§  6. 
1. 
Funkcjonariusz skierowany do pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym pełni służbę na stanowisku wskazanym przez kierownika jednostki organizacyjnej, zgodnie z organizacją służby w systemie nadzwyczajnym.
2. 
W trakcie pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym kierownik jednostki organizacyjnej uwzględnia przysługujące funkcjonariuszowi prawo do odpoczynku określone w art. 189 ust. 7 i 11 ustawy. Rozliczenia czasu służby funkcjonariusza skierowanego do pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym kierownik jednostki organizacyjnej dokonuje z uwzględnieniem przepisów art. 189 ust. 6 i 13 ustawy.
§  7. 
Dzienny tok służby funkcjonariusza skierowanego do pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym obejmuje w szczególności:
1)
czas pełnienia służby, w tym:
a)
odprawę służbową z bezpośrednim przełożonym rozpoczynającą służbę,
b)
wykonywanie zleconych zadań,
c)
przerwę na posiłek,
d)
odprawę służbową z bezpośrednim przełożonym kończącą służbę;
2)
czas poza służbą przeznaczony na odpoczynek.
§  8. 
Służba w systemie nadzwyczajnym jest pełniona według grafiku służby sporządzonego przez bezpośredniego przełożonego.
§  9. 
1. 
Dokumentami związanymi z pełnieniem służby w systemie nadzwyczajnym jest dokumentacja dotycząca rozpoczęcia, przebiegu oraz zakończenia służby w tym systemie.
2. 
Dokumentację, o której mowa w ust. 1, stanowią:
1)
grafik służby;
2)
lista obecności;
3)
książka służby, w której codziennie dokonuje się adnotacji zawierających dane ogólnostatystyczne z przebiegu służby oraz informacje szczegółowe o nieprawidłowościach i zdarzeniach podczas pełnienia służby;
4)
ewidencja czasu służby.
3. 
Po zakończeniu służby w systemie nadzwyczajnym dokumentacja związana z ewidencją czasu służby funkcjonariusza jest przechowywana w aktach osobowych funkcjonariusza w jednostce organizacyjnej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2009 r. w sprawie pełnienia służby w systemie nadzwyczajnym (Dz. U. poz. 1609 oraz z 2017 r. poz. 737), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 256 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379, 1537 i 1926).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.2288

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pełnienie służby w systemie nadzwyczajnym.
Data aktu: 28/11/2017
Data ogłoszenia: 11/12/2017
Data wejścia w życie: 26/12/2017