Przeniesienie praw i obowiązków osoby korzystającej z procedury końcowego przeznaczenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 18 sierpnia 2016 r.
w sprawie przeniesienia praw i obowiązków osoby korzystającej z procedury końcowego przeznaczenia

Na podstawie art. 13a ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. z 2015 r. poz. 858, 1649, 1844 i 1893 oraz z 2016 r. poz. 65 i 1228) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb postępowania dla procedury końcowego przeznaczenia w przypadku przeniesienia praw i obowiązków osoby korzystającej z procedury końcowego przeznaczenia, jeżeli następuje ono na terytorium kraju;
2)
wzór dokumentu stosowanego w przypadku przeniesienia praw i obowiązków osoby korzystającej z procedury końcowego przeznaczenia, jeżeli to przeniesienie następuje na terytorium kraju.
§  2. 
1. 
Posiadacz pozwolenia na stosowanie procedury końcowego przeznaczenia będący nadawcą towarów, zwany dalej "nadawcą", przenosząc prawa i obowiązki osoby korzystającej z procedury końcowego przeznaczenia, wystawia Dokument Przekazania Towaru, wypełniając sekcję A tego dokumentu, i wysyła go z towarami do posiadacza pozwolenia na stosowanie procedury końcowego przeznaczenia będącego odbiorcą towarów, zwanego dalej "odbiorcą".
2. 
Odbiorca niezwłocznie po odebraniu towarów wypełnia sekcję B Dokumentu Przekazania Towaru i odsyła ten dokument nadawcy. Odbiorca sporządza kopię Dokumentu Przekazania Towaru, którą pozostawia w dokumentacji.
3. 
Wzór Dokumentu Przekazania Towaru stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
W przypadku wystąpienia rozbieżności między towarami przekazanymi a odebranymi odbiorca wyjaśnia przyczyny rozbieżności z nadawcą i koryguje Dokument Przekazania Towaru.
2. 
W przypadku niewyjaśnienia z nadawcą przyczyn wystąpienia rozbieżności między towarami przekazanymi a odebranymi odbiorca sporządza protokół rozbieżności.
3. 
Odbiorca informuje właściwy kontrolny urząd celny o odebraniu towarów w sposób określony w pozwoleniu.
4. 
W przypadku sporządzenia protokołu rozbieżności protokół jest przekazywany wraz z informacją, o której mowa w ust. 3.
§  4. 
W przypadku gdy kontrolny urząd celny jest właściwy miejscowo dla nadawcy i odbiorcy, przeniesienie praw i obowiązków osoby korzystającej z procedury końcowego przeznaczenia może odbywać się bez Dokumentu Przekazania Towaru, po poinformowaniu organu celnego.
§  5. 
Do wysyłki towarów rozpoczętej i niezakończonej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 20 sierpnia 2016 r. 2

ZAŁĄCZNIK

WZÓR DOKUMENTU PRZEKAZANIA TOWARU

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie postępowania w trakcie dokonywania przemieszczania towarów na terytorium kraju w ramach uprzywilejowanego traktowania taryfowego towarów ze względu na ich końcowe przeznaczenie (Dz. U. poz. 254), które traci moc z dniem 20 sierpnia 2016 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo celne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1228).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024