Moc obowiązująca Międzynarodowej Umowy w sprawie Drewna Tropikalnego z 2006 r., sporządzonej w Genewie dnia 27 stycznia 2006 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 6 lutego 2012 r.
w sprawie mocy obowiązującej Międzynarodowej Umowy w sprawie Drewna Tropikalnego z 2006 r., sporządzonej w Genewie dnia 27 stycznia 2006 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 2008 r. o ratyfikacji Międzynarodowej Umowy w sprawie Drewna Tropikalnego z 2006 r., sporządzonej w Genewie dnia 27 stycznia 2006 r. (Dz. U. Nr 145, poz. 913) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dnia 17 grudnia 2009 r. ratyfikował wyżej wymienioną umowę.
Zgodnie z art. 39 ust. 1 umowy weszła ona w życie w stosunku do wszystkich stron, w tym również w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, dnia 7 grudnia 2011 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, co następuje:

1)
następujące państwa oraz organizacja międzynarodowa stały się stronami umowy lub ją tymczasowo stosują:

Republika Albanii

Związek Australijski

Republika Austrii

Królestwo Belgii1)

Republika Beninu

Republika Bułgarii

Chińska Republika Ludowa

Republika Cypryjska

Republika Czeska

Królestwo Danii2)

Republika Ekwadoru

Republika Estońska

Republika Fidżi

Republika Filipin

Republika Finlandii

Republika Francuska

Republika Gabońska

Republika Ghany

Republika Grecka

Kooperacyjna Republika Gujany

Republika Gwatemali

Królestwo Hiszpanii

Republika Hondurasu

Republika Indii

Republika Indonezji

Irlandia

Japonia

Królestwo Kambodży

Republika Kamerunu

Kanada

Demokratyczna Republika Konga

Republika Konga

Republika Korei

Republika Liberii

Republika Litewska

Wielkie Księstwo Luksemburga

Republika Łotewska

Malezja

Republika Mali

Republika Malty

Meksykańskie Stany Zjednoczone

Republika Związku Mjanmy

Królestwo Niderlandów3)

Republika Federalna Niemiec

Królestwo Norwegii

Nowa Zelandia4)

Republika Panamy

Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei

Republika Peru

Republika Portugalska

Rumunia

Republika Słowacka

Republika Słowenii

Stany Zjednoczone Ameryki

Konfederacja Szwajcarska

Królestwo Szwecji

Republika Togijska

Unia Europejska5)

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Republika Włoska

Republika Wybrzeża Kości Słoniowej

2)
przy podpisaniu umowy podana poniżej organizacja międzynarodowa złożyła następującą deklarację:

Unia Europejska

"Zgodnie z art. 36 ust. 3 Międzynarodowej Umowy w sprawie Drewna Tropikalnego z 2006 r., niniejsza deklaracja określa kompetencje przekazane Wspólnocie Europejskiej przez jej państwa członkowskie w dziedzinach, których dotyczy umowa.

Wspólnota Europejska oświadcza, że zgodnie z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską:

-
w odniesieniu do kwestii handlowych objętych umową Wspólnota Europejska ma kompetencje wyłączne w ramach wspólnej polityki handlowej oraz
-
Wspólnota Europejska dzieli uprawnienia z państwami członkowskimi w kwestiach środowiska naturalnego i współpracy na rzecz rozwoju.

Zakres i wykonywanie kompetencji wspólnotowych z zasady podlegają zmianom, więc Wspólnota Europejska w razie potrzeby uzupełni lub zmieni niniejszą deklarację zgodnie z art. 36 ust. 3 umowy."

"In accordance with Article 36 (3) of the International Tropical Timber Agreement, 2006, this declaration indicates the powers transferred to the European Community by its Member States in the matters governed by the Agreement.

The European Community declares that, in accordance with the Treaty establishing the European Community:

-
with respect to the trade matters covered by the Agreement, the European Community has exclusive competence under the common commercial policy, and
-
the European Community shares powers with its Member States in environmental matters and in development cooperation.

The scope and the exercise of the European Community powers are, by their nature, subject to continuous development, and the European Community will complete or amend this declaration, if necessary, in accordance with Article 36 (3) of the Agreement."

______

1) Królestwo Belgii stosuje tymczasowo Międzynarodową Umowę w sprawie Drewna Tropikalnego z 2006 r. od daty jej wejścia w życie.

2)Umowa nie ma zastosowania do Wysp Owczych oraz Grenlandii.

3)Umowa ma zastosowanie do Królestwa w Europie.

4)Umowa nie ma zastosowania do Tokelau.

5) Unia Europejska stosuje tymczasowo Międzynarodową Umowę w sprawie Drewna Tropikalnego z 2006 r. od daty jej wejścia w życie.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.258

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Moc obowiązująca Międzynarodowej Umowy w sprawie Drewna Tropikalnego z 2006 r., sporządzonej w Genewie dnia 27 stycznia 2006 r.
Data aktu: 06/02/2012
Data ogłoszenia: 08/03/2012
Data wejścia w życie: 08/03/2012