Reorganizacja Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 stycznia 2013 r.
w sprawie reorganizacji Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. Nr 96, poz. 618 oraz z 2011 r. Nr 112, poz. 654 i Nr 185, poz. 1092) zarządza się, co następuje:
§  1.
Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań z siedzibą w Warszawie, numer identyfikacyjny REGON 000018572, numer identyfikacji podatkowej NIP 525-000-87-78 1 z dniem 1 stycznia 2013 r. otrzymuje nazwę COBRO - Instytut Badawczy Opakowań.
§  2.
Nadzór nad COBRO - Instytutem Badawczym Opakowań, zwanym dalej "Instytutem", sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki.
§  3.
1.
Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, przystosowywanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych do zastosowania w praktyce oraz wdrażanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, w obszarach:
1)
opakowalnictwa;
2)
tworzenia i rozwoju podstaw technologii wytwarzania i metod badań.
2.
Do zakresu działania Instytutu należy:
1)
prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych obejmujących:
a)
właściwości materiałów opakowaniowych,
b)
technologie nowych materiałów opakowaniowych i opakowań,
c)
wzajemne oddziaływania na siebie produktu i opakowania oraz metod zabezpieczania pakowanego produktu,
d)
opracowywanie nowych metod oceny jakości, bezpieczeństwa wyrobów i ich zgodności z dyrektywami Unii Europejskiej oraz wprowadzanie w kraju standardów europejskich i światowych w zakresie objętym przedmiotem działania,
e)
organizację i zarządzanie gospodarką opakowaniami oraz procesami produkcji opakowań,
f)
prognozowanie kierunków rozwoju przemysłu i rynku opakowań,
g)
tworzenie technologii i urządzeń ochrony środowiska, sozologii związanej z opakowaniami,
h)
doskonalenie metod badań naukowych i prac rozwojowych;
2)
prowadzenie działalności normalizacyjnej, certyfikacyjnej i aprobacyjnej;
3)
upowszechnianie wyników prowadzonych badań, między innymi przez prowadzenie działalności w zakresie informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej;
4)
świadczenie usług badawczych, technologicznych, pomiarowych oraz opracowywanie opinii i ekspertyz w zakresie prowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2013 r.
1 Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań został utworzony zarządzeniem nr 45 Przewodniczącego Państwowej Rady Gospodarki Materiałowej z dnia 6 października 1973 r. w sprawie utworzenia Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań, zmienionym zarządzeniem nr 17/Org/94 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 8 marca 1994 r. w sprawie dostosowania organizacji jednostki badawczo-rozwojowej pod nazwą: Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań w Warszawie do przepisów ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024