Wzór i opis pozwolenia wojskowego, a także tryb jego wydawania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 21 czerwca 2012 r.
w sprawie wzoru i opisu pozwolenia wojskowego, a także trybu jego wydawania

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pozwolenie wojskowe, zwane dalej "pozwoleniem", wydaje się żołnierzowi zasadniczej służby wojskowej i żołnierzowi służby kandydackiej, zwanym dalej "żołnierzem" - na podstawie złożonego przez niego wniosku - który uzyskał uprawnienie do kierowania pojazdem w wyniku odbycia szkolenia w jednostce wojskowej prowadzącej szkolenie kierowców, zdania z wynikiem pozytywnym egzaminu państwowego oraz spełniającemu wymagania określone w art. 11 ust. 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
2.
Żołnierz ubiegający się o wymianę wojskowego dokumentu stwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdem na prawo jazdy odpowiedniej kategorii, za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej prowadzącej szkolenie kierowców, może złożyć wniosek, według wzoru wraz z załącznikami określonymi w przepisach w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami, do starosty właściwego ze względu na miejsce swojego zamieszkania.
3.
Po otrzymaniu dokumentów, o których mowa w ust. 2, dowódca jednostki prowadzącej szkolenie kierowców przesyła je wraz z aktami ewidencyjnymi żołnierza do właściwego starosty, w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania.
§  2.
Wzór i opis pozwolenia wojskowego do kierowania pojazdem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub pobranym w ramach świadczeń na rzecz obrony określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 stycznia 2013 r.2)
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 92, poz. 530, Nr 106, poz. 622, Nr 205, poz. 1210, Nr 227, poz. 1367 i Nr 244, poz. 1454 oraz z 2012 r. poz. 113.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 marca 2002 r. w sprawie wzoru i opisu dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdem przez żołnierza zasadniczej służby wojskowej (Dz. U. Nr 37, poz. 342 oraz z 2004 r. Nr 180, poz. 1862), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 137 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151, Nr 92, poz. 530, Nr 106, poz. 622, Nr 205, poz. 1210, Nr 227, poz. 1367 i Nr 244, poz. 1454 oraz z 2012 r. poz. 113).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR I OPIS POZWOLENIA WOJSKOWEGO DO KIEROWANIA POJAZDEM SIŁ ZBROJNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ LUB POBRANYM W RAMACH ŚWIADCZEŃ NA RZECZ OBRONY

wzór

Opis wzoru pozwolenia wojskowego:

1. Format A7 (układ pionowy).

2. Tekst i znaki graficzne są barwy czarnej.

3. Zafoliowanie obustronne - po wypełnieniu.

4. Na pierwszej stronie umieszcza się:

1) godło państwowe;

2) wyrazy o treściach:

a) w jednym wierszu - "Ministerstwo Obrony Narodowej",

b) w dwóch wierszach - "POZWOLENIE WOJSKOWE NR ......",

c) linię ciągłą o długości 68 mm,

d) w siedmiu wierszach - "1. Nazwisko ..., 2. Imię/imiona ..., 3. Imiona rodziców ..., 4. Adres zamieszkania: miejscowość ..., ulica ..., nr budynku ..., nr lokalu .....",

e) w dziewięciu wierszach - "5. Organ wydający ..., (imienna pieczęć oraz podpis osoby upoważnionej)",

f) w dwóch wierszach - "6 ..... (podpis posiadacza)";

3) ramkę o wymiarze 45 x 35 mm, a w niej wyrazy o treści: "Miejsce na fotografię 45 x 35 mm";

4) symbol "mp." wpisany w okrąg o średnicy 15 mm, który jest linią przerywaną.

5. Na drugiej stronie umieszcza się:

1) w jednym wierszu wyrazy o treści - "KATEGORIE, NA KTÓRE POZWOLENIE JEST WAŻNE";

2) tabelę o wymiarach 70 x 70 mm, podzieloną na trzy kolumny i siedem wierszy. Kolumny tabeli dzielą się na:

a) pierwsza - siedem pól o wymiarach 10 x 10 mm każde, w których umieszcza się wyrazy o treści odpowiednio "Kat.", "B", "C", "C+E", "D",

b) druga - siedem pól o wymiarach 10 x 25 mm każde, w pierwszym umieszcza się wyrazy o treści "Data wydania",

c) trzecia - siedem pól o wymiarach 10 x 35 mm każde, w pierwszym umieszcza się wyrazy o treści "Odcisk pieczęci", w drugim, trzecim, czwartym, piątym, szóstym i siódmym - symbol "mp.";

3) w jednym wierszu - "7. Okres ważności:";

4) w jednym wierszu - "8. Adnotacje urzędowe:";

5) w dwóch wierszach - "POUCZENIE: Niezapełnione rubryki przekreślić linią koloru czerwonego.".

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024