Zawieszanie wypłaty środków gwarantowanych deponentom w przypadku, gdy środki zdeponowane na rachunku zostały zablokowane na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 6 października 2016 r.
w sprawie zawieszania wypłaty środków gwarantowanych deponentom w przypadku, gdy środki zdeponowane na rachunku zostały zablokowane na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Na podstawie art. 54 ust. 4 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. poz. 996) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb zawieszania wypłaty deponentom środków gwarantowanych, zwanych dalej "środkami", w przypadku gdy środki zdeponowane na rachunku zostały zablokowane na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2016 r. poz. 299 i 615);
2)
dane, jakie powinno zawierać zawiadomienie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, zwanego dalej "Funduszem", o prowadzonym postępowaniu karnym oraz zawiadomienie o jego zakończeniu;
3)
termin i sposób wysłania zawiadomienia;
4)
dane, jakie powinna zawierać informacja o zawieszeniu wypłaty środków wysłana deponentowi;
5)
termin i sposób wysłania informacji, o której mowa w pkt 4;
6)
dane, jakie powinien zawierać rejestr zawieszonych wypłat środków prowadzony przez Fundusz.
§  2.
1.
Podmiot objęty systemem gwarantowania, wobec którego nastąpiło spełnienie warunku gwarancji, a w przypadku ogłoszenia jego upadłości, syndyk masy upadłości tego podmiotu, po otrzymaniu:
1)
pisemnego żądania wstrzymania transakcji lub blokady rachunku deponenta, wydanego przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej,
2)
postanowienia o wstrzymaniu transakcji lub blokady rachunku deponenta, wydanego przez prokuratora lub sąd

- zawiadamia o tym Fundusz niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 1 dnia roboczego od otrzymania tego żądania lub postanowienia.

2.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w sposób umożliwiający potwierdzenie jego odbioru.
§  3.
1.
Zawiadomienie o prowadzonym postępowaniu karnym zawiera:
1)
wskazanie organu wydającego postanowienie, o którym mowa w § 2 ust. 1;
2)
dane pozwalające na identyfikację deponenta, miejsca jego zamieszkania lub siedziby;
3)
określenie kwoty i waluty środków deponenta, objętych blokadą lub wstrzymaniem transakcji, o których mowa w § 2 ust. 1, na dzień zawiadomienia Funduszu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zawiadomienia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1.
§  4.
Fundusz zawiesza wypłatę środków w dniu otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w § 2 ust. 1.
§  5.
1.
Fundusz wysyła deponentowi informację o zawieszeniu wypłaty środków niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 1 dnia roboczego od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w § 2 ust. 1.
2.
Wysłanie informacji, o której mowa w ust. 1, następuje w sposób umożliwiający potwierdzenie odbioru.
§  6.
Informacja, o której mowa w § 5 ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
podstawę prawną zawieszenia wypłaty środków;
2)
wskazanie organu występującego z żądaniem lub wydającego postanowienie, o których mowa w § 2 ust. 1;
3)
określenie kwoty i waluty środków, których dotyczy zawieszenie wypłaty;
4)
datę zawieszenia wypłaty środków.
§  7.
1.
Podmiot objęty systemem gwarantowania, wobec którego nastąpiło spełnienie warunku gwarancji, a w przypadku ogłoszenia jego upadłości, syndyk masy upadłości tego podmiotu, który uzyskał informację o ustaniu przesłanek wstrzymania transakcji lub blokady rachunku, o których mowa w § 2 ust. 1, zawiadamia o tym Fundusz niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 1 dnia roboczego od uzyskania tej informacji. Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w sposób umożliwiający potwierdzenie jego odbioru.
§  8.
Zawieszenie wypłaty środków, wynikające z zawiadomienia, o którym mowa w § 2 ust. 1, kończy się w dniu otrzymania przez Fundusz zawiadomienia, o którym mowa w § 7 ust. 1.
§  9.
Rejestr zawieszonych wypłat środków, prowadzony przez Fundusz, zawiera:
1)
dane pozwalające na identyfikację deponenta, miejsca jego zamieszkania lub siedziby;
2)
pozycję na liście deponentów i liście wypłat;
3)
datę zawiadomienia Funduszu o blokadzie rachunku lub wstrzymaniu transakcji, o których mowa w § 2 ust. 1;
4)
określenie kwoty i waluty środków, których wypłata została zawieszona;
5)
datę przekazania deponentowi informacji, o której mowa w § 5 ust. 1.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2
1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 13 stycznia 2011 r. w sprawie zawieszania wypłaty środków gwarantowanych w przypadku, gdy środki zdeponowane na rachunku zostały zablokowane na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. poz. 71) oraz rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 września 2013 r. w sprawie zawieszania wypłaty środków gwarantowanych deponentom spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w przypadku, gdy środki zdeponowane na rachunku zostały zablokowane na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. poz. 1180), które tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 386 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. poz. 996).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1694

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zawieszanie wypłaty środków gwarantowanych deponentom w przypadku, gdy środki zdeponowane na rachunku zostały zablokowane na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Data aktu: 06/10/2016
Data ogłoszenia: 14/10/2016
Data wejścia w życie: 15/10/2016