Cela zabezpieczająca i izba izolacyjna.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 czerwca 2013 r.
w sprawie celi zabezpieczającej i Izby izolacyjnej

Na podstawie art. 28 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. poz. 628) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, jakim powinna odpowiadać cela zabezpieczająca oraz izba izolacyjna, w tym ich budowę i wyposażenie, minimalną powierzchnię pomieszczeń cel i izb oraz warunki lokalizacji tych pomieszczeń;
2)
okres przechowywania, sposób archiwizowania lub brakowania dokumentacji dotyczącej osób umieszczonych w celi zabezpieczającej oraz izbie izolacyjnej, a także formy tej dokumentacji;
3)
warunki oraz organizację umieszczania osób w celi zabezpieczającej oraz izbie izolacyjnej.
§  2.
1.
Cela zabezpieczająca jest pomieszczeniem wentylowanym, oświetlonym i ogrzewanym, znajdującym się na terenie zakładu karnego lub aresztu śledczego.
2.
Cela zabezpieczająca powinna być urządzona w sposób uniemożliwiający dokonanie osobie w niej umieszczonej samouszkodzenia.
3.
Cela zabezpieczająca składa się z:
1)
pomieszczenia dźwiękochłonnego o powierzchni nie mniejszej niż 4 m2;
2)
przedsionka.
4.
Pomieszczenie dźwiękochłonne jest objęte monitorowaniem przez wewnętrzny system urządzeń rejestrujących.
5.
Pomieszczenie dźwiękochłonne jest wyposażone w bezpieczną instalację przyzywową oraz sprzęt służący do monitorowania i oświetlenia, zabezpieczony przed dostępem osoby umieszczonej w celi zabezpieczającej.
6.
Wejście do pomieszczenia dźwiękochłonnego jest zabezpieczone drzwiami typu więziennego z wizjerem oraz izolacją dźwiękową.
7.
Przedsionek jest wyposażony w trwale mocowane: stół, taboret, umywalkę i toaletę.
§  3.
Cela zabezpieczająca powinna znajdować się, w miarę możliwości, w pobliżu miejsca pełnienia służby funkcjonariusza dokonującego kontroli zachowania osoby umieszczonej w celi zabezpieczającej.
§  4.
1.
Przed umieszczeniem w celi zabezpieczającej osobę pozbawioną wolności poddaje się kontroli osobistej w celu odebrania tej osobie przedmiotów, które mogłyby być niebezpieczne dla życia lub zdrowia tej osoby lub innych osób.
2.
Do utrzymania higieny i spożycia posiłków osoba umieszczana w celi zabezpieczającej, na czas wykonania tych czynności, otrzymuje niezbędne przedmioty osobistego użytku.
3.
Osoba umieszczana w celi zabezpieczającej, na czas pobytu w tej celi, otrzymuje niezbędną odzież i bieliznę oraz pantofle, będące własnością zakładu karnego lub aresztu śledczego, a na czas określony w porządku wewnętrznym na sen - materac, koc, poduszkę i prześcieradło.
4.
Osobie umieszczanej w celi zabezpieczającej należy zapewnić korzystanie z posiłków oraz możliwość zaspokajania potrzeb fizjologicznych.
§  5.
1.
Dokumentację dotyczącą umieszczenia osoby pozbawionej wolności i jej pobytu w celi zabezpieczającej stanowią notatka oraz nośnik zawierający zapis z urządzeń rejestrujących.
2.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, stanowi materiał archiwalny w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2011 r. Nr 123, poz. 698 i Nr 171, poz. 1016), zwanej dalej "ustawą", i jest przechowywana w archiwach zakładowych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej do czasu przekazania jej do archiwów państwowych, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy. Okres przechowywania, sposób archiwizowania lub brakowania dokumentacji dotyczącej osób umieszczonych w celi zabezpieczającej określają przepisy wydane na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy.
§  6.
1.
Izba izolacyjna jest pomieszczeniem wentylowanym, ogrzewanym i oświetlonym, o powierzchni co najmniej 4 m2, znajdującym się na terenie zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich.
2.
Izba izolacyjna jest wyposażona w trwale przymocowane do podłogi: stół, krzesło i łóżko.
3.
Izba izolacyjna powinna być urządzona w sposób uniemożliwiający dokonanie przez nieletniego samouszkodzenia.
4.
Izba izolacyjna jest objęta monitorowaniem przez wewnętrzny system urządzeń rejestrujących.
5.
Sprzęt służący do monitorowania i oświetlenia izby izolacyjnej jest zabezpieczony przed dostępem nieletniego umieszczonego w tej izbie.
§  7.
Izba izolacyjna powinna znajdować się, w miarę możliwości, w pobliżu miejsca pełnienia służby przez pracownika dokonującego kontroli zachowania nieletniego umieszczonego w izbie izolacyjnej.
§  8.
W izbie izolacyjnej nieletnich umieszcza się pojedynczo.
§  9.
1.
Przed umieszczeniem w izbie izolacyjnej należy nieletniemu odebrać przedmioty, które mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia nieletniego lub innych osób, w szczególności przedmioty o ostrych krawędziach, okulary, pas, szelki, sznurowadła i zapałki.
2.
Do utrzymania higieny i spożycia posiłków nieletni, na czas wykonania tych czynności, otrzymuje niezbędne przedmioty osobistego użytku.
3.
Nieletniemu umieszczonemu w izbie izolacyjnej należy zapewnić korzystanie z posiłków oraz możliwość zaspokajania potrzeb fizjologicznych.
§  10.
1.
Dokumentację dotyczącą umieszczenia nieletniego oraz jego pobytu w izbie izolacyjnej stanowią notatka oraz nośnik zawierający zapis z urządzeń rejestrujących, które dołącza się do akt osobowych nieletniego.
2.
Dokumentację, o której mowa w ust. 1, stanowiącą materiały archiwalne w rozumieniu art. 1 ustawy, przechowuje się w zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich do czasu przekazania jej do archiwów państwowych, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy.
3.
Dokumentację, o której mowa w ust. 1, niestanowiącą materiału archiwalnego, zwaną dalej "dokumentacją niearchiwalną", przechowuje się w archiwum zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich przez okres przechowywania określony w jednolitym rzeczowym wykazie akt.
§  11.
1.
Dokumentacja niearchiwalna, po upływie okresu jej przechowywania określonego w jednolitym rzeczowym wykazie akt, podlega brakowaniu.
2.
Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej polega na ocenie jej przydatności do celów praktycznych, wydzieleniu dokumentacji nieprzydatnej i przekazaniu jej do zniszczenia.
3.
Brakowania dokumentacji niearchiwalnej dokonuje się nie wcześniej niż po dniu 1 stycznia roku następującego po roku, w którym upływa okres jej przechowywania.
4.
Wybrakowanie dokumentacji niearchiwalnej odnotowuje się we właściwych urządzeniach ewidencyjnych.
5.
Dokumenty dotyczące wybrakowania dokumentacji niearchiwalnej są przechowywane odrębnie i stanowią materiał archiwalny.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 czerwca 2013 r.1)
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2010 r. w sprawie stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz użycia broni palnej lub psa służbowego przez funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. U. Nr 147, poz. 983) w zakresie określenia szczegółowych warunków użycia środka przymusu bezpośredniego w postaci umieszczenia osoby pozbawionej wolności w celi zabezpieczającej oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu użycia środków przymusu bezpośredniego wobec nieletnich umieszczonych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii (Dz. U. Nr 48, poz. 248) w zakresie określenia szczegółowych warunków użycia środka przymusu bezpośredniego w postaci umieszczenia nieletniego w izbie izolacyjnej.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2013.638

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Cela zabezpieczająca i izba izolacyjna.
Data aktu: 03/06/2013
Data ogłoszenia: 04/06/2013
Data wejścia w życie: 05/06/2013