Warunki i tryb zatrudniania pracowników w jednostkach wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 września 2015 r.
w sprawie warunków i trybu zatrudniania pracowników w jednostkach wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa

Na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 1510) zarządza się, co następuje:
§  1.
W jednostce wojskowej wykonującej zadania poza granicami państwa, zwanej dalej "jednostką wojskową", można zatrudnić pracownika, który posiada kwalifikacje wymagane na stanowisku pracy wynikające z etatu tej jednostki wojskowej.
§  2.
Nabór kandydatów do pracy w jednostce wojskowej organizuje Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
§  3.
1.
Ogłoszenie o naborze do pracy na stanowisko w jednostce wojskowej jest publikowane na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Obrony Narodowej oraz na stronie internetowej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Ogłoszenie może być publikowane również w inny zwyczajowo przyjęty sposób, w szczególności w prasie.
2.
Ogłoszenie o naborze zawiera:
1)
nazwę jednostki wojskowej oraz miejsce świadczenia pracy;
2)
określenie stanowiska pracy;
3)
wymagane kwalifikacje związane ze stanowiskiem pracy, zgodne z opisem danego stanowiska pracy;
4)
zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy;
5)
przewidywany okres zatrudnienia;
6)
wskazanie wymaganych dokumentów;
7)
termin i miejsce składania dokumentów.
3.
Możliwe jest odstąpienie od publikowania ogłoszenia o naborze na stanowiska kluczowe dla funkcjonowania jednostki wojskowej, wynikające ze specyfiki związanej z wykonywaniem pracy w tej jednostce i mające związek z zapewnieniem bezpieczeństwa jednostki wojskowej oraz z ochroną życia i zdrowia ludzkiego.
§  4.
1.
Oceny spełnienia wymogów formalnych na stanowisko pracy w jednostce wojskowej dokonuje na podstawie przedłożonych dokumentów komisja powoływana przez Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
2.
Osoby spełniające wymagania formalne są zapraszane na rozmowę kwalifikacyjną prowadzoną przez komisję, o której mowa w ust. 1. Komisja dokonuje oceny spełnienia przez kandydatów na poszczególne stanowiska pracy wymagań kwalifikacyjnych określonych w ogłoszeniu o naborze.
3.
Do udziału w pracach komisji, w której skład wchodzi przedstawiciel Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, są zapraszani przedstawiciele Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.
4.
Do udziału w pracach komisji mogą być zapraszani przedstawiciele komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej lub jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, których zakres zadań jest związany z kwalifikacjami wymaganymi na stanowisku pracy, na które jest prowadzony nabór.
§  5.
Kandydata na stanowisko, w stosunku do którego Służba Kontrwywiadu Wojskowego lub Służba Wywiadu Wojskowego nie przedstawiła negatywnej opinii, można zatrudnić w jednostce wojskowej po uprzednim:
1)
wyrażeniu pisemnej zgody na świadczenie pracy poza granicami państwa;
2)
uzyskaniu odpowiedniego poświadczenia bezpieczeństwa, wydanego na zasadach i w trybie określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych;
3)
uzyskaniu orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do świadczenia pracy poza granicami państwa, wydanego na podstawie odrębnych przepisów;
4)
pisemnym potwierdzeniu przyjęcia zakresu obowiązków na stanowisku pracy, na którym będzie wykonywał obowiązki w jednostce wojskowej.
§  6.
Umowę o pracę na czas określony zawiera z pracownikiem Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
§  7.
Do procedur naboru wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 października 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania pracowników w jednostkach wojskowych przewidzianych do użycia lub pobytu poza granicami państwa (Dz. U. Nr 80, poz. 906 oraz z 2013 r. poz. 1732), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 3 ustawy z dnia 10 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. poz. 1033).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024