Przeprowadzanie kontroli przez przedsiębiorstwa energetyczne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ENERGII 1
z dnia 15 grudnia 2016 r.
w sprawie przeprowadzania kontroli przez przedsiębiorstwa energetyczne

Na podstawie art. 6 ust. 8 i 9 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy sposób przeprowadzania przez przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie przesyłania lub dystrybucji paliw lub energii kontroli legalności pobierania paliw lub energii, kontroli układów pomiarowo-rozliczeniowych, dotrzymywania zawartych umów oraz prawidłowości rozliczeń, zwanej dalej "kontrolą", w tym:
a)
przedmiot kontroli,
b)
tryb przeprowadzania kontroli,
c)
szczegółowe uprawnienia kontrolujących;
2)
wzory protokołów kontroli i upoważnień do kontroli;
3)
wzór legitymacji służbowej.
§  2. 
Przedmiotem kontroli jest:
1)
sprawdzenie prawidłowości eksploatacji i działania układów pomiarowo-rozliczeniowych oraz rozliczeń w zakresie paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła, a w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości - wyjaśnienie przyczyn ich powstania;
2)
ustalenie, czy miało miejsce pobieranie paliw lub energii bez zawarcia umowy albo z częściowym lub całkowitym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego;
3)
sprawdzenie dotrzymywania warunków zawartej umowy, w szczególności zgodności sposobu wykorzystywania paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła z warunkami określonymi w umowie.
§  3. 
Przedsiębiorstwo energetyczne przeprowadza kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek podmiotu posiadającego zawartą z tym przedsiębiorstwem energetycznym umowę w zakresie dostarczania lub poboru paliw lub energii. Kontrolę na wniosek tego podmiotu przedsiębiorstwo energetyczne przeprowadza w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
§  4. 
1. 
Kontrolę przeprowadzają osoby upoważnione przez przedsiębiorstwo energetyczne, zwane dalej "kontrolującymi", w zespole liczącym co najmniej dwie osoby, na podstawie imiennego upoważnienia i legitymacji służbowej, wydanych przez to przedsiębiorstwo energetyczne.
2. 
Wzór upoważnienia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Wzór legitymacji służbowej, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Przedsiębiorstwo energetyczne ewidencjonuje przeprowadzone kontrole, w tym protokoły kontroli oraz wydane upoważnienia i legitymacje.
§  5. 
Przedsiębiorstwo energetyczne, zlecając kontrolującym przeprowadzenie kontroli, ustala:
1)
miejsce kontroli, ze wskazaniem nazwy lub imienia i nazwiska kontrolowanego lub miejsce kontroli, w przypadku gdy przedmiotem kontroli jest ustalenie, czy miało miejsce pobieranie paliw lub energii bez zawarcia umowy;
2)
termin przeprowadzenia kontroli;
3)
osoby upoważnione do przeprowadzania kontroli;
4)
przedmiot i zakres kontroli.
§  6. 
1. 
Kontrolę przeprowadza się w dniach i godzinach pracy, obowiązujących u kontrolowanego lub w innym czasie uzgodnionym z kontrolowanym, w sposób niepowodujący nadmiernych i nieuzasadnionych zakłóceń pracy.
2. 
Kontrolę w lokalu mieszkalnym przeprowadza się w godzinach od 600 do 2200, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
§  7. 
W ramach kontroli kontrolujący mają prawo:
1)
dostępu do urządzeń technicznych i instalacji służącej do poboru lub wprowadzania paliw gazowych, energii elektrycznej lub cieplnej;
2)
żądania niezbędnych wyjaśnień ustnie lub w formie pisemnej w postaci papierowej;
3)
wykonywania dokumentacji fotograficznej lub audiowizualnej;
4)
wglądu do dokumentów i materiałów mających związek z przeprowadzaną kontrolą, w tym sporządzania ich kopii;
5)
przeprowadzania oględzin i prób układów pomiarowo-rozliczeniowych i instalacji służących do poboru lub wprowadzania paliw gazowych, energii elektrycznej lub cieplnej;
6)
przeprowadzania niezbędnych przeglądów urządzeń, będących własnością przedsiębiorstwa energetycznego, wykonywania prac związanych z ich eksploatacją lub naprawą oraz badań i pomiarów.
§  8. 
Kontrola obejmuje w szczególności:
1)
oględziny układów pomiarowo-rozliczeniowych i ich zabezpieczeń przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub zmianą wskazań oraz oględziny instalacji służących do poboru lub wprowadzania paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła;
2)
sprawdzenie prawidłowości wskazań poszczególnych układów pomiarowo-rozliczeniowych;
3)
sprawdzenie właściwości metrologicznych układów pomiarowo-rozliczeniowych;
4)
ocenę poprawności działania elementów układów pomiarowo-rozliczeniowych;
5)
dokonanie badań i pomiarów w zakresie przedmiotu kontroli;
6)
przeprowadzanie niezbędnych prac związanych z eksploatacją lub naprawą układów pomiarowo-rozliczeniowych należących do przedsiębiorstwa energetycznego;
7)
zebranie i zabezpieczenie materiałów dotyczących naruszenia przez podmiot posiadający zawartą z przedsiębiorstwem energetycznym umowę w zakresie dostarczania lub poboru paliw lub energii warunków tej umowy, w szczególności warunków eksploatacji układów pomiarowo-rozliczeniowych, oraz prawidłowości ich połączeń z instalacją i urządzeniami odbiorczymi.
§  9. 
Kontrolujący dokonują ustaleń stanu faktycznego na podstawie wyników oględzin, zabezpieczonych urządzeń, zabezpieczonych instalacji lub ich części, materiałów, o których mowa w § 8, zgromadzonej dokumentacji, w tym fotograficznej lub audiowizualnej oraz pisemnych lub ustnych wyjaśnień.
§  10. 
Kontrolujący informują kontrolowanego bądź osobę przez niego upoważnioną o ustaleniach wskazujących na ujawnione nieprawidłowości w zakresie przeprowadzonej kontroli, w szczególności w zakresie eksploatacji układów pomiarowo-rozliczeniowych i prowadzonych rozliczeniach.
§  11. 
1. 
Z przeprowadzonej kontroli kontrolujący sporządzają protokół, w którym zamieszczają ustalenia dokonane w trakcie kontroli.
2. 
Protokół kontroli, o którym mowa w ust. 1, sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje kontrolowany bądź osoba przez niego upoważniona.
3. 
Wzór protokołu kontroli, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  12. 
1. 
Protokół kontroli podpisują kontrolujący i kontrolowany lub osoba przez niego upoważniona. O odmowie podpisania protokołu kontroli kontrolujący czynią wzmiankę w protokole.
2. 
Kontrolowanemu albo osobie przez niego upoważnionej przysługuje prawo zgłoszenia umotywowanych zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole.
3. 
Zastrzeżenia zgłasza się w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania protokołu kontroli.
4. 
W razie zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 2, kontrolujący jest obowiązany niezwłocznie dokonać ich analizy i, w miarę potrzeby, podjąć dodatkowe czynności kontrolne, a w razie:
1)
stwierdzenia zasadności zastrzeżeń - odpowiednio zmienia lub uzupełnia odpowiednią część protokołu kontroli;
2)
nieuwzględnienia zastrzeżeń - przedstawia kontrolowanemu lub osobie przez niego upoważnionej pisemne uzasadnienie swojego stanowiska.
5. 
Niezgłoszenie w terminie, o którym mowa w ust. 3, przez kontrolowanego zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole uznaje się za akceptację protokołu kontroli.
6. 
O zgłoszeniu przez kontrolowanego zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole oraz stanowisku przedsiębiorstwa energetycznego wobec tych zastrzeżeń kontrolujący dokonuje wzmianki w protokole.
7. 
Przedsiębiorstwo energetyczne, w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 2, informuje w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, kontrolowanego albo osobę przez niego upoważnioną o zajętym stanowisku wobec tych zastrzeżeń oraz załącza uzupełniony protokół kontroli.
§  13. 
W przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli nieprawidłowości w zakresie, o którym mowa w § 2, przedsiębiorstwo energetyczne, w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli, zawiadamia w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, kontrolowanego lub osobę przez niego upoważnioną o terminie i sposobie usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
§  14. 
Do kontroli wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR UPOWAŻNIENIA DO PRZEPROWADZENIA KONTROLI

Upoważnienie nr...

..........................................................

(dane przedsiębiorstwa energetycznego)

...........................................

(data wystawienia)

Od dnia ...................................... do dnia: ........................................

(termin kontroli)

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U.

z 2012 r. poz. 1059, z późn. zm.) upoważnia się:

.....................................................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................................

(imiona i nazwiska kontrolujących, numer legitymacji służbowej)

do przeprowadzenia kontroli .................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................................

(oznaczenie kontrolowanego lub miejsca kontroli)

Przedmiotem i zakresem kontroli jest ..................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................................

(oznaczenie przedmiotu i zakresu kontroli)

Upoważnienie jest ważne za okazaniem legitymacji służbowej.

.....................................................................................................................................................................................

(podpis, stanowisko służbowe i numer telefonu służbowego osoby wystawiającej upoważnienie)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ KONTROLUJĄCEGO

wzór

Legitymacja ma kolor jasnozielony i jest dwustronnie foliowana.

Format legitymacji 53,98 x 85,60 mm

Strona przednia legitymacji zawiera:

- wizerunek logo przedsiębiorstwa energetycznego na tle białym,

- poniżej wstęgę koloru żółto-czarnego,

- napisy koloru czarnego.

Strona odwrotna legitymacji zawiera:

- napisy koloru czarnego,

- zdjęcie umieszczone w zaznaczonej ramce.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR PROTOKOŁU KONTROLI

Protokół kontroli nr ...

......................................................

(dane przedsiębiorstwa energetycznego)

Na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U.

z 2012 r. poz. 1059, z późn. zm.) w dniu ...................................................................................................

kontrolujący ...............................................................................................................................................

(oznaczenie przedsiębiorstwa energetycznego przeprowadzającego kontrolę, w tym adres e-mail)

....................................................................................................................................................................

(imiona i nazwiska kontrolujących oraz stanowiska służbowe)

na podstawie upoważnienia do kontroli nr .... z dnia .................................................................................

przeprowadzili kontrolę u ..........................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

(nazwa albo imię i nazwisko oraz adres kontrolowanego, adres e-mail, miejsce kontroli)

Oprócz kontrolujących przy wykonywaniu kontroli obecni byli:

....................................................................................................................................................................

(osoby obecne przy kontroli)

Przedmiotem i zakresem kontroli było: .....................................................................................................

(określenie przedmiotu i zakresu kontroli)

Kontrolę rozpoczęto w dniu ................., o godz. ....., a zakończono w dniu .............., o godz. ................

Kontrolujący dokonali następujących czynności kontrolnych:

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

W wyniku powyższych czynności kontrolujący dokonali następujących ustaleń:

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

W wyniku kontroli kontrolujący podjęli następujące czynności:

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

Pouczenie

Na podstawie art. 6 ust. 6 pkt 7 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne

kontrolowany ma prawo zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu w terminie 7 dni roboczych od

dnia otrzymania protokołu. Niezłożenie w terminie przez kontrolowanego zastrzeżeń co do

ustaleń zawartych w protokole uznaje się za akceptację protokołu kontroli.

Kontrolowany ........................ nie wnosi żadnych zastrzeżeń do protokołu / wniósł następujące

zastrzeżenia do protokołu1):

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

Załączniki do protokołu:

1. ...............................................................................................................................................................

2. ...............................................................................................................................................................

Na tym kontrolę zakończono.

................................................... ................................................................................................
(podpisy kontrolujących) (podpis kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej)

__________________________

1) Niepotrzebne skreślić.

1 Minister Energii kieruje działem administracji rządowej - energia, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz. U. poz. 2087).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 11 sierpnia 2000 r. w sprawie przeprowadzania kontroli przez przedsiębiorstwa energetyczne (Dz. U. poz. 866), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 984).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.2166

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzanie kontroli przez przedsiębiorstwa energetyczne.
Data aktu: 15/12/2016
Data ogłoszenia: 27/12/2016
Data wejścia w życie: 01/01/2017