Legitymacja służbowa funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 stycznia 2011 r.
w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Na podstawie art. 52 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. Nr 104, poz. 708, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "funkcjonariuszem";
2)
organ właściwy do wydawania, wymiany i unieważniania legitymacji służbowej funkcjonariusza, zwanej dalej "legitymacją", oraz do dokonywania w niej wpisów;
3)
przypadki, w których legitymacja podlega zwrotowi, wymianie lub unieważnieniu;
4)
tryb postępowania w razie utraty legitymacji;
5)
sposób posługiwania się legitymacją.
§  2.
1.
W legitymacji umieszcza się fotografię funkcjonariusza, numer identyfikacyjny funkcjonariusza, imię i nazwisko funkcjonariusza, numer legitymacji oraz datę ważności legitymacji, a także informację o obowiązkach instytucji, organów i przedsiębiorców w zakresie udzielania niezbędnej pomocy funkcjonariuszowi.
2.
Wzór legitymacji stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "CBA", jest organem właściwym do:
1)
wydawania legitymacji funkcjonariuszom na czas pełnienia służby w CBA, niezwłocznie po powołaniu, powierzeniu obowiązków albo mianowaniu;
2)
wymiany i unieważniania legitymacji;
3)
dokonywania wpisów w legitymacji.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, może dokonywać upoważniony przez Szefa CBA kierownik jednostki organizacyjnej CBA, właściwej w sprawach kadrowych.
§  4.
1.
Legitymacja jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia funkcjonariusza wynikające z przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.
2.
Funkcjonariusz może posługiwać się legitymacją tylko podczas wykonywania czynności służbowych.
3.
Funkcjonariusz okazujący legitymację jest obowiązany czynić to w sposób przewidziany w § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2006 r. w sprawie wydawania osobom poleceń określonego zachowania się, legitymowania, zatrzymywania, przeszukania, kontroli osobistej, przeglądania bagaży i sprawdzania ładunku oraz obserwowania i rejestrowania zdarzeń przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. U. Nr 142, poz. 1014).
§  5.
Funkcjonariusz jest obowiązany dbać o należyty stan legitymacji, w szczególności chronić ją przed utratą lub zniszczeniem.
§  6.
Legitymacja podlega zwrotowi kierownikowi jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 3 ust. 2, w przypadku:
1)
zawieszenia w czynnościach służbowych;
2)
udzielenia urlopu bezpłatnego albo urlopu wychowawczego;
3)
przeniesienia do dyspozycji Szefa CBA;
4)
zwolnienia ze służby;
5)
wygaśnięcia stosunku służbowego.
§  7.
Legitymacja podlega wymianie w przypadku:
1)
zmiany danych w niej zawartych;
2)
uszkodzenia lub zniszczenia;
3)
upływu okresu jej ważności.
§  8.
Legitymacja podlega unieważnieniu, po uprzednim wydaniu przez Szefa CBA postanowienia o jej unieważnieniu, w przypadku:
1)
jej utraty lub wymiany;
2)
zwolnienia ze służby lub wygaśnięcia stosunku służbowego.
§  9.
1.
W razie utraty legitymacji funkcjonariusz jest obowiązany niezwłocznie złożyć Szefowi CBA notatkę służbową, podając w niej w szczególności datę i okoliczności utraty legitymacji.
2.
W przypadku odzyskania utraconej legitymacji funkcjonariusz jest obowiązany niezwłocznie zwrócić ją kierownikowi jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 3 ust. 2, i złożyć Szefowi CBA notatkę służbową, zawierającą w szczególności datę i okoliczności jej odzyskania.
§  10.
1.
Funkcjonariusz:
1)
nie może odstępować legitymacji innej osobie;
2)
jest obowiązany na czas wyjazdu zagranicznego zdeponować legitymację w jednostce organizacyjnej CBA, w której pełni służbę, chyba że uzyska zgodę kierownika jednostki organizacyjnej CBA, w której pełni służbę, na jej wywożenie za granicę.
2.
Zabrania się przesyłania legitymacji za pośrednictwem operatora w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1159, z późn. zm. 2 ), z wyjątkiem przewoźnika, o którym mowa w przepisach w sprawie trybu i sposobu przyjmowania, przewożenia, wydawania i ochrony materiałów zawierających informacje niejawne.
§  11.
Legitymacje wydane funkcjonariuszom przed dniem wejścia w życie rozporządzenia podlegają zwrotowi kierownikowi jednostki organizacyjnej, o którym mowa w § 3 ust. 2, oraz unieważnieniu poprzez wydanie przez Szefa CBA postanowienia w tej sprawie.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2006 r. w sprawie wzoru legitymacji służbowej funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. U. Nr 138, poz. 986 oraz z 2007 r. Nr 195, poz. 1406).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2011 r.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR LEGITYMACJI FUNKCJONARIUSZA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO

I. Okładka legitymacji

Okładka wykonana ze skóry w kolorze czarnym.

Na okładce umieszczony znak Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

wzór

II. Część wewnętrzna legitymacji

awers

1. Tło giloszowe z elementami mikrotekstu.

2. Elementy graficzne aktywne w świetle UV.

3. Znak Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

4. Miejsce na fotografię funkcjonariusza CBA, która będzie nanoszona w procesie personalizacji.

5. Napisy drukowane różnym kolorem i krojem czcionki:

a) CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE,

b) NR IDENTYFIKACYJNY,

c) IMIĘ,

d) NAZWISKO,

e) sześciocyfrowy numer legitymacji poprzedzony napisem CBA,

f) NR LEGITYMACJI,

g) PODPIS SZEFA CBA,

h) DATA WAŻNOŚCI 31.12.2013,

i) INSTYTUCJE PAŃSTWOWE, ORGANY ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO ORAZ PRZEDSIĘBIORCY PROWADZĄCY DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESI/E UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ, W RAMACH SWOJEJ WŁAŚCIWOŚCI, SĄ PRAWNIE OBOWIĄZANI DO NIEODPŁATNEGO UDZIELENIA POMOCY FUNKCJONARIUSZOWI CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO, KTÓRY MA RÓWNIEŻ PRAWO ZWRACANIA SIĘ O NIEZBĘDNĄ POMOC DO INNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW, JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH I ORGANIZACJI SPOŁECZNYCH, JAK RÓWNIEŻ DO KAŻDEJ OSOBY O UDZIELENIE POMOCY, W RAMACH OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW PRAWA,

j) W PRZYPADKU ZNALEZIENIA TEJ LEGITYMACJI NALEŻY NIEZWŁOCZNIE DOSTARCZYĆ JĄ DO NAJBLIŻSZEJ JEDNOSTKI POLICJI. NIEUPRAWNIONE POSŁUGIWANIE SIĘ LEGITYMACJĄ LUB UKRYWANIE ZNALEZIONEJ LEGITYMACJI PODLEGA ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ,

k) GRUPA KRWI.

rewers

1. Tło giloszowe z elementami mikrotekstu.

2. Czarny napis:

CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE.

3. Znak Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

III. Folia zabezpieczająca

Legitymacja zalaminowana jest w folię zabezpieczającą.

wzór

1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 158, poz. 1122 i Nr 218, poz. 1592, z 2007 r. Nr 25, poz. 162, z 2008 r. Nr 171, poz. 1056, z 2009 r. Nr 18, poz. 97, Nr 85, poz. 716, Nr 105, poz. 880 i Nr 157, poz. 1241 oraz z 2010 r. Nr 151, poz. 1014, Nr 182, poz. 1228 i Nr 238, poz. 1578.
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97 i Nr 168, poz. 1323 oraz z 2010 r. Nr 47, poz. 278 i Nr 182, poz. 1228.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024