Nadanie Instytutowi Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur statusu państwowego instytutu badawczego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 października 2017 r.
w sprawie nadania Instytutowi Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur statusu państwowego instytutu badawczego

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1158 i 1452) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Instytutowi Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur z siedzibą w Warszawie, o numerze identyfikacyjnym REGON 000136780 i numerze identyfikacji podatkowej NIP 525 000 94 47, utworzonemu rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie połączenia Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji oraz Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego (Dz. U. poz. 1787 oraz z 2007 r. poz. 509), zwanemu dalej "Instytutem", nadaje się status państwowego instytutu badawczego.
2. 
Instytut używa nazwy "Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur - Państwowy Instytut Badawczy".
3. 
Nadzór nad Instytutem sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki.
§  2. 
Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie:
1)
nauk społecznych i humanistycznych oraz przystosowywanie ich do zastosowania w praktyce;
2)
wdrażania wyników badań naukowych oraz prac rozwojowych w dziedzinie ekonomii i finansów;
3)
monitorowania skutków kryzysów gospodarczych i finansowych, analizowania przyczyn ich powstawania oraz przedstawiania propozycji ich zapobiegania.
§  3. 
1. 
Do zadań Instytutu należy:
1)
prowadzenie badań naukowych, prac rozwojowych, wdrożeniowych i innowacyjnych dotyczących polityki gospodarczej;
2)
prowadzenie prac analitycznych w zakresie skutków ekonomicznych procesu cyfryzacji produkcji;
3)
analizowanie dokonań w dziedzinie ekonomii i finansów oraz dokonywanie oceny ich zastosowania w praktyce;
4)
podejmowanie działalności dotyczącej doskonalenia metod prowadzenia badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych i diagnostycznych, w zakresie ekonomii i finansów;
5)
współpraca z innymi podmiotami dotycząca doskonalenia metod badawczych, w szczególności metod ilościowych, w tym zastosowanie informatyki w ekonomii, oraz modelowania matematycznego;
6)
współpraca z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi w zakresie badań ekonomicznych oraz interdyscyplinarnych służących integracji rezultatów badań poszczególnych dziedzin nauki z właściwymi dziedzinami ekonomii;
7)
prowadzenie i rozwijanie baz danych związanych z zakresem działania Instytutu;
8)
upowszechnianie wyników badań naukowych i prac rozwojowych Instytutu;
9)
prowadzenie działalności wydawniczej związanej z realizowanymi badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi oraz z popularyzacją wyników badań prowadzonych w tym zakresie przez inne podmioty;
10)
organizowanie seminariów, sympozjów i konferencji naukowych;
11)
monitorowanie wdrażania koncepcji zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju gospodarczego, szczególnie w zakresie aktywizacji zawodowej i kapitałowej społeczeństwa;
12)
prowadzenie działalności w zakresie informacji naukowej.
2. 
Do zadań Instytutu, szczególnie ważnych dla planowania i realizacji polityki państwa, których wykonywanie jest niezbędne dla poprawy jakości życia obywateli, należy:
1)
opracowywanie i opiniowanie z punktu widzenia skutków ekonomicznych standardów, produktów, procesów i usług, a także warunków przestrzegania tych standardów z punktu widzenia:
a)
wymagań polityki przemysłowej i procesu cyfryzacji produkcji,
b)
wymagań jednolitego rynku europejskiego,
c)
wymagań konkurencyjności oferty eksportowej na rynku globalnym;
2)
monitorowanie oraz zapobieganie skutkom zjawisk i wydarzeń mogących stwarzać zagrożenie publiczne w sferze makroekonomicznej:
a)
modelowanie ekonometryczne oraz prognozowanie rezultatów wieloletnich planów rozwoju gospodarczego kraju, w tym programów regionalnych, za pomocą modelu głównego i szeregu podmodeli dedykowanych wybranym aspektom polityki gospodarczej oraz zagadnieniom sektorowym i regionalnym,
b)
ocena procesów regulacji gospodarczych,
c)
ocena i rekomendacje polityk migracyjnych w kontekście kondycji polskiej gospodarki,
d)
monitorowanie wydatków państwa zgodnie ze standardami oraz praktykami krajowymi i międzynarodowymi,
e)
monitorowanie wpływu finansów publicznych na rozwój gospodarki.
§  4. 
Źródłem finansowania zadań Instytutu jako państwowego instytutu badawczego są środki finansowe:
1)
uzyskiwane ze źródeł, o których mowa w art. 18 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych;
2)
uzyskane na zasadach określonych w art. 21 ust. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych;
3)
przyznawane Instytutowi przez ministra właściwego do spraw nauki na podstawie przepisów o zasadach finansowania nauki;
4)
przyznawane w formie dotacji celowej w ramach środków budżetowych, które pozostają w dyspozycji ministra właściwego do spraw gospodarki;
5)
pozyskiwane na realizację projektów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej;
6)
uzyskiwane z innych źródeł.
§  5. 
Dysponentem środków budżetowych na realizację zadań, o których mowa w § 3 ust. 2, jest minister właściwy do spraw gospodarki.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024