Ocena okresowa bezpieczeństwa jądrowego obiektu jądrowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 grudnia 2011 r.
w sprawie oceny okresowej bezpieczeństwa jądrowego obiektu jądrowego1),2)

Na podstawie art. 37e ust. 11 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 264) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zakres oceny okresowej bezpieczeństwa jądrowego obiektu jądrowego, zwanej dalej "oceną okresową", oraz zakres raportu z oceny okresowej.
§  2.
Ocena okresowa obejmuje:
1)
weryfikację rozwiązań projektowych i dokumentacji technicznej obiektu jądrowego oraz zmian wprowadzonych w obiekcie jądrowym od poprzedniej oceny okresowej, a w przypadku przeprowadzania oceny okresowej po raz pierwszy - od rozpoczęcia eksploatacji obiektu jądrowego, z uwzględnieniem zastosowanej koncepcji bezpieczeństwa jądrowego oraz zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa jądrowego obowiązującymi w czasie przeprowadzania oceny okresowej;
2)
aktualny stan systemów, elementów konstrukcji i wyposażenia obiektu jądrowego mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej;
3)
weryfikację kwalifikacji systemów oraz elementów konstrukcji i wyposażenia obiektu jądrowego mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej;
4)
system kontroli starzenia systemów oraz elementów konstrukcji i wyposażenia obiektu jądrowego mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej;
5)
deterministyczne analizy bezpieczeństwa obiektu jądrowego;
6)
probabilistyczne analizy bezpieczeństwa obiektu jądrowego;
7)
analizę zdarzeń wewnętrznych oraz zdarzeń zewnętrznych będących skutkiem działalności człowieka i skutkiem działania sił przyrody;
8)
doświadczenia z dotychczasowej eksploatacji ocenianego obiektu jądrowego;
9)
doświadczenia z eksploatacji innych obiektów jądrowych oraz z badań naukowych;
10)
weryfikację zintegrowanego systemu zarządzania obiektem jądrowym;
11)
wpływ pracowników obiektu jądrowego i ich zachowań oraz zagadnień związanych z realizacją zasady priorytetu bezpieczeństwa na stan obiektu jądrowego;
12)
plany postępowania awaryjnego i system reagowania w sytuacjach kryzysowych;
13)
wpływ obiektu jądrowego na zdrowie ludzi oraz środowisko z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
§  3.
Raport z oceny okresowej zawiera:
1)
opis przeprowadzonych analiz związanych z każdym z zagadnień, o których mowa w § 2, obejmujący:
a)
szczegółowy zakres analizy,
b)
metodykę i kryteria prowadzenia oceny,
c)
zgodność oceny ze szczegółowym planem oceny okresowej obiektu jądrowego,
d)
porównanie aktualnych wymagań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej związanych z danym zagadnieniem z wymaganiami obowiązującymi w czasie poprzedniej oceny okresowej, a w przypadku przeprowadzania pierwszej oceny okresowej - z wymaganiami obowiązującymi w czasie rozpoczęcia eksploatacji obiektu jądrowego,
e)
doświadczenia eksploatacyjne związane z danym zagadnieniem zgromadzone od sporządzenia raportu z poprzedniej oceny okresowej, a w przypadku przeprowadzania pierwszej oceny okresowej - z wymaganiami obowiązującymi w czasie rozpoczęcia eksploatacji obiektu jądrowego oraz analizę tych doświadczeń eksploatacyjnych z punktu widzenia zgodności z zezwoleniem na eksploatację obiektu jądrowego,
f)
wyniki przeprowadzonej analizy ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wymagających działań naprawczych i korygujących,
g)
przewidywania dotyczące danego zagadnienia w okresie do następnej oceny okresowej;
2)
podsumowanie analiz, o których mowa w pkt 1, pozwalające na ogólną ocenę bezpieczeństwa obiektu jądrowego jako całości;
3)
program niezbędnych modernizacji i działań naprawczych mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa jądrowego w toku dalszej eksploatacji obiektu jądrowego.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy Rady 2009/71/Euratom z dnia 25 czerwca 2009 r. ustanawiającej wspólnotowe ramy bezpieczeństwa jądrowego obiektów jądrowych (Dz. Urz. UE L 172 z 02.07.2009, str. 18, i 260 z 03.10.2009, str. 40).

2) Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 13 stycznia 2012 r., pod numerem 2012/0027/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. Nr 239, poz. 2039 oraz z 2004 r. Nr 65, poz. 597), które wdraża postanowienia dyrektywy 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz. Urz. WE L 204 z 21.07.1998, str. 37, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 20, str. 337, z późn. zm.).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.556

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ocena okresowa bezpieczeństwa jądrowego obiektu jądrowego.
Data aktu: 27/12/2011
Data ogłoszenia: 21/05/2012
Data wejścia w życie: 05/06/2012