USA-Polska. Porozumienie wykonawcze między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie Podkomitetu do spraw Pracy w ramach Wspólnej Komisji oraz procedur rozstrzygania sporów i skarg pracowniczych. Warszawa.2015.04.27.

POROZUMIENIE WYKONAWCZE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie Podkomitetu do spraw Pracy w ramach Wspólnej Komisji oraz procedur rozstrzygania sporów i skarg pracowniczych,
podpisane w Warszawie dnia 27 kwietnia 2015 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Dnia 27 kwietnia 2015 r. w Warszawie zostało podpisane Porozumienie wykonawcze między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie Podkomitetu do spraw Pracy w ramach Wspólnej Komisji oraz procedur rozstrzygania sporów i skarg pracowniczych, w następującym brzmieniu:

POROZUMIENIE WYKONAWCZE MIĘDZY

RZĄDEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

A RZĄDEM STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI

DO UMOWY MIĘDZY RZĄDEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

A RZĄDEM STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI

O STATUSIE SIŁ ZBROJNYCH STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI

NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W SPRAWIE

PODKOMITETU DO SPRAW PRACY W RAMACH WSPÓLNEJ KOMISJI

ORAZ PROCEDUR ROZSTRZYGANIA SPORÓW I SKARG PRACOWNICZYCH

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej (zwany dalej "Rzeczpospolitą Polską") i Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki (zwany dalej "Stanami Zjednoczonymi") (łącznie zwane dalej "Stronami"), działając na podstawie artykułu 35 ustęp 1 oraz w celu wdrożenia artykułu 34 ustępy 3 i 10 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Warszawie w dniu 11 grudnia 2009 r. (zwanej dalej "Umową");

przypominając, że ustanowiono Podkomitet do spraw Pracy w ramach Wspólnej Komisji;

uzgadniają, co następuje:

ARTYKUŁ  1

Zakres Porozumienia

Niniejsze Porozumienie wykonawcze (zwane dalej "Porozumieniem") określa szczególne procedury rozstrzygania sporów i skarg pracowniczych poprzez interwencję Podkomitetu do spraw Pracy i Wspólnej Komisji na podstawie artykułu 34 ustęp 10 Umowy.

ARTYKUŁ  2

Podkomitet do spraw Pracy

1.
Podkomitet do spraw Pracy może dyskutować sprawy związane z zatrudnieniem, w tym relacjami w stosunkach pracy, oraz bierze udział w rozstrzyganiu sporów i skarg pracowniczych poprzez interwencję na zasadach określonych w niniejszym Porozumieniu.
2.
Każdy Współprzewodniczący Wspólnej Komisji wyznacza Współprzewodniczącego Podkomitetu do spraw Pracy. Każdy Współprzewodniczący Podkomitetu do spraw Pracy może wyznaczać dodatkowe osoby do uczestniczenia w pracach Podkomitetu do spraw Pracy.
3.
Każdy Współprzewodniczący Podkomitetu do spraw Pracy może wyznaczyć zastępcę do działania w jego imieniu.
4.
W terminie 30 dni kalendarzowych od dnia wejścia w życie niniejszego Porozumienia Strony, za pośrednictwem Wspólnej Komisji, przekazują sobie nawzajem dane kontaktowe Współprzewodniczących Podkomitetu do spraw Pracy i ich zastępców. Dane kontaktowe powinny składać się przynajmniej z adresu do korespondencji, numeru telefonu i adresu poczty elektronicznej.
5.
Strony informują się nawzajem na piśmie o wszelkich zmianach Współprzewodniczących Podkomitetu do spraw Pracy i ich zastępców. Powyższe zmiany nie wymagają zmiany treści niniejszego Porozumienia.
6.
Każda ze Stron ponosi koszty swojego uczestnictwa w Podkomitecie do spraw Pracy.
7.
Podkomitet do spraw Pracy spotyka się raz do roku lub jak zostanie wspólnie uzgodnione. Podkomitet do spraw Pracy może odbywać posiedzenia osobiście lub obradować w inny wspólnie uzgodniony sposób.
8.
W celu udokumentowania posiedzeń Podkomitetu do spraw Pracy sporządza się protokoły, które są akceptowane przez obu Współprzewodniczących i przekazywane Współprzewodniczącym Wspólnej Komisji.
9.
Zalecenia Podkomitetu do spraw Pracy są sporządzane za zgodą obu Współprzewodniczących.
ARTYKUŁ  3

Procedury rozstrzygania sporów i skarg pracowniczych

1.
Zgodnie z artykułem 34 ustęp 10 Umowy szczególne procedury rozstrzygania sporów i skarg pracowniczych poprzez interwencję Podkomitetu do spraw Pracy i Wspólnej Komisji są następujące:
a)
Właściwość Podkomitetu do spraw Pracy jest ograniczona do zajmowania się sporami i skargami pracowniczymi dotyczącymi zatrudnienia, w tym relacjami w stosunkach pracy związanymi z całością lokalnego personelu cywilnego.
b)
Procedury przeprowadzane przez pracodawcę przed interwencją Podkomitetu do spraw Pracy nie trwają dłużej niż 45 dni kalendarzowych od dnia otrzymania skargi przez pracodawcę.
c)
W przypadku gdy sprawy nie da się rozstrzygnąć w ramach procedur, o których mowa w literze b), do Podkomitetu do spraw Pracy, za pośrednictwem pracodawcy, można złożyć wniosek zawierający informacje identyfikujące wnioskodawców oraz informacje o istocie sporu (zwany dalej "wnioskiem") wraz z prośbą do Podkomitetu do spraw Pracy o rozstrzygnięcie sporu poprzez interwencję. Wniosek musi zawierać oświadczenie pracodawcy, że sporu nie udało się rozwiązać zgodnie z procedurami, o których mowa w literze b). Pracodawca przedkłada wniosek Podkomitetowi do spraw Pracy nie później niż w terminie 15 dni kalendarzowych od dnia jego otrzymania.
d)
Wniosek należy opatrzyć datą i podpisem przedstawiciela:
i.
związku zawodowego lub,
ii.
w przypadku braku związku zawodowego, grupy reprezentującej pracowników, składającej się z co najmniej 5% pracowników, w przypadku gdy liczba pracowników nie przekracza 500 osób lub jest równa tej liczbie, lub 10%, w przypadku gdy liczba pracowników przekracza 500 osób.

W każdym przypadku wniosek musi identyfikować przedstawicieli grupy pracowników, którzy zamierzają działać w imieniu grupy przed Podkomitetem do spraw Pracy.

e)
Podkomitet do spraw Pracy ustala następnie, czy zostały spełnione wszystkie wymogi formalne dotyczące wniosku, opisane w literach a), c) i d). Jeżeli nie spełniono wszystkich wymogów formalnych, Podkomitet do spraw Pracy może odrzucić wniosek na piśmie wraz z podaniem zwięzłego wyjaśnienia przyczyn odrzucenia wniosku.
f)
W przypadku gdy powyższe wymogi zostaną spełnione, Podkomitet do spraw Pracy rozpatruje wniosek i przekazuje jego kopię Wspólnej Komisji.
i.
Podkomitet do spraw Pracy może, na wniosek co najmniej jednego ze Współprzewodniczących, zwrócić się, w razie potrzeby, do pracodawcy lub przedstawiciela grupy pracowników o wyjaśnienia.
ii.
Rozpatrzenie wniosku może zakończyć się, gdy jest to właściwe, niewiążącym wspólnym zaleceniem dla pracodawcy.
g)
Podkomitet do spraw Pracy rozpatruje wniosek w terminie 60 dni kalendarzowych od dnia jego otrzymania. W przypadku nierozpatrzenia przez Podkomitet do spraw Pracy wniosku w terminie 60 dni kalendarzowych, wyjaśnienia zostaną przekazane do Współprzewodniczących Wspólnej Komisji w terminie 30 dni kalendarzowych.
h)
Jeżeli Wspólna Komisja nie postanowi inaczej, interwencja kończy się:
i.
rozpatrzeniem wniosku przez Podkomitet do spraw Pracy i przekazaniem do Współprzewodniczących Wspólnej Komisji protokołu zawierającego zapis działań i ewentualnych zaleceń Podkomitetu do spraw Pracy, lub
ii.
z upływem 90 dni kalendarzowych od dnia otrzymania wniosku przez Podkomitet do spraw Pracy.
2.
Pracodawca nie może wyciągać żadnych negatywnych konsekwencji wobec jakiegokolwiek pracownika w związku z wniesieniem wniosku.
ARTYKUŁ  4

Postępowanie konsultacyjne w przypadku indywidualnych spraw pracowniczych

1.
Indywidualne skargi pracownicze lub zażalenia dotyczące działań administracyjnych lub dyscyplinarnych, w tym dotyczące rozwiązywania umów o pracę, nie są rozpatrywane w ramach procedury opisanej w artykule 3 niniejszego Porozumienia. Takie skargi lub zażalenia są rozpatrywane i rozstrzygane na najniższym właściwym poziomie w ramach postępowania konsultacyjnego pomiędzy pracownikiem a pracodawcą w sposób, o którym mowa w artykule 34 ustęp 10 Umowy. Postępowanie konsultacyjne uznaje się za zakończone i wyczerpane po upływie 45 dni kalendarzowych od dnia otrzymania przez pracodawcę skargi lub zażalenia.
2.
Pracodawca powinien poinformować pracownika o postępowaniu konsultacyjnym w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia zawarcia z pracownikiem umowy o pracę.
ARTYKUŁ  5

Postanowienia końcowe

1.
Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie zgodnie z prawem wewnętrznym każdej ze Stron w dniu otrzymania późniejszej z notyfikacji na piśmie, w których Strony informują się nawzajem o wypełnieniu wszystkich wewnętrznych procedur niezbędnych do wejścia w życie niniejszego Porozumienia.
2.
Niniejsze Porozumienie wygasa z dniem wygaśnięcia Umowy. Każda ze Stron może wypowiedzieć niniejsze Porozumienie w drodze notyfikacji na piśmie. W takim przypadku Porozumienie traci moc po upływie 1 roku od dnia otrzymania notyfikacji o wypowiedzeniu.
3.
Niniejsze Porozumienie może być zmieniane w każdym czasie za pisemną zgodą obu Stron. W takim przypadku stosuje się postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu.

Na dowód czego niżej podpisani, należycie umocowani przez swoje Rządy, złożyli podpisy pod niniejszym Porozumieniem.

Sporządzono w Warszawie, dnia 27 kwietnia 2015 r. w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, w języku polskim i w języku angielskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

Po zaznajomieniu się z powyższym porozumieniem, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
zostało ono uznane za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych,
-
jest przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone,
-
będzie niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 16 listopada 2015 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.346

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: USA-Polska. Porozumienie wykonawcze między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie Podkomitetu do spraw Pracy w ramach Wspólnej Komisji oraz procedur rozstrzygania sporów i skarg pracowniczych. Warszawa.2015.04.27.
Data aktu: 27/04/2015
Data ogłoszenia: 14/03/2016
Data wejścia w życie: 08/02/2016