Wzór formularza raportu oraz sposób jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 28 grudnia 2010 r.
w sprawie wzoru formularza raportu oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji

Na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 130, poz. 1070, Nr 215, poz. 1664 i Nr 249, poz. 1657) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór formularza raportu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, zwanego dalej "raportem";
2)
sposób wprowadzania raportu do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji, zwanej dalej "Krajową bazą".
§  2. 
Wzór formularza raportu jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Raport wprowadza się do Krajowej bazy przez stronę internetową http://www.krajowabaza.kobize.pl, za pośrednictwem elektronicznego konta w Krajowej bazie, odrębnie dla każdego zakładu.
2. 
Konto w Krajowej bazie tworzy się po przesłaniu formularza rejestracyjnego zamieszczonego na stronie internetowej, o której mowa w ust. 1, wypełnianego odrębnie dla każdego zakładu, zawierającego:
1)
nazwę podmiotu składającego wniosek o utworzenie konta w Krajowej bazie;
2)
numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) - o ile zostały nadane;
3)
imiona i nazwiska nie więcej niż trzech osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu;
4)
nazwę zakładu;
5)
dane adresowe zakładu;
6)
zakres korzystania ze środowiska w zakładzie;
7)
dane nie więcej niż dwóch osób upoważnionych, które uzyskają dostęp do konta w Krajowej bazie obejmujące imię, nazwisko, stanowisko służbowe, serię i numer dowodu tożsamości albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, identyfikator nadany w systemie ewidencji ludności (PESEL) - jeżeli został nadany, służbowy numer telefonu i faksu oraz adres do korespondencji, w tym adres poczty elektronicznej;
8)
imię i nazwisko osoby wypełniającej formularz rejestracyjny;
9)
adres poczty elektronicznej osoby wypełniającej formularz rejestracyjny.
3. 
Formularz rejestracyjny przesyła się do Krajowego ośrodka bilansowania i zarządzania emisjami, zwanego dalej "Krajowym ośrodkiem", w postaci elektronicznej, za pośrednictwem strony internetowej, o której mowa w ust. 1, oraz w formie pisemnej.
4. 
Do formularza rejestracyjnego przesyłanego w formie pisemnej dołącza się oryginały albo kserokopie potwierdzone za zgodność z oryginałem:
1)
odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, nie starszego niż 3 miesiące - w przypadku podmiotów zarejestrowanych w tym rejestrze;
2)
zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą;
3)
umowy spółki cywilnej w celu weryfikacji prawidłowości reprezentacji - w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej;
4)
zaświadczenia potwierdzającego nadanie numeru identyfikacyjnego w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), a jeżeli numer taki nie został nadany - zaświadczenia o wpisie do innego rejestru umożliwiającego weryfikację danych podmiotu.
5. 
Krajowy ośrodek przekazuje drogą elektroniczną, na wskazany w formularzu rejestracyjnym adres poczty elektronicznej, informację o aktywacji konta w Krajowej bazie oraz identyfikator (login) i hasło dostępu.
6. 
Raport wprowadza się przez wypełnienie formularza raportu, w trybie bezpośredniego połączenia z siecią teleinformatyczną, po zalogowaniu się do Krajowej bazy, za pomocą identyfikatora (loginu) i hasła dostępu.
7. 
Zmiany danych, o których mowa w ust. 2, dokonuje się przez przesłanie formularza aktualizacyjnego.
8. 
Zamknięcie konta w Krajowej bazie zgłasza się do Krajowego ośrodka przez przesłanie formularza zamknięcia konta w Krajowej bazie.
9. 
Formularze, o których mowa w ust. 7 i 8, przesyła się do Krajowego ośrodka w terminie 21 dni od zaistnienia stanu faktycznego uzasadniającego przesłanie formularza.
10. 
Do przesłania formularzy, o których mowa w ust. 7 i 8, stosuje się odpowiednio ust. 3 i 4.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 216, poz. 1606).

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR FORMULARZA RAPORTU

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024