Wykonywanie funkcji wynikających ze zwierzchnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej oraz umacnianie obronności na czas pokoju.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 października 2007 r.
w sprawie wykonywania funkcji wynikających ze zwierzchnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej oraz umacniania obronności na czas pokoju

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. z 2013 r. poz. 1393 oraz z 2014 r. poz. 768) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i sposób wykonywania funkcji wynikających ze zwierzchnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej oraz umacniania obronności na czas pokoju.
§  2.
1.
Wykonywanie funkcji wynikających ze zwierzchnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej polega na:
1)
zapewnianiu bezpiecznej, ciągłej, płynnej i efektywnej żeglugi powietrznej przez zapewnianie służb żeglugi powietrznej, zarządzanie przestrzenią powietrzną i zarządzanie przepływem ruchu lotniczego;
2)
ochronie granicy państwowej w przestrzeni powietrznej;
3)
zapewnianiu służby poszukiwawczo-ratowniczej.
2.
Funkcje, o których mowa w ust. 1, są wykonywane przez właściwe organy w sposób określony w odrębnych przepisach.
§  3.
1.
Funkcje instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej wynikające z umacniania obronności państwa w czasie pokoju obejmują współpracę z właściwymi jednostkami organizacyjnymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie:
1)
zapewnienia suwerenności i obrony polskiej przestrzeni powietrznej;
2)
reagowania w sytuacjach kryzysowych.
2.
Funkcje instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej wynikające ze zwierzchnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej w czasie pokoju obejmują współpracę z właściwymi jednostkami organizacyjnymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie:
1)
zarządzania przestrzenią powietrzną na poziomie strategicznym, taktycznym i przedtaktycznym;
2)
zarządzania przepływem ruchu lotniczego;
3)
zapewniania służb ruchu lotniczego;
4)
koordynacji służb poszukiwania i ratownictwa;
5)
zapewniania służb informacji lotniczej;
6)
szkolenia lotniczego;
7)
zapewniania informacji meteorologicznej;
8)
planowania, organizowania i wykonywania krajowych i międzynarodowych ćwiczeń i szkoleń;
9)
wymiany informacji niezbędnych dla efektywnej rutynowej współpracy oraz współdziałania w sytuacjach szczególnych - w tym udzielania pomocy załogom statków powietrznych podczas lotu;
10)
wspólnego użytkowania przestrzeni powietrznej przez ruch lotniczy ogólny i operacyjny;
11)
realizacji zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną.
§  4.
Współpraca, o której mowa w § 3, z właściwymi jednostkami organizacyjnymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest realizowana przez:
1)
powołany na podstawie art. 121 ust. 4 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze wspólny cywilno-wojskowy organ doradczy odpowiedzialny za kształtowanie zasad zarządzania i wykorzystania przestrzeni powietrznej;
2)
instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej;
3)
cywilne lotniskowe organy służb ruchu lotniczego.
§  5.
Współpraca, o której mowa w § 3, w części dotyczącej lotnictwa państwowego jest prowadzona przez:
1)
Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych;
2)
Szefostwo Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwo Komponentu Powietrznego;
4)
Ośrodki Dowodzenia i Naprowadzania, Mobilną Jednostkę Dowodzenia Operacjami Powietrznymi;
5)
wojskowe lotniskowe organy służby ruchu lotniczego;
6)
stanowiska kierowania lotami na poligonach lotniczych;
7)
stanowiska kierowania lotami bezzałogowych statków powietrznych;
8)
(uchylony);
9)
organy dowodzenia lotnictwem podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
§  6.
1.
Organizację współpracy i ustanowienie jej warunków poza zakresem zadań, o których mowa w § 3, mogą określać porozumienia zawierane między instytucjami zapewniającymi służby ruchu lotniczego a Szefostwem Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Porozumienia te podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
2.
Porozumienia, o których mowa w ust. 1, mogą obejmować również zasady współpracy i wymiany informacji między sąsiadującymi cywilnymi i wojskowymi organami służb ruchu lotniczego.
§  7.
Instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej i organy, o których mowa w § 4 i 5, współpracują z uwzględnieniem potrzeb lotnictwa państwowego w celu:
1)
zapewnienia lotnictwu państwowemu wykorzystania przestrzeni powietrznej dla realizacji zadań umacniania obronności oraz zachowania suwerenności i bezpieczeństwa państwa;
2)
udostępniania informacji o ruchu lotniczym statków powietrznych wykonujących loty w polskiej przestrzeni powietrznej;
3)
zapewnienia szkolenia personelu latającego lotnictwa państwowego;
4)
opracowania procedur służb ruchu lotniczego dla lotnisk lotnictwa państwowego;
5)
zapewnienia służb ruchu lotniczego dla lotnictwa państwowego;
6)
prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych;
7)
zapewnienia służby informacji lotniczej;
8)
zapewniania osłony meteorologicznej lotnictwu państwowemu na zasadach określonych w załączniku nr 3 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, podpisanej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. (Dz. U. z 1959 r. Nr 35, poz. 212 § 214, z późn. zm.), z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia Ministrów Infrastruktury, Środowiska, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej z dnia 28 października 2004 r. w sprawie osłony meteorologicznej lotnictwa (Dz. U. Nr 245, poz. 2459) 1 .
§  8.
Z zachowaniem kompetencji właściwych ministrów, instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej oraz jednostki organizacyjne wymienione w § 5 uzgadniają procedury operacyjne współpracy, o której mowa w § 3, dla podległych im jednostek.
§  9.
(uchylony).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Rozporządzenie utraciło moc z dniem 19 marca 2013 r. na podstawie art. 18 ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2011.170.1015), która weszła w życie z dniem 18 września 2011 r.
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury i Obrony Narodowej z dnia 13 stycznia 2004 r. w sprawie wykonywania funkcji wynikających ze zwierzchnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej oraz umacniania obronności na czas pokoju (Dz.U.2004.15.132), które zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (Dz.U.2006.249.1829) utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024