Tryb zawieszania w czynnościach służbowych funkcjonariuszy Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 4 marca 2002 r.
w sprawie trybu zawieszania w czynnościach służbowych funkcjonariuszy Straży Granicznej

Na podstawie art. 43 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2365, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Przełożonymi właściwymi do zawieszania w czynnościach służbowych funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", są:
1)
Komendant Główny Straży Granicznej w stosunku do:
a)
Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej,
b)
komendantów oddziałów Straży Granicznej,
c)
komendantów ośrodków szkolenia Straży Granicznej,
d)
komendantów ośrodków Straży Granicznej,
e)
funkcjonariuszy pełniących służbę w Komendzie Głównej Straży Granicznej,
f)
funkcjonariuszy pozostających w jego dyspozycji,
g)
innych funkcjonariuszy, dla których na podstawie odrębnych przepisów jest przełożonym właściwym w sprawach osobowych;
2)
Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendant oddziału, komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej i komendant ośrodka Straży Granicznej w stosunku do:
a)
funkcjonariuszy pełniących służbę na stanowiskach służbowych w podległym im Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, oddziałach, ośrodkach szkolenia lub ośrodkach,
b)
funkcjonariuszy pozostających w ich dyspozycji,
c)
innych funkcjonariuszy, dla których na podstawie odrębnych przepisów są przełożonymi właściwymi w sprawach osobowych.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Straży Granicznej może zawiesić w czynnościach służbowych również funkcjonariuszy innych niż wymienieni w ust. 1 pkt 1.
3. 
Przedłużenia okresu zawieszenia w czynnościach służbowych dokonuje przełożony właściwy do zawieszenia w czynnościach służbowych. Jeżeli zawieszenie w czynnościach służbowych nastąpiło w trybie ust. 2, przedłużenia okresu zawieszenia dokonuje Komendant Główny Straży Granicznej.
4. 
Do zawieszania w czynnościach służbowych Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz przedłużania okresu tego zawieszenia uprawniony jest minister właściwy do spraw wewnętrznych.
§  2. 
1. 
Zawieszenie w czynnościach służbowych oraz przedłużenie okresu zawieszenia w czynnościach służbowych następuje w formie decyzji administracyjnej.
2. 
W decyzji, o której mowa w ust. 1, zamieszcza się:
1)
oznaczenie przełożonego podejmującego decyzję;
2)
datę wydania;
3)
stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe funkcjonariusza, którego decyzja dotyczy;
4)
powołanie podstawy prawnej;
5)
wskazanie okresu, na który następuje zawieszenie lub przedłużenie okresu zawieszenia;
6)
uzasadnienie faktyczne i prawne;
7)
pouczenie o przysługującym środku odwoławczym;
8)
podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska przełożonego.
3. 
Decyzję, o której mowa w ust. 1, doręcza się niezwłocznie zainteresowanemu funkcjonariuszowi, a kopie decyzji włącza się do jego akt osobowych.
§  3. 
1. 
Od decyzji, o której mowa w § 2 ust. 1, funkcjonariuszowi przysługuje odwołanie do:
1)
ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jeżeli decyzję wydał Komendant Główny Straży Granicznej;
2)
Komendanta Głównego Straży Granicznej, jeżeli decyzję wydał przełożony, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2.
2. 
Odwołanie, o którym mowa w ust. 1, wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o zawieszeniu w czynnościach służbowych lub przedłużeniu okresu zawieszenia za pośrednictwem przełożonego, który wydał decyzję.
3. 
Rozpatrzenie odwołania następuje w formie decyzji, która powinna być podjęta w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania i akt sprawy.
§  4. 
1. 
Zawieszenie w czynnościach służbowych ustaje:
1)
po upływie terminu określonego w decyzji o zawieszeniu w czynnościach służbowych, jeżeli zawieszenia nie przedłużono do czasu ukończenia postępowania karnego;
2)
w przypadku prawomocnego zakończenia postępowania karnego lub dyscyplinarnego.
2. 
Zawieszenie w czynnościach służbowych uchyla się w przypadku ustania:
1)
przesłanek wskazujących na celowość zawieszenia, o których mowa w art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej;
2)
przyczyn, które były podstawą przedłużenia okresu zawieszenia.
3. 
Uchylenie zawieszenia w czynnościach służbowych następuje w formie decyzji.
4. 
Decyzję, o której mowa w ust. 3, wydaje przełożony właściwy do zawieszenia w czynnościach służbowych, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6.
5. 
Decyzję o uchyleniu zawieszenia w czynnościach służbowych Komendanta Głównego Straży Granicznej wydaje minister właściwy do spraw wewnętrznych.
6. 
Jeżeli decyzja o zawieszeniu w czynnościach służbowych została podjęta w trybie § 1 ust. 2, decyzję o uchyleniu tego zawieszenia podejmuje Komendant Główny Straży Granicznej.
7. 
Do decyzji, o których mowa w ust. 4-6, przepis § 3 stosuje się odpowiednio.
§  5. 
W sprawach, w których na mocy przepisów dotychczasowych Komendant Główny Straży Granicznej podjął decyzję o przedłużeniu okresu zawieszenia w czynnościach służbowych do czasu ukończenia postępowania karnego, przepis § 4 ust. 6 stosuje się odpowiednio.
§  6. 
W zakresie nieuregulowanym rozporządzeniem stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz.U.2018.97).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024