Międzynarodowa Rada Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 23 sierpnia 2011 r.
w sprawie Międzynarodowej Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (Dz. U. Nr 76, poz. 408) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
podmioty uprawnione do zgłaszania kandydatów na członków Międzynarodowej Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, zwanej dalej "Radą", oraz tryb i sposób ich zgłaszania;
2)
tryb działania Rady;
3)
wysokość i sposób pokrywania kosztów związanych z uczestnictwem członków w posiedzeniach Rady.
§  2.
1.
Kandydatów na członków Rady zgłaszają:
1)
minister właściwy do spraw zagranicznych;
2)
Dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia;
3)
Rada Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
2.
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego zaprasza podmioty, o których mowa w ust. 1, do składania zgłoszeń kandydatów.
3.
W zaproszeniu, o którym mowa w ust. 2, określa się termin, miejsce, sposób zgłaszania i maksymalną liczbę kandydatów na członków Rady, jaką może zgłosić jeden podmiot.
4.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, ma formę pisemną i zawiera:
1)
imię i nazwisko oraz adres zamieszkania kandydata;
2)
uzasadnienie kandydatury wraz z informacją o spełnianiu przez kandydata wymogów określonych w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia;
3)
zgodę kandydata na jego powołanie w skład Rady.
§  3.
1.
W przypadku niższej liczby zgłoszeń, o których mowa w § 2 ust. 1, niż liczba określona w zaproszeniu, o którym mowa w § 2 ust. 2, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych, może powołać członków Rady według swojego wyboru.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w § 2 ust. 1, niespełniające wymogów określonych w § 2 ust. 4 nie jest rozpatrywane.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych, może powołać członków Rady według swojego wyboru.
4.
Łączna liczba członków Rady powołanych w trybie, o którym mowa w ust. 1 lub 3, nie może być wyższa niż połowa ogólnej liczby członków Rady.
§  4.
1.
Rada działa kolegialnie.
2.
Rada wykonuje swoje zadania na posiedzeniach plenarnych.
3.
Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy lub na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub na wniosek Dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
4.
Posiedzenia Rady odbywają się nie rzadziej niż raz w roku, pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady.
5.
Przewodniczący Rady może pisemnie upoważnić członka Rady do przewodniczenia posiedzeniom Rady.
6.
Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Rady. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady.
7.
Z posiedzeń Rady sporządza się protokoły, które podpisuje Przewodniczący Rady albo upoważniony członek Rady, o którym mowa w ust. 5, oraz osoba sporządzająca protokół.
8.
Członek Rady może zgłosić do protokołu zdanie odrębne.
§  5.
Obsługę finansową, organizacyjną i administracyjną Rady zapewnia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
§  6.
1.
Koszty, o których mowa w § 1 pkt 3, stanowią sumę kosztów:
1)
pobytu - równowartość ceny zakwaterowania w hotelu kategorii oznaczonej co najmniej trzema gwiazdkami;
2)
podróży:
a)
równowartość ceny biletu określonej dla przejazdów w komunikacji krajowej w klasie I - w wagonie sypialnym lub w wagonie z miejscami do leżenia - w zakresie kosztów podróży pociągiem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
równowartość ceny biletu określonej dla przejazdów w komunikacji międzynarodowej pociągami EuroCity lub Intercity - w zakresie kosztów podróży pociągiem poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
c)
równowartość ceny biletu określonej dla przelotów w klasie ekonomicznej - w przypadku podróży samolotem.
2.
Należności z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz pkt 2 lit. c, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia może płacić bezpośrednio usługodawcy usług hotelarskich i przewozowych.
3.
W przypadku gdy koszty, o których mowa w ust. 1, są określone w walucie obcej, za podstawę ustalenia ich wysokości w złotych polskich przyjmuje się średni kurs danej waluty ogłoszony przez Narodowy Bank Polski obowiązujący w dniu wystawienia zawiadomienia, o którym mowa w § 7.
§  7.
Członek Rady zawiadamia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, najpóźniej na 14 dni przed planowaną datą posiedzenia plenarnego, o przewidywanej wysokości kosztów.
§  8.
Zwrot kosztów, o których mowa w § 6, jest dokonywany w formie gotówkowej lub wnoszony na rachunek bankowy członka Rady, z zastrzeżeniem § 6 ust. 2.
§  9.
1.
Kandydatów na członków pierwszego składu Rady zgłaszają podmioty, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, oraz Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, ustanowiony zarządzeniem nr 4 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 10 marca 2008 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych (Dz. Urz. Min. Spraw Zagr. Nr 2, poz. 15 oraz z 2009 r. Nr 2, poz. 12). Przepisy § 2 ust. 2-4 oraz § 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Pierwsze posiedzenie Rady zwołuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 216, poz. 1595).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024