Powołanie Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 grudnia 2008 r.
w sprawie powołania Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy

Na podstawie art. 228 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.  1
 Powołuje się Międzyresortową Komisję do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, zwaną dalej "Komisją", w składzie:
1) 2
 przewodniczący - Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego;
2) 3
 zastępcy przewodniczącego - po jednym przedstawicielu:
a)
Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi,
b)
Głównego Inspektora Sanitarnego;
3) 4
 sekretarz - pracownik Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego, wyznaczony przez dyrektora tego Instytutu;
4) 5
 pozostali członkowie:
a)
dwóch przedstawicieli wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw pracy,
b)
po jednym przedstawicielu, wyznaczonym przez:
dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego,
dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa,
dyrektora Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego,
dyrektora Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi,
dyrektora Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie,
dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny,
Głównego Inspektora Pracy,
Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego,
ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,
ministra właściwego do spraw energii,
ministra właściwego do spraw gospodarki,
ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej lub żeglugi śródlądowej,
ministra właściwego do spraw informatyzacji,
ministra właściwego do spraw rozwoju wsi,
ministra właściwego do spraw środowiska,
ministra właściwego do spraw transportu,
ministra właściwego do spraw zdrowia,
reprezentatywne organizacje pracodawców, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2232), zwanej dalej "ustawą",
reprezentatywne organizacje związkowe, w rozumieniu przepisów ustawy,
prezesa zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego,
prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego,
prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
§  1a.  6
 Podmioty, o których mowa w § 1, informują Przewodniczącego Komisji, w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego, na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 700, 730, 848 i 1590), o zmianie swoich przedstawicieli w składzie Komisji, wskazując ich imiona i nazwiska, dane kontaktowe oraz kwalifikacje w obszarze działalności Komisji, niezwłocznie po dokonaniu tej zmiany.
§  2. 
Komisja jest uprawniona do:
1)
rozpatrywania i opiniowania propozycji dotyczących wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy;
2)
opracowywania i wydawania, w miarę potrzeb, ekspertyz dotyczących wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy;
3)
przedstawiania ministrowi właściwemu do spraw pracy wniosków dotyczących propozycji zmian wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
§  3. 
1. 
Komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów przy udziale co najmniej połowy liczby członków Komisji.
2. 
W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  4. 
Przewodniczący Komisji:
1)
zwołuje posiedzenia Komisji oraz inicjuje i koordynuje jej pracę;
2)
może zapraszać do udziału w pracach i posiedzeniach Komisji także rzeczoznawców spoza Komisji oraz powoływać, w razie potrzeby, ekspertów w celu opracowywania materiałów stanowiących podstawę do ustalania wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy;
3)
może zlecać opracowywanie poszczególnych tematów, wynikających z zadań Komisji, członkom lub rzeczoznawcom spoza Komisji.
§  5. 
Komisja składa ministrowi właściwemu do spraw pracy roczne sprawozdanie ze swojej działalności do końca pierwszego kwartału następnego roku.
§  6. 
1. 
Prace związane z realizacją zadań Komisji, w tym z obsługą administracyjno-biurową, wykonuje Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy.
2. 
Wydatki związane z posiedzeniami Komisji, a także wydatki związane z opracowywaniem przez Komisję dokumentacji i ekspertyz, są pokrywane ze środków budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw pracy.
§  7. 
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 października 2003 r. w sprawie powołania Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy (Dz. U. Nr 178, poz. 1740 oraz z 2006 r. Nr 182, poz. 1339).
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 4 września 2017 r. (Dz.U.2017.1731) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 2017 r.
2 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2201) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 listopada 2019 r.
3 § 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2201) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 listopada 2019 r.
4 § 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2201) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 listopada 2019 r.
5 § 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2201) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 listopada 2019 r.
6 § 1a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2201) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 listopada 2019 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024