Dotacja przedmiotowa do krajowych kolejowych przewozów pasażerskich

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 września 2010 r.
w sprawie dotacji przedmiotowej do krajowych kolejowych przewozów pasażerskich

Na podstawie art. 130 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa stawkę dotacji przedmiotowej do krajowych przewozów pasażerskich, wyrównującej przewoźnikom kolejowym oraz operatorom publicznego kolejowego transportu zbiorowego utracone przychody z tytułu honorowania ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów, zwanej dalej "dotacją", szczegółowy sposób i tryb udzielania i rozliczania dotacji, w tym formę składania wniosków, informowania o ich przyjęciu lub odrzuceniu, warunki przekazywania i rozliczania dotacji oraz termin zwrotu dotacji.
§  2. 
Dotowaniem są objęte przejazdy osób uprawnionych do ulgowych przejazdów na podstawie przepisów ustawy, z wyłączeniem ulg przysługujących przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej.
§  3. 
1. 
Podstawę obliczenia należnej dotacji stanowi wartość utraconych wpływów taryfowych z tytułu stosowania ulg przejazdowych, przy zrealizowanej, udokumentowanej i zewidencjonowanej sprzedaży biletów:
1)
jednorazowych z ulgą 33%, 37%, 49%, 51%, 78%, 93%, 95% i 100%,
2)
miesięcznych imiennych z ulgą 33%, 37%, 49%, 51%, 78%, 93%

- skorygowanej o zwroty biletów niewykorzystanych i anulowanych.

2. 
Z podstawy obliczenia należnej dotacji wyłącza się wartość pobranych przez przewoźnika kolejowego lub operatora publicznego kolejowego transportu zbiorowego:
1)
dopłat za zmianę przez podróżnego klasy wagonu lub kategorii pociągu, wydanych w przypadku braku uprawnień do ulgi ustawowej;
2)
jednorazowych dopłat do pociągów objętych dopłatą;
3)
innych należności związanych z wykonaniem usług przewozu osób, inkasowanych przez konduktorów w pociągach.
§  4. 
Ustala się stawkę dotacji w wysokości 100% podstawy obliczenia należnej dotacji.
§  5. 
Ogólna kwota dotacji, stanowiąca iloczyn stawki dotacji określonej w § 4 oraz łącznej wartości utraconych wpływów taryfowych przy sprzedaży ulgowych biletów jednorazowych i miesięcznych imiennych, o której mowa w § 3, nie może przekroczyć kwoty określonej w ustawie budżetowej w danym roku.
§  6. 
Przewoźnik kolejowy i operator publicznego kolejowego transportu zbiorowego sporządzają rozliczenie dotacji na formularzu, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
W przypadku zaniechania w ciągu roku działalności objętej dotowaniem przewoźnik kolejowy i operator publicznego kolejowego transportu zbiorowego powiadamiają właściwy urząd skarbowy i ministra właściwego do spraw transportu oraz dokonują ostatecznego rozliczenia dotacji, w tym pobranej raty dotacji, przy rozliczeniu dotacji za ostatni miesiąc, w którym dotacja przysługiwała.
2. 
Właściwym urzędem skarbowym jest urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce wykonywania przewozów, które są podstawą rozliczeń z tytułu dotacji przedmiotowej, a jeżeli przewozy te są wykonywane na terenie właściwości dwóch lub więcej urzędów skarbowych - urząd skarbowy właściwy ze względu na siedzibę albo miejsce zamieszkania przewoźnika kolejowego lub operatora publicznego kolejowego transportu zbiorowego.
§  8. 
W sprawach dotyczących szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji, w tym formy składania wniosków, informowania o ich przyjęciu lub odrzuceniu, warunków przekazywania i rozliczania dotacji oraz terminu zwrotu dotacji stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 września 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 960).
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. 1

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

ROZLICZENIE DOTACJI PRZEDMIOTOWEJ

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 6 lutego 2007 r. w sprawie dotacji przedmiotowej do krajowych przewozów pasażerskich (Dz.U.2007.27.179).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024