Wnoszenie opłat elektronicznych i ich rozliczanie oraz przekazywanie opłat elektronicznych i kar pieniężnych na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 30 kwietnia 2011 r.
w sprawie wnoszenia opłat elektronicznych i ich rozliczania oraz przekazywania opłat elektronicznych i kar pieniężnych na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego

Na podstawie art. 40a ust. 5 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb, sposób i termin wnoszenia opłat elektronicznych oraz ich rozliczania, w tym tryb dokonywania zwrotu nienależnie pobranych opłat elektronicznych;
2)
tryb i termin przekazywania opłat elektronicznych oraz kar pieniężnych, o których mowa w art. 13k ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych;
2)
opłacie elektronicznej - rozumie się przez to opłatę, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy;
3)
Krajowym Funduszu Drogowym - rozumie się przez to fundusz, o którym mowa w art. 39 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2571, z późn. zm.3));
4)
pobierającym opłatę elektroniczną - rozumie się przez to Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad;
5)
użytkowniku - rozumie się przez to podmiot zobowiązany do uiszczenia opłaty elektronicznej;
6)
urządzeniu - rozumie się przez to urządzenie, o którym mowa w art. 13i ust. 3 ustawy, wykorzystywane do naliczania opłat elektronicznych.
§  3.
1.
Przed rozpoczęciem korzystania z sieci dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną użytkownik:
1)
zawiera umowę z pobierającym opłatę elektroniczną dotyczącą korzystania z dróg krajowych lub ich odcinków objętych opłatą elektroniczną, zwaną dalej "umową";
2)
odbiera od pobierającego opłatę elektroniczną urządzenie;
3)
instaluje urządzenie w pojeździe;
4)
wnosi przedpłatę - w przypadku wybrania formy wnoszenia opłaty elektronicznej, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 1;
5)
ustanawia zabezpieczenie oraz przekazuje pobierającemu opłatę elektroniczną dokument potwierdzający jego ustanowienie - w przypadku wybrania przez użytkownika formy wnoszenia opłaty elektronicznej, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 2.
2.
Umowa zawierana jest w formie pisemnej.
3.
Umowa zawiera w szczególności:
1)
dane użytkownika, o których mowa w ust. 4;
2)
dane pojazdu podlegającego obowiązkowi wniesienia opłaty elektronicznej, obejmujące w szczególności numer rejestracyjny, dopuszczalną masę całkowitą oraz oznaczenie klasy emisji spalin;
3)
wskazanie formy wniesienia opłaty elektronicznej, o której mowa w § 5 ust. 2;
4)
wskazanie numeru rachunku bankowego, na który wnoszona będzie opłata elektroniczna;
5)
wskazanie formy zabezpieczenia - w przypadku wyboru formy wniesienia opłaty elektronicznej, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 2;
6)
określenie warunków udostępniania urządzenia przez pobierającego opłatę elektroniczną za kaucją.
4.
Dane, o których mowa w ust. 3 pkt 1, obejmują:
1)
firmę lub imię i nazwisko;
2)
numer z Krajowego Rejestru Sądowego lub identyfikator REGON albo odpowiednik zagranicznego rejestru handlowego;
3)
numer dokumentu tożsamości - o ile użytkownikiem jest osoba fizyczna;
4)
numer identyfikacji podatkowej - o ile taki numer użytkownik posiada;
5)
adres lub siedzibę.
5.
Dane, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2, określa się na podstawie odpowiednich dokumentów.
§  4.
1.
Pobierający opłatę elektroniczną jest obowiązany do udostępniania szczegółowych informacji o systemie opłaty elektronicznej na stronie internetowej, w tym informacji związanych z wnoszeniem opłaty elektronicznej oraz miejscem zawierania umowy.
2.
Informację o adresie strony internetowej, o której mowa w ust. 1, umieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw transportu.
§  5.
1.
Opłatę elektroniczną wnosi się na rachunek bankowy, o którym mowa w § 3 ust. 3 pkt 4, w formie gotówkowej lub bezgotówkowej.
2.
Opłatę elektroniczną wnosi się w formie:
1)
przedpłaty albo
2)
płatności okresowej z zabezpieczeniem.
§  6.
1.
Zabezpieczenie, o którym mowa w § 5 ust. 2 pkt 2, jest ustanawiane przez użytkownika w formie:
1)
pieniężnej;
2)
gwarancji bankowej;
3)
gwarancji ubezpieczeniowej;
4)
poręczenia udzielonego przez podmiot, którego zdolność do spłaty zobowiązań w roku kalendarzowym, w którym przypada data udzielenia poręczenia, została oceniona na poziomie:
a)
co najmniej BBB + albo Baa 1 przyznawanym przez podmioty określone w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 maja 2009 r. w sprawie udzielania przez Skarb Państwa poręczenia i gwarancji oraz opłaty prowizyjnej od poręczenia i gwarancji (Dz. U. Nr 77, poz. 650) albo
b)
odpowiadającym co najmniej poziomowi BBB + albo Baa 1 przyznawanym przez agencje ratingowe o międzynarodowej renomie.
2.
Zabezpieczenie, o którym mowa w § 5 ust. 2 pkt 2, ustanawia się tak, aby umożliwiało pobierającemu opłatę elektroniczną bezwarunkowe, natychmiastowe, pełne i nieodwołalne ściągnięcie wymaganej opłaty elektronicznej.
3.
Zabezpieczenie, o którym mowa w § 5 ust. 2 pkt 2, jest ustanawiane na okres nie krótszy niż jeden rok, w kwocie nie mniejszej niż obliczona według następującego wzoru:

Z = s x r x 1,3

gdzie:

Z - minimalna kwota zabezpieczenia na dany pojazd,

s - przewidywana liczba kilometrów wykonywanych na sieci dróg podlegających opłacie elektronicznej w ciągu 45 dni,

r - stawka opłaty elektronicznej dla danego pojazdu zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 marca 2011 r. w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej (Dz. U. Nr 80, poz. 433).

4.
W przypadku gdy umowa obejmuje więcej niż jeden pojazd, zabezpieczenie stanowi sumę zabezpieczeń obliczanych odrębnie dla wszystkich pojazdów.
5.
Zabezpieczenie, o którym mowa w § 5 ust. 2 pkt 2, podlega zwrotowi na wniosek użytkownika w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
6.
Zwrot zabezpieczenia oznacza rezygnację przez użytkownika z formy wnoszenia opłaty elektronicznej, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 2.
§  7.
1.
Wniesienie opłaty elektronicznej w formie, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 1, następuje przed rozpoczęciem korzystania z sieci dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną, w kwocie nie mniejszej niż pozwalająca na odbycie planowanego przejazdu w całości.
2.
Przez wniesienie opłaty elektronicznej w formie, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 1, rozumie się wpływ środków na rachunek bankowy, o którym mowa w § 3 ust. 3 pkt 4.
§  8.
Wniesienie opłaty elektronicznej w formie, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 2, następuje w terminie wskazanym w dokumencie informującym o wysokości naliczonej opłaty elektronicznej.
§  9.
1.
Rozliczenie opłaty elektronicznej następuje przez pobierającego opłatę elektroniczną:
1)
nie rzadziej niż raz w tygodniu - w przypadku opłaty elektronicznej wnoszonej w formie, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 1;
2)
nie rzadziej niż raz w miesiącu - w przypadku opłaty elektronicznej wnoszonej w formie, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 2.
2.
Dokument informujący o wysokości naliczonej opłaty elektronicznej jest wystawiany i przekazywany użytkownikowi w terminie trzech dni roboczych po zakończeniu miesiąca, przez pobierającego opłatę elektroniczną, w przypadku gdy w danym miesiącu użytkownik korzystał z sieci dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną.
§  10.
1.
Jeżeli mimo wezwania pobierającego opłatę elektroniczną użytkownik wnoszący opłatę w formie, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 2, nie wywiąże się z obowiązku wniesienia tej opłaty w terminie 14 dni od dnia wystawienia wezwania, może nastąpić realizacja zabezpieczenia przez pobierającego opłatę elektroniczną, a należność zostaje pobrana w całości z zabezpieczenia.
2.
Wezwanie, o którym mowa w ust. 1, wystawia się następnego dnia roboczego po upływie terminu wniesienia opłaty elektronicznej.
§  11.
1.
Na wysokość opłaty elektronicznej wskazanej w dokumencie informującym o wysokości naliczonej opłaty elektronicznej użytkownik może złożyć reklamację. Reklamacja składana jest do pobierającego opłatę elektroniczną w formie pisemnej.
2.
Reklamacja może być złożona w terminie 6 miesięcy od dnia wystawienia dokumentu informującego o wysokości naliczonej opłaty elektronicznej.
3.
Reklamację złożoną po upływie terminu, o którym mowa w ust. 2, pozostawia się bez rozpatrzenia.
4.
Złożenie reklamacji nie zwalnia z obowiązku wniesienia opłaty w terminie, o którym mowa w § 8.
5.
Pobierający opłatę elektroniczną rozpatruje reklamację w terminie 30 dni od dnia jej złożenia i udziela w formie pisemnej odpowiedzi na reklamację. Odpowiedź na reklamację wyczerpuje drogę postępowania reklamacyjnego.
6.
W przypadku odmowy uznania reklamacji w całości lub części odpowiedź na reklamację powinna zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne.
7.
W przypadku uznania reklamacji w całości lub w części nadpłacona kwota opłaty elektronicznej stanowi:
1)
przedpłatę, w przypadku opłaty elektronicznej wnoszonej w formie, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 1, jeżeli w dniu uznania reklamacji użytkownik posiada zawartą umowę;
2)
nienależnie pobraną opłatę elektroniczną, która podlega zwrotowi zgodnie z trybem określonym w § 12 w przypadku:
a)
opłaty elektronicznej wnoszonej w formie, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 1, jeżeli w dniu uznania reklamacji użytkownik nie posiada zawartej umowy,
b)
opłaty elektronicznej wnoszonej w formie, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 2.
§  12.
1.
Nienależnie pobrana opłata elektroniczna podlega zwrotowi przez pobierającego opłatę elektroniczną w formie, w jakiej została wniesiona przez użytkownika.
2.
Jeżeli nie ma możliwości dokonania zwrotu w formie, o której mowa w ust. 1, nienależnie pobrana opłata elektroniczna podlega zwrotowi na wskazany przez użytkownika rachunek bankowy.
3.
Nienależnie pobraną opłatę elektroniczną stanowią środki wniesione w wysokości przewyższającej kwotę wskazaną w dokumencie informującym o wysokości naliczonej opłaty elektronicznej.
4.
Nienależnie pobrana opłata elektroniczna podlega zwrotowi w terminie 14 dni od dnia:
1)
złożenia pobierającemu opłatę elektroniczną żądania na piśmie przez użytkownika albo
2)
stwierdzenia przez pobierającego opłatę elektroniczną wpłaty środków w wysokości przewyższającej kwotę wskazaną w dokumencie informującym o wysokości naliczonej opłaty elektronicznej, albo
3)
uznania reklamacji zgodnie z § 11 ust. 7 pkt 2.
§  13.
1.
Środki z opłat elektronicznych są gromadzone na wyodrębnionym rachunku pobierającego opłatę elektroniczną i przekazywane na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego niezwłocznie, nie później niż w terminie jednego dnia roboczego:
1)
po zakończeniu tygodnia, w którym nastąpiło rozliczenie opłaty elektronicznej - w przypadku uiszczania opłaty elektronicznej w trybie, o którym mowa w § 5 ust. 2 pkt 1;
2)
od dnia, w którym opłata elektroniczna wpłynęła - w przypadku wniesienia opłaty elektronicznej w trybie, o którym mowa w § 5 ust. 2 pkt 2.
2.
Środki z kar pieniężnych, o których mowa w art. 13k ust. 1 i 2 ustawy, są gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i przekazywane w terminie dwóch dni roboczych po zakończeniu tygodnia, w którym wpłynęły, na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 23, poz. 136 i Nr 192, poz. 1381, z 2008 r. Nr 54, poz. 326, Nr 218, poz. 1391 i Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 19, poz. 100 i 101, Nr 86, poz. 720 i Nr 168, poz. 1323, z 2010 r. Nr 106, poz. 675, Nr 152, poz. 1018 i Nr 225, poz. 1466 oraz z 2011 r. Nr 5, poz. 13.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 155, poz. 1297 i Nr 172, poz. 1440, z 2006 r. Nr 12, poz. 61, z 2007 r. Nr 23, poz. 136 i Nr 99, poz. 666, z 2008 r. Nr 218, poz. 1391 oraz z 2009 r. Nr 3, poz. 11, Nr 19, poz. 101, Nr 86, poz. 720, Nr 105, poz. 877, Nr 115, poz. 966, Nr 143, poz. 1164, Nr 157, poz. 1241 i Nr 223, poz. 1776.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024