Przekazywanie informacji dotyczących funkcjonowania podmiotów urządzających i prowadzących działalność w zakresie gier hazardowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 28 czerwca 2017 r.
w sprawie przekazywania informacji dotyczących funkcjonowania podmiotów urządzających i prowadzących działalność w zakresie gier hazardowych

Na podstawie art. 79 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 471, 1948 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 88, 379 i 1089) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy zakres danych, o których mowa w art. 79 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, zwanej dalej "ustawą", i tryb ich przekazywania przez podmiot urządzający i prowadzący działalność w zakresie gier hazardowych, zwany dalej "podmiotem".
§  2. 
1. 
Informacje, o których mowa w art. 79 ust. 1 ustawy, obejmują:
1)
operacje wykonywane na automatach - w przypadku gier na automatach urządzanych w salonach gier lub w kasynach gry;
2)
dane potwierdzające spełnienie warunku, o którym mowa w art. 18 ust. 4 ustawy - w przypadku zakładów wzajemnych na odgadywanie zdarzeń wirtualnych;
3)
liczbę zarejestrowanych uczestników gry oraz inne dane statystyczne dotyczące uczestników gry - w przypadku gier hazardowych urządzanych przez sieć Internet;
4)
dane ekonomiczno-finansowe - w przypadku działalności prowadzonej na podstawie udzielonej koncesji lub w formie monopolu państwa;
5)
dane służące sprawdzeniu zgodności prowadzonej działalności z udzieloną koncesją lub zezwoleniem oraz zatwierdzonym regulaminem gry hazardowej, a także służące kształtowaniu polityki w zakresie gier hazardowych.
2. 
Dane, o których mowa ust. 1 pkt 4, obejmują:
1)
dane identyfikacyjne podmiotu:
a)
nazwę i numer identyfikacyjny REGON,
b)
numer identyfikacji podatkowej NIP podmiotu;
2)
ogólne informacje finansowe, w tym:
a)
przychody podmiotu ogółem oraz przychody z gier hazardowych,
b)
koszty ogółem oraz wygrane uczestników gier hazardowych i podatek od gier,
c)
wynik finansowy brutto i netto podmiotu,
d)
podatek dochodowy,
e)
podstawę opodatkowania podatkiem od gier,
f)
wysokość pobranego podatku od gier od podatników biorących udział w pokerze rozgrywanym w formie turnieju gry pokera;
3)
informacje dodatkowe, w tym:
a)
średni stan zatrudnienia w podmiocie, liczony jako średnia arytmetyczna stanów zatrudnienia na koniec każdego miesiąca okresu sprawozdawczego,
b)
średnią arytmetyczną eksploatowanych: stołów do gier cylindrycznych, stołów do gier w karty, stołów do gier w kości oraz automatów do gier,
c)
liczbę stron internetowych, na których urządzane są gry hazardowe, oraz liczbę gier urządzanych na tych stronach,
d)
liczbę poszczególnych gier hazardowych urządzanych przez podmiot;
4)
szczegółowe dane finansowe w podziale na rodzaje gier, w tym:
a)
przychód, kwotę wygranych, podstawę opodatkowania oraz podatek od gier,
b)
kwotę wpisowego pobranego od zwycięzców - w przypadku turniejów gry pokera,
c)
dopłaty, o których mowa w art. 80 ustawy - odrębnie dla poszczególnych gier.
§  3. 
Dane, o których mowa w art. 79 ust. 2 ustawy, obejmują:
1)
dane identyfikacyjne podmiotu:
a)
nazwisko, pierwsze imię oraz datę urodzenia - w przypadku podmiotu będącego osobą fizyczną,
b)
nazwę i numer identyfikacyjny REGON - w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną,
c)
numer identyfikacji podatkowej NIP podmiotu;
2)
ogólne informacje finansowe, w tym:
a)
przychody podmiotu ogółem oraz przychody z gier hazardowych,
b)
koszty ogółem oraz wygrane uczestników gier hazardowych i podatek od gier,
c)
wynik finansowy brutto i netto podmiotu,
d)
podatek dochodowy,
e)
podstawę opodatkowania podatkiem od gier;
3)
informacje dodatkowe, w tym:
a)
średni stan zatrudnienia w podmiocie, liczony jako średnia arytmetyczna stanów zatrudnienia na koniec każdego miesiąca okresu sprawozdawczego,
b)
średnią arytmetyczną eksploatowanych urządzeń losujących,
c)
liczbę stron internetowych, na których urządzane są gry hazardowe, oraz liczbę gier urządzanych na tych stronach,
d)
liczbę kolektur gier liczbowych prowadzonych przez podmiot oraz prowadzonych na podstawie umowy agencyjnej,
e)
liczbę punktów przyjmowania zakładów wzajemnych prowadzonych przez podmiot oraz prowadzonych na podstawie umowy agencyjnej,
f)
liczbę poszczególnych gier hazardowych urządzanych przez podmiot;
4)
szczegółowe dane finansowe w podziale na rodzaje gier, w tym przychód, kwotę wygranych, podstawę opodatkowania oraz podatek od gier.
§  4. 
1. 
Dane, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4 oraz w § 3, przekazuje się na formularzu Informacja dotycząca funkcjonowania podmiotu urządzającego i prowadzącego działalność w zakresie gier hazardowych (IGH-1), którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Dane, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2 lit. a, b, e i f i pkt 3 lit. a i b, w przypadku prowadzenia przez podmiot więcej niż jednego ośrodka gier, przekazuje się dodatkowo w podziale dla każdego ośrodka gier z podaniem jego nazwy i adresu, na formularzu Informacja dotycząca funkcjonowania ośrodka gier (IGH/1A), którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Formularze, o których mowa w ust. 1 i 2, przekazuje się w postaci papierowej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
4. 
Informacje, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, 2, 3 i 5, przekazuje się w formie pisemnej.
§  5. 
Wzory formularzy, o których mowa § 4 ust. 1 i 2, stosuje się dla danych przekazywanych począwszy od II kwartału 2017 r.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2017 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

IGH-1 INFORMACJA DOTYCZĄCA FUNKCJONOWANIA PODMIOTU URZĄDZAJĄCEGO I PROWADZĄCEGO DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE GIER HAZARDOWYCH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

IGH/1A INFORMACJA DOTYCZĄCA FUNKCJONOWANIA OŚRODKA GIER

wzór
1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie przekazywania informacji dotyczących funkcjonowania podmiotów urządzających i prowadzących działalność w zakresie gier hazardowych (Dz. U. poz. 795), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 88).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024