Wykaz chorób zakaźnych zwierząt podlegających notyfikacji w Unii Europejskiej oraz zakres, sposób i terminy przekazywania informacji o tych chorobach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 1 lutego 2006 r.
w sprawie wykazu chorób zakaźnych zwierząt podlegających notyfikacji w Unii Europejskiej oraz zakresu, sposobu i terminów przekazywania informacji o tych chorobach 2 3

Na podstawie art. 51 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenie "pierwotne ognisko" oznacza ognisko choroby zakaźnej w powiecie niepowiązane epizootycznie z wcześniejszym ogniskiem tej choroby w tym powiecie lub pierwsze wyznaczone ognisko choroby w innym powiecie.
§  2.
Wykaz chorób zakaźnych zwierząt podlegających notyfikacji w Unii Europejskiej jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
Powiatowy lekarz weterynarii powiadamia niezwłocznie wojewódzkiego lekarza weterynarii oraz powiatowych lekarzy weterynarii przylegających powiatów w przypadku pojawienia się:
1)
choroby zakaźnej zwierząt wymienionej w załączniku nr 1 do rozporządzenia o:
a)
podejrzeniu jej wystąpienia,
b)
wyznaczeniu jej pierwotnego ogniska,
c)
wygaszeniu jej pierwotnego ogniska i zniesieniu środków podjętych w celu zwalczania,
d)
wyznaczeniu jej wtórnego ogniska,
e)
wygaszeniu jej wtórnego ogniska i zniesieniu środków podjętych w celu zwalczania;
2)
nowo rozpoznanej poważnej choroby zakaźnej zwierząt akwakultury o znanej lub nieznanej etiologii, która może rozprzestrzeniać się w obrębie populacji tych zwierząt lub między tymi populacjami, albo rozpoznania choroby zwierząt akwakultury podlegającej obowiązkowi zwalczania u gatunku zwierząt akwakultury dotychczas uznawanego za niewrażliwy.
§  4.
Wojewódzki lekarz weterynarii po otrzymaniu informacji, o których mowa w § 3, powiadamia niezwłocznie o tym Głównego Lekarza Weterynarii.
§  5.
Powiadomienia, o których mowa w § 3 i 4, są przesyłane:
1)
w formie raportów, których wzory są określone w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia;
2)
osobiście, telefonicznie, telefaksem lub przy użyciu innych środków łączności w taki sposób, aby adresat mógł zapoznać się z ich treścią.
§  6.
1.
Podmioty świadczące usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej oraz zakłady higieny weterynaryjnej i inne laboratoria, w rozumieniu przepisów o Inspekcji Weterynaryjnej, powiadamiają niezwłocznie właściwego powiatowego lekarza weterynarii o podejrzeniu wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt wymienionej w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, są przekazywane w sposób, o którym mowa w § 5 pkt 2.
§  7.
1.
Główny Lekarz Weterynarii powiadamia Komisję Europejską, inne państwa członkowskie Unii Europejskiej, a w przypadku wykrycia chorób zakaźnych zwierząt akwakultury także Konfederację Szwajcarską i państwa członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym o:
1)
wyznaczeniu pierwotnego ogniska chorób zakaźnych zwierząt wymienionych w ust. 1 pkt 1-24 i ust. 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz wygaszeniu ostatniego ogniska i zniesieniu środków podjętych w celu zwalczania chorób zakaźnych zwierząt wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia,
2)
wystąpieniu chorób, o których mowa w § 3 pkt 2

- nie później niż przed upływem 24 godzin od zaistnienia tych zdarzeń.

1a.
Główny Lekarz Weterynarii powiadamia o chorobach, o których mowa w § 3 pkt 2, jeżeli choroby te stanowią zagrożenie epizootyczne dla państw, o których mowa w ust. 1.
2.
Główny Lekarz Weterynarii każdego pierwszego roboczego dnia tygodnia przesyła Komisji Europejskiej powiadomienie zawierające informacje o wyznaczeniu wtórnego ogniska chorób zakaźnych zwierząt wymienionych w ust. 1 pkt 1-24 załącznika nr 1 do rozporządzenia, opracowane na podstawie danych zebranych z tygodnia poprzedzającego dzień wysłania powiadomienia.
3.
Główny Lekarz Weterynarii przesyła Komisji Europejskiej oraz innym państwom członkowskim Unii Europejskiej powiadomienie zawierające informacje o wyznaczeniu pierwotnego lub wtórnego ogniska chorób zakaźnych zwierząt wymienionych w ust. 1 pkt 25-27 załącznika nr 1 do rozporządzenia, w sposób określony w ust. 3 załącznika nr 4 do rozporządzenia.
4.
Główny Lekarz Weterynarii przesyła Komisji Europejskiej oraz innym państwom członkowskim Unii Europejskiej powiadomienie zawierające informacje o wyznaczeniu pierwotnego lub wtórnego ogniska chorób zakaźnych zwierząt wymienionych w ust. 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia, w sposób określony w ust. 4 załącznika nr 4 do rozporządzenia.
§  8.
Powiadomienia, o których mowa w § 7:
1)
zawierają informacje określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
2)
są przesyłane telefaksem oraz drogą elektroniczną.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie powiadamiania o chorobach zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi notyfikacji w Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 94, poz. 920).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WYKAZ CHORÓB ZAKAŹNYCH ZWIERZĄT PODLEGAJĄCYCH NOTYFIKACJI W UNII EUROPEJSKIEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

RAPORT POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII O PODEJRZENIU WYSTĄPIENIA/WYZNACZENIU PIERWOTNEGO OGNISKA/WYZNACZENIU WTÓRNEGO OGNISKA/WYGASZENIU PIERWOTNEGO OGNISKA/WYGASZENIU WTÓRNEGO OGNISKA I ZNIESIENIU ŚRODKÓW PODJĘTYCH W CELU ZWALCZANIA*) CHOROBY ZAKAŹNEJ ZWIERZĄT PODLEGAJĄCEJ NOTYFIKACJI W UNII EUROPEJSKIEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

RAPORT WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII O PODEJRZENIU WYSTĄPIENIA/WYZNACZENIU PIERWOTNEGO OGNISKA/WYZNACZENIU WTÓRNEGO OGNISKA/WYGASZENIU PIERWOTNEGO OGNISKA/WYGASZENIU WTÓRNEGO OGNISKA I ZNIESIENIU ŚRODKÓW PODJĘTYCH W CELU ZWALCZANIA*) CHOROBY ZAKAŹNEJ ZWIERZĄT PODLEGAJĄCEJ NOTYFIKACJI W UNII EUROPEJSKIEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 INFORMACJE, KTÓRE POWINNY ZOSTAĆ ZAWARTE W POWIADOMIENIU O WYZNACZENIU PIERWOTNEGO OGNISKA, WYZNACZENIU WTÓRNEGO OGNISKA, WYGASZENIU OSTATNIEGO OGNISKA I ZNIESIENIU ŚRODKÓW PODJĘTYCH W CELU ZWALCZANIA CHOROBY ZAKAŹNEJ ZWIERZĄT PODLEGAJĄCEJ NOTYFIKACJI W UNII EUROPEJSKIEJ

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U.2011.248.1486).
2 Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia:

a) dyrektywy 82/894/EWG z dnia 21 grudnia 1982 r. w sprawie zgłaszania chorób zwierząt we Wspólnocie (Dz. Urz. EWG L 378 z 31.12.1982, str. 58; Dz. Urz. WE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 3, str. 191; Dz. Urz. UE L 67 z 05.03.2004, str. 27),

b) dyrektywy Rady 2002/60/WE z dnia 27 czerwca 2002 r. ustanawiającej przepisy szczególne w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz zmieniającej dyrektywę 92/119/EWG w zakresie choroby cieszyńskiej i afrykańskiego pomoru świń (Dz. Urz. WE L 192 z 20.07.2002, str. 27, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 36, str. 252, z późn. zm.),

c) decyzji Komisji 2008/650/WE z dnia 30 lipca 2008 r. zmieniającej dyrektywę Rady 82/894/EWG w sprawie zgłaszania chorób zwierząt we Wspólnocie poprzez włączenie niektórych chorób do wykazu chorób wymagających zgłaszania oraz skreślenie z tego wykazu enterowirusowego zapalenia mózgu i rdzenia świń (Dz. Urz. UE L 213 z 08.08.2008, str. 42),

d) decyzji wykonawczej Komisji 2012/737/UE z dnia 27 listopada 2012 r. zmieniającej załączniki I i II do dyrektywy Rady 82/894/EWG w sprawie zgłaszania chorób zwierząt we Wspólnocie (Dz. Urz. UE L 329 z 29.11.2012, str. 19).

3 Przepisy niniejszego rozporządzenia częściowo wdrażają postanowienia dyrektywy Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób (Dz. Urz. UE L 328 z 24.11.2006, str. 14, z późn. zm.).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024