Używanie wyrobów tytoniowych na terenie obiektów jednostek organizacyjnych lub organów podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz urzędu obsługującego tego ministra.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 13 lipca 2017 r.
w sprawie używania wyrobów tytoniowych na terenie obiektów jednostek organizacyjnych lub organów podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz urzędu obsługującego tego ministra

Na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 957) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki używania wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych lub papierosów elektronicznych, zwanych dalej "wyrobami tytoniowymi", na terenie obiektów jednostek organizacyjnych lub organów podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i na terenie urzędu obsługującego tego ministra, zwanych dalej "obiektami", oraz w środkach przewozu osób używanych przez te podmioty.
§  2. 
Kierownicy obiektów umieszczą w widocznych miejscach informację słowną oraz graficzną o zakazie używania wyrobów tytoniowych w tych obiektach.
§  3. 
1. 
Używanie wyrobów tytoniowych w obiektach jest dopuszczalne tylko w miejscach wyznaczonych do tego celu przez kierowników tych obiektów, spełniających wymagania określone dla palarni w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
2. 
Jeżeli w budynku nie można wyodrębnić palarni, miejsca, w których używanie wyrobów tytoniowych jest dozwolone, mogą być wyznaczone na zewnątrz budynku.
3. 
Miejsca, w których używanie wyrobów tytoniowych jest dozwolone na zewnątrz budynku, wyznacza zarządzający tym obiektem w taki sposób, aby nie narażać osób niepalących na skutki dymu tytoniowego, substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego lub pary z papierosów elektronicznych, umieszczając w widocznych miejscach informację słowną i graficzną o możliwości używania wyrobów tytoniowych w tych miejscach.
§  4. 
1. 
W obiektach, w których przebywają osoby skierowane decyzją sądu, zatrzymane, tymczasowo aresztowane lub przebywające w strzeżonym ośrodku lub areszcie w celu wydalenia, dopuszcza się możliwość używania wyrobów tytoniowych przez osoby umieszczone w celach i pokojach mieszkalnych, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej wentylacji takich cel i pokoi.
2. 
Kierownik jednostki organizacyjnej, w której znajdują się obiekty, o których mowa w ust. 1, wyznacza cele i pokoje mieszkalne dla osób w nich umieszczonych używających wyrobów tytoniowych oraz zamieszcza w widocznych miejscach informację słowną i graficzną o możliwości używania wyrobów tytoniowych w tych celach i pokojach.
3. 
Jeżeli nie można spełnić warunku określonego w ust. 1, dopuszcza się używanie wyrobów tytoniowych poza celami i pokojami mieszkalnymi, w pomieszczeniach wyodrębnionych i odpowiednio przystosowanych, wyznaczonych przez kierownika jednostki organizacyjnej, z uwzględnieniem możliwości lokalowych, technicznych i organizacyjnych jednostki.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, kierownik jednostki organizacyjnej wyznacza godziny, w jakich jest możliwe używanie wyrobów tytoniowych poza celami i pokojami.
5. 
Do osób używających wyrobów tytoniowych w ośrodkach dla cudzoziemców stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1836 i 2003 oraz z 2017 r. poz. 60).
§  5. 
1. 
W pomieszczeniach hotelowych i innych ośrodkach czasowego pobytu używanie wyrobów tytoniowych jest możliwe w palarniach lub w pokojach służących celom mieszkalnym, wyznaczonych przez zarządzających tymi obiektami.
2. 
Dopuszcza się używanie wyrobów tytoniowych na zewnątrz budynku hotelowego lub budynku ośrodka czasowego pobytu. Przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  6. 
1. 
Zabrania się używania wyrobów tytoniowych w oznakowanych środkach przewozu osób używanych przez podmioty, o których mowa w § 1.
2. 
Kierownik urzędu, kierownicy jednostek organizacyjnych lub organy używające środków przewozu osób umieszczą w oznakowanych środkach przewozu osób informację słowną oraz graficzną o zakazie używania wyrobów tytoniowych.
§  7. 
1. 
Funkcjonariusze pełniący służbę w policyjnej izbie dziecka oraz zatrudnieni w tej izbie pracownicy mogą używać wyrobów tytoniowych w godzinach służby lub pracy pod warunkiem, że:
1)
nieletni umieszczeni w policyjnej izbie dziecka nie będą świadkami używania wyrobów tytoniowych;
2)
nieletni, o których mowa w pkt 1, nie będą narażeni na kontakt z wyrobami tytoniowymi oraz na skutki dymu tytoniowego, substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego lub pary z papierosów elektronicznych;
3)
używanie wyrobów tytoniowych będzie odbywać się w palarniach lub miejscach, o których mowa w § 3 ust. 2.
2. 
Wobec umieszczonych w policyjnej izbie dziecka osób, które ukończyły 18 lat, przepisy § 4 stosuje się odpowiednio.
§  8. 
1. 
Używanie wyrobów tytoniowych jest możliwe w palarniach lub w pomieszczeniach służących celom mieszkalnym, wyznaczonych przez zarządzających tymi obiektami:
1)
w całodobowych oddziałach psychiatrycznych, z wyłączeniem oddziałów dysponujących warunkami wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia;
2)
w pomieszczeniach znajdujących się na terenie ośrodków szkoleniowych, szkół aspirantów oraz szkół wyższych, a także jednostek szkoleniowych Policji.
2. 
Dopuszcza się używanie wyrobów tytoniowych na zewnątrz budynku ośrodka szkoleniowego, budynku szkoły aspirantów lub budynku szkoły wyższej, a także budynków jednostek szkoleniowych Policji. Przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088 oraz z 2017 r. poz. 1140).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 maja 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków używania wyrobów tytoniowych na terenie obiektów oraz w środkach przewozu osób podlegających ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (Dz. U. poz. 564), które, na podstawie art. 10 ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. poz. 1331), traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1482

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Używanie wyrobów tytoniowych na terenie obiektów jednostek organizacyjnych lub organów podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz urzędu obsługującego tego ministra.
Data aktu: 13/07/2017
Data ogłoszenia: 02/08/2017
Data wejścia w życie: 17/08/2017