Szczegółowy tryb wykonywania czynności kontrolnych Komisji Nadzoru Finansowego w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 18 czerwca 2014 r.
w sprawie szczegółowego trybu wykonywania czynności kontrolnych Komisji Nadzoru Finansowego w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej

Na podstawie art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1450) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych;
2)
inspektorze - rozumie się przez to inspektora, o którym mowa w art. 64 ust. 1 ustawy;
3)
zespole inspekcyjnym - rozumie się przez to zespół inspekcyjny, o którym mowa w art. 65 ust. 1 ustawy.
§  2.
Pracami zespołu inspekcyjnego kieruje inspektor wskazany w upoważnieniu, o którym mowa w art. 64 ust. 1 ustawy, zwany dalej "kierującym zespołem inspekcyjnym".
§  3.
Kierujący zespołem inspekcyjnym niezwłocznie po przybyciu zespołu inspekcyjnego do pomieszczeń jednostki kontrolowanej zawiadamia o tym:
1)
w centrali spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, zwanej dalej "kasą", lub w centrali Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, zwanej dalej "Kasą Krajową" - prezesa albo innego członka zarządu kasy lub Kasy Krajowej, a w razie ich nieobecności - osobę czynną w lokalu kasy lub Kasy Krajowej w rozumieniu art. 97 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 i 827);
2)
w oddziale lub w innej jednostce organizacyjnej kasy lub Kasy Krajowej - kierownika oddziału albo inną osobę kierującą oddziałem lub tą jednostką, a w razie ich nieobecności - osobę czynną w lokalu oddziału lub innej jednostki organizacyjnej kasy lub Kasy Krajowej w rozumieniu art. 97 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.
§  4.
W przypadku gdy pracownik jednostki kontrolowanej, który został wezwany do złożenia ustnych lub pisemnych wyjaśnień, z usprawiedliwionych przyczyn nie może ich udzielić w wyznaczonym przez inspektora terminie, niezwłocznie zawiadamia o tym kierującego zespołem inspekcyjnym, który może wyznaczyć inny termin złożenia wyjaśnień, przypadający po ustaniu przyczyn nieobecności.
§  5.
Otrzymanie w toku wykonywania czynności kontrolnych oryginałów lub kopii dokumentów, a także innych nośników informacji inspektor potwierdza na piśmie.
§  6.
1.
Najpóźniej w dniu zakończenia czynności kontrolnych kierujący zespołem inspekcyjnym lub inny członek zespołu inspekcyjnego zwraca jednostce kontrolowanej oryginały otrzymanych od niej dokumentów. Osoba odbierająca oryginały dokumentów potwierdza ich zwrot na piśmie.
2.
Nie podlegają zwrotowi kopie dokumentów i innych nośników informacji stanowiące dokumentację kontroli.
§  7.
1.
Kierujący zespołem inspekcyjnym ustnie przedstawia kierownictwu jednostki kontrolowanej ustalenia kontroli, w szczególności wskazuje stwierdzone naruszenia przepisów prawa lub inne nieprawidłowości występujące w działalności jednostki kontrolowanej.
2.
Ustalenia kontroli mogą zostać przedstawione w obecności przedstawiciela rady nadzorczej jednostki kontrolowanej lub biegłego rewidenta badającego sprawozdanie finansowe jednostki kontrolowanej za okres objęty kontrolą. W jednostce kontrolowanej realizującej program postępowania naprawczego ustalenia kontroli są przedstawiane w obecności kuratora nadzorującego realizację programu, o ile został powołany.
§  8.
1.
Protokół z przeprowadzonych czynności kontrolnych zawiera ustalenia kontroli, w tym informacje o stwierdzonych naruszeniach przepisów prawa i innych nieprawidłowościach występujących w działalności jednostki kontrolowanej.
2.
W protokole zamieszcza się także:
1)
datę i miejsce sporządzenia protokołu;
2)
oznaczenie jednostki kontrolowanej, ze wskazaniem oddziału lub innej jednostki organizacyjnej, w której były wykonywane czynności kontrolne, i jej adresu;
3)
imiona i nazwiska osób wchodzących w skład zarządu jednostki kontrolowanej w czasie wykonywania czynności kontrolnych;
4)
imię, nazwisko i stanowisko służbowe kierującego zespołem inspekcyjnym;
5)
imię i nazwisko kierującego oddziałem lub inną jednostką organizacyjną, w której przeprowadzono czynności kontrolne;
6)
wskazanie zakresu kontroli;
7)
wskazanie daty rozpoczęcia i zakończenia czynności kontrolnych;
8)
wskazanie daty dokonania ustaleń z kontroli;
9)
informację o liczbie egzemplarzy protokołu wraz z załącznikami;
10)
wykaz załączników do protokołu;
11)
datę i miejsce podpisania protokołu.
§  9.
1.
Po podpisaniu protokołu nie dokonuje się w nim zmian.
2.
Oczywiste omyłki pisarskie w protokole prostuje kierujący zespołem inspekcyjnym i parafuje sprostowania. O sprostowaniu oczywistych omyłek pisarskich w protokole informuje się pisemnie jednostkę kontrolowaną.
§  10.
1.
Jednostka kontrolowana może zgłosić zastrzeżenia lub złożyć wyjaśnienia do protokołu w terminie 14 dni roboczych od dnia jego doręczenia.
2.
Zastrzeżenia lub wyjaśnienia, o których mowa w ust. 1, sporządza się w formie pisemnej.
3.
Komisja Nadzoru Finansowego przekazuje jednostce kontrolowanej pisemne stanowisko w sprawie zastrzeżeń lub wyjaśnień, o których mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do sprostowania oczywistych omyłek pisarskich, o którym mowa w § 9 ust. 2.
§  11.
Do czynności kontrolnych wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 stycznia 2013 r. w sprawie czynności kontrolnych w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej (Dz. U. poz. 106), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 19 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 613).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.879

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb wykonywania czynności kontrolnych Komisji Nadzoru Finansowego w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej.
Data aktu: 18/06/2014
Data ogłoszenia: 01/07/2014
Data wejścia w życie: 16/07/2014