Dotacja przedmiotowa do świadczonej usługi pocztowej zwolnionej z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA 1
z dnia 28 lipca 2017 r.
w sprawie dotacji przedmiotowej do świadczonej usługi pocztowej zwolnionej z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej

Na podstawie art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1481) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki udzielania dotacji przedmiotowej do świadczonej usługi pocztowej zwolnionej z wymogu notyfikacji Komisji Europejskiej, zwanej dalej "dotacją", na zasadach określonych w decyzji Komisji z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie stosowania art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, przyznawanej przedsiębiorstwom zobowiązanym do wykonywania usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym (Dz. Urz. UE L 7 z 11.01.2012, str. 3).
§  2. 
1. 
Dotacja udzielana jest operatorowi wyznaczonemu, któremu powierzono wykonywanie zadań, o których mowa w art. 53k § 1 oraz w art. 61i § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15 i 1089), dotyczących przesyłek pakietów wyborczych i przesyłek kopert zwrotnych, zwolnionych z opłat pocztowych na podstawie art. 53k § 3 i art. 61i § 3 tej ustawy.
2. 
Usługi pocztowe polegające na przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu przesyłek, o których mowa w ust. 1, umożliwiające osobom uprawnionym bezpłatne głosowanie korespondencyjne na jednolitych warunkach na terytorium całego kraju, stanowią usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym.
§  3. 
Dotacja jest udzielana, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:
1)
okres powierzenia operatorowi wyznaczonemu wykonywania zadań, o których mowa w § 2 ust. 1, nie przekracza 10 lat;
2)
kwota dotacji nie przekracza:
a)
średniorocznie w okresie powierzenia operatorowi wyznaczonemu wykonywania zadań, o których mowa w § 2 ust. 1, równowartości 15 mln euro,
b)
w ujęciu rocznym kwoty niezbędnej do pokrycia kosztu netto obowiązku bezpłatnego przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pakietów wyborczych oraz przesyłek kopert zwrotnych, rozumianego jako utracone przez operatora wyznaczonego wpływy taryfowe z tytułu świadczenia tych usług, wykazywane na formularzu rozliczenia dotacji, którego wzór określa załącznik nr 3 lub 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 września 2010 r. w sprawie dotacji przedmiotowej do świadczonych usług pocztowych podlegających ustawowemu zwolnieniu z opłat pocztowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 618);
3)
operator wyznaczony oświadczy, że prawidłowość wykorzystania i rozliczenia dotacji udzielonej w każdym roku obrotowym w okresie powierzenia wykonywania zadań, o których mowa w § 2 ust. 1, oraz na koniec tego okresu zostanie zweryfikowana przez biegłego rewidenta w ramach badania sprawozdania finansowego, a raporty z corocznego badania wraz z opiniami biegłego rewidenta odnoszące się do prawidłowości wykorzystania i rozliczenia udzielonej dotacji zostaną przekazane ministrowi właściwemu do spraw łączności w terminie 30 dni od dnia ich sporządzenia lub zatwierdzenia sprawozdania finansowego przez uprawniony organ;
4)
do wniosku o udzielenie dotacji składanego zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 września 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych (Dz. U. poz. 1123 oraz z 2017 r. poz. 361) operator wyznaczony dołączy rozliczenie dotacji na formularzu, o którym mowa w pkt 2 lit. b, oświadczenie, o którym mowa w pkt 3, oraz informacje obejmujące:
a)
nazwę operatora pocztowego i adres jego siedziby,
b)
numer identyfikacji podatkowej (NIP),
c)
formę prawną,
d)
numer w rejestrze operatorów pocztowych,
e)
obszar, na którym wykonywana jest działalność pocztowa,
f)
klasę działalności, w związku z którą operator pocztowy ubiega się o dotację, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. poz. 1885 oraz z 2009 r. poz. 489),
g)
rodzaje wykonywanej działalności operatora pocztowego, z wyłączeniem usług, o których mowa w § 2 ust. 2,
h)
wskazanie podstawy prawnej powierzenia wykonywania zadań w zakresie usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym i charakterystykę tych usług,
i)
okres powierzenia wykonywania zadań operatora wyznaczonego lub świadczenia usług, których dotyczy wniosek o dotację,
j)
wnioskowaną kwotę dotacji nieprzekraczającą wysokości utraconych przychodów z tytułu przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pakietów wyborczych oraz przesyłek kopert zwrotnych, zwolnionych z opłat pocztowych.
§  4. 
Wniosek o udzielenie dotacji wraz z dokumentami i informacjami, o których mowa w § 3 pkt 4, Poczta Polska SA będąca operatorem wyznaczonym na lata 2016-2025 przedkłada ministrowi właściwemu do spraw łączności po raz pierwszy w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Infrastruktury i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz. U. poz. 1907 i 2094 oraz z 2017 r. poz. 1076).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024