Wzór imienny upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych u handlowców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu owocami lub warzywami objętymi normami jakości handlowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 3 listopada 2011 r.
w sprawie wzoru imiennego upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych u handlowców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu owocami lub warzywami objętymi normami jakości handlowej

Na podstawie art. 19 ust. 6 pkt 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno (Dz. U. z 2011 r. Nr 145, poz. 868) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wzór imiennego upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych u handlowców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu owocami lub warzywami objętymi normami jakości handlowej, jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

UPOWAŻNIENIE DO WYKONYWANIA CZYNNOŚCI KONTROLNYCH U HANDLOWCÓW, KTÓRZY NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W ZAKRESIE OBROTU OWOCAMI LUB WARZYWAMI OBJĘTYMI NORMAMI JAKOŚCI HANDLOWEJ

AWERS

wzór

REWERS

Pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego

Kontrolowanemu przysługuje prawo do:

1. Żądania od pracownika Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych okazania legitymacji służbowej na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2005 r. Nr 187, poz. 1577, z późn. zm.).

2. Czynnego udziału w każdym stadium postępowania na podstawie art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.).

3. Przeglądania akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów na podstawie art. 73 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

4. Zapoznania się z zebranymi materiałami dowodowymi, w tym protokołem kontroli i innymi protokołami, i wypowiedzenia się co do nich przed wydaniem decyzji na podstawie art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

5. Wniesienia uwag do protokołu kontroli przed jego popisaniem na podstawie art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

6. Złożenia odwołania od wydanych decyzji do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji na podstawie art. 129 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

7. Złożenia zażalenia na wydane postanowienie do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia; zażalenie przysługuje na podstawie art. 141 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

8. Złożenia w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji albo postanowienia wniosku o ich uzupełnienie co do rozstrzygnięcia bądź co do prawa złożenia odwołania albo zażalenia oraz sprostowania zamieszczonego w rozstrzygnięciu pouczenia w tych kwestiach na podstawie art. 111 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

9. Złożenia żądania sprostowania, w drodze postanowienia, błędów pisarskich i rachunkowych oraz innych oczywistych omyłek w decyzji albo postanowieniu na podstawie art. 113 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

10. Złożenia żądania wyjaśnienia w drodze postanowienia wątpliwości co do treści decyzji albo postanowienia na podstawie art. 113 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

Kontrolowany jest obowiązany do:

1. Umożliwiania pracownikowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dokonania czynności kontrolnych, a w szczególności badania dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, dokonywania oględzin pomieszczeń, środków transportu, artykułów rolno-spożywczych i innych przedmiotów w zakresie objętym kontrolą oraz nieodpłatnego pobierania próbek produktów do badań na podstawie art. 24 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

2. Umożliwiania pracownikowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dokonania czynności kontrolnych, a w szczególności zabezpieczenia dokumentów, artykułów rolno-spożywczych i innych przedmiotów podlegających kontroli oraz pomieszczeń na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

3. Udzielania, na żądanie pracownika Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w wyznaczonym terminie pisemnych i ustnych wyjaśnień w sprawach objętych zakresem kontroli na podstawie art. 24 pkt 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

4. Umożliwienia pracownikowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wstępu oraz poruszania się w obiektach i pomieszczeniach handlowca za okazaniem legitymacji służbowej na podstawie art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

5. Natychmiastowego wykonania decyzji wydanych przez pracownika Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w toku kontroli na podstawie art. 29 ust. 3, art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

6. Uiszczenia wojewódzkiemu inspektoratowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych opłaty za przeprowadzenie czynności związanych z dokonaniem kontroli oraz przeprowadzeniem badań laboratoryjnych próbek, jeżeli w wyniku tej kontroli stwierdzono, że artykuły rolno-spożywcze nie odpowiadają wymaganiom w zakresie jakości handlowej wynikającym z przepisów o jakości handlowej lub wymaganiom dodatkowym zadeklarowanym przez producenta, na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

7. Poinformowania wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, w terminie wyznaczonym w zaleceniach pokontrolnych, o usunięciu stwierdzonych nieprawidłowości na podstawie art. 28 ust. 2a ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.246.1471

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzór imienny upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych u handlowców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu owocami lub warzywami objętymi normami jakości handlowej.
Data aktu: 03/11/2011
Data ogłoszenia: 17/11/2011
Data wejścia w życie: 02/12/2011