Oddawanie zajętych ruchomości do depozytu sądowego albo na przechowanie właściwym instytucjom.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 sierpnia 2016 r.
w sprawie oddawania zajętych ruchomości do depozytu sądowego albo na przechowanie właściwym instytucjom

Na podstawie art. 855 § 3 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa:
1)
instytucje właściwe do przechowywania zajętych ruchomości;
2)
szczegółowy sposób składania zajętych ruchomości do depozytu sądowego;
3)
szczegółowy sposób oddawania zajętych ruchomości na przechowanie właściwym instytucjom.
§  2. [Instytucja właściwa do przechowywania zajętych ruchomości będących zabytkami]
1.
Państwowa lub samorządowa instytucja kultury, a w szczególności muzeum, archiwum lub biblioteka, jest instytucją właściwą do przechowywania ruchomości stanowiącej zabytek.
2.
Do wydania opinii, czy ruchomość stanowi zabytek, oraz do wskazania właściwej państwowej albo samorządowej instytucji kultury, której ruchomość może być oddana na przechowanie, jest właściwy wojewódzki konserwator zabytków, a w przypadku materiałów bibliotecznych - dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie.
§  3. [Instytucja właściwa do przechowywania zajętej broni i amunicji]
Komenda Policji właściwa ze względu na miejsce, w którym zajęto broń lub amunicję, jest instytucją właściwą do ich przechowywania.
§  4. [Instytucja właściwa do przechowywania zajętych produktów leczniczych]
Instytucja posiadająca zezwolenie na obrót produktami leczniczymi jest instytucją właściwą do ich przechowywania.
§  5. [Instytucje właściwe do przechowywania innych zajętych nieruchomości]
Do przechowywania zajętych ruchomości niewymienionych w paragrafach poprzedzających jest właściwa instytucja publiczna lub niepubliczna, która posiada zezwolenie na przechowywanie ruchomości, o ile jest ono wymagane, oraz dysponuje odpowiednimi warunkami przechowania ruchomości i daje gwarancję prawidłowego wykonania czynności.
§  6. [Sposób składania zajętych ruchomości do depozytu sądowego lub oddawania ich na przechowanie właściwym instytucjom]
1.
Jeżeli jest to konieczne dla zabezpieczenia ruchomości, komornik składa ją do depozytu sądowego albo oddaje na przechowanie w odpowiednim opakowaniu, chyba że nie pozwalają na to właściwości ruchomości.
2.
Wraz z ruchomością składaną do depozytu sądowego albo oddawaną na przechowanie komornik przekazuje szczegółowy opis ruchomości.
3.
Złożenie ruchomości do depozytu sądowego albo oddanie na przechowanie właściwej instytucji wymaga pisemnego potwierdzenia, które komornik dołącza do akt sprawy.
§  7. [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 8 września 2016 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 marca 1968 r. w sprawie czynności komorników (Dz. U. poz. 52, z 1971 r. poz. 239, z 1994 r. poz. 577, z 1997 r. poz. 882, z 2004 r. poz. 1804 oraz z 2007 r. poz. 769), które na podstawie art. 23 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1311 i 1513 oraz z 2016 r. poz. 178, 394 i 615) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1326

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Oddawanie zajętych ruchomości do depozytu sądowego albo na przechowanie właściwym instytucjom.
Data aktu: 16/08/2016
Data ogłoszenia: 24/08/2016
Data wejścia w życie: 08/09/2016